skalovanie procesora

Sekcia: Hardware a Drivery 07.11.2008 | 21:59
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
pouzivam applet na gnome panel v ubuntu (skalovanie procesora) na ktory ked kliknem otvori mi menu kde si vyberiem bud pevnu frekvenciu procesora alebo guvernora (powersave,performance,conservative) ale po starte je vzdy nastavene na ondemand (teda podla potreby aplikacii) co ja nechcem lebo uprednostnim pomalsi komp ak sa nebude zehrievat

chcem sa teda opytat ako to spravit aby sa automaticky po starte nastavil governor conservative alebo powersave

viem ze sa to da prikazom sudo cpufreq-selector -g powersave ale kedze to musi byt spustene pod rootom tak mi vzdy po starte pyta heslo co nechcem

na starsom ubu sa to dalo nastavit manazerovi napajania ze pri napajani zo siete max vykon a ked na baterke max vydrz baterie

ako to spravit na ubu II, dakujem
dakujez za odpovede
Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: skalovanie procesora 07.11.2008 | 23:14
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      • Re: skalovanie procesora 08.11.2008 | 00:02
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        a tam mam co spravit ja sa v skriptoch nevyznam, teda vobec netusim ako ich spravit a ako to funguje, co tam mam napisat ?? ako len ten prikaz co chcem ?? mam dat aj sudo ??
        ako to vlastne funguje

        v tom subore mam len

        exit 0

        a komentar hovori ze deffaultne nerobi nic a a ze mu treba aj nieco nastavit, celkove som neporozumel co vlastne s tym

        dakujem za rady
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: skalovanie procesora 08.11.2008 | 00:57
          Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
          1 riadok pred exit 0 vloz:

          cpufreq-selector -g powersave
          • Re: skalovanie procesora 08.11.2008 | 12:17
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            dakujem dufam ze mi to bude funovat
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: skalovanie procesora 08.11.2008 | 17:51
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      lebo uprednostnim pomalsi komp ak sa nebude zehrievat

      Len pre zaujímavosť nové core 2 duo sa viac zahrievajú keď musia bežať na nižšej frekvencii. Ak je ondemand prepnutie frekvencie je takmer okamžité a to čo má procesor vykonať vykoná rýchlejšie takže v konečnom dôsledku je emisia tepla menšia než s permanentne zníženou frekvenciou.

      • Re: skalovanie procesora 08.11.2008 | 19:01
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        no dovolim si odporovat

        uvediem priklad

        pouzivam skype a mam video call
        procesor ide na 2,2 GHz a takych 60-70 percent, teplota sa po 10 min vysplha na 80, co je na notas trosku vela ked ho mam na kolenach a ani baterke to nerobi dobre (max 45min vydrz)

        ked procesor obmedzim na 600 MHz (alebo powersave gopvernora) ide na 90 percent, teplota je aj po dvoch hodinach 45 - 50 stupnov a vydrz baterie sa drzi tesne pod hranicou dvoch hodin


        aj ked to co vravis moze byt pravda ale len pri procesoch ktore zatazuju na max len na chvilu a nie neustale
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: skalovanie procesora 09.11.2008 | 10:27
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          No mne vydrží s ondemand asi 5h, keď znížim frekvenciu alebo odstavím jedno jadro klesne výdrž asi na 4h. Teplota v oboch prípadoch okolo 35°C.
    • Re: skalovanie procesora 16.11.2008 | 12:07
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      mam jednu doplnujucu otazku

      da sa nejako nastavit governor ondemand a zaroven max frekvencia 1.6 GHz ??


      viem spravit oboje ale len osobitne


      aj ked nastavenie frekvencie na 1.6 GHz asi spravi to iste, teda pre mna


      skuste niekto poradit
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment