autentifikacia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.11.2008 | 16:40
Avatar peter1626   Používateľ
Zdravim som prevazne novacik v linuxe a mam jeden prob.. mam ubuntu a spustil som terminal ze sa idem prihlasit tak napisem teda "su" a potom vypyta heslo mno lenze ked to vypyta nejde mi pisat proste.. nedasa mi ziadny znak vlozit.. iba dat enter... sa to potvrdi a napise autentifikacia zlyhala..fakt uz neviem ako to vytrikovat sa tu s tym serkam asi 2hod a stale tam nejde nic pisat...
    • Re: autentifikacia 08.11.2008 | 16:54
      stewe   Návštevník
      to preto, lebo tam fakt nemas co vidiet. to je tak spravne. to je kvoli bezpecnosti,
      lebo si predstav, ze ti niekto cez plece odpozera heslo. nemas tam ani "cierne bodky",
      proste nic.

      v ubuntu to nejde, ze napises su a si root. mozes len docasne ziskat prava spolu s prikazom,
      ktory chces ako root spustit, napr.

      sudo aptitude update [po tomto prikaze zadas heslo, nic nebudes vidiet, len sa nepomyl a stlac enter]
      sudo aptitude safe-upgrade
      • Re: autentifikacia 08.11.2008 | 16:57
        Avatar jurco   Používateľ
        Aj ja som sa skusal prihlasit, a viem ze nic neuvidim ked pisem ale autentification failure mi to tiez vypise.
        • Re: autentifikacia 08.11.2008 | 16:59
          stewe   Návštevník
          a davas tam heslo pre roota ? nie nahodou svoje ? musis tam dat rootovske heslo
          • Re: autentifikacia 08.11.2008 | 17:01
            Avatar jurco   Používateľ
            To je ake, pri instalacii som daval len jedno heslo, Ci ono je nejake defaultne nastavene?(ubuntu 8.10) Ked nieco instalujem a chce to heslo tak tam pisem to z instalacie a frci to.
            • Re: autentifikacia 09.11.2008 | 14:09
              WlaSaTy   Návštevník
              namiesto nastroja su pouzi nastroj sudo. nastroj su naozaj chce heslo pre roota ale to nie je standardne aktivne v blbuntu. tam je nastroj sudo ktory chce heslo uzivatela.
              • Re: autentifikacia 10.11.2008 | 00:16
                Avatar ilmaris Ubuntu 9.10  Používateľ
                ale da sa to riesit aj prikazom sudo su.ten ta prihlasi ako roota
                • Re: autentifikacia 10.11.2008 | 00:32
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ano, a da sa to riesit aj prikazom sudo /bin/sh, alebo sudo /bin/bash. Tie tiez zmenia UID, teda vykonaju to o com hovoris ako o prihlaseni.

                  Mimochodom, aby prebehli kroky zname z prihlasovacieho procesu (napriklad nacitanie premennych), tak si tam musis pridat jeden parameter. Uhadnes ktory?
                  • Re: autentifikacia 10.11.2008 | 10:31
                    stewe   Návštevník
                    pomlcka (sudo su -)
                    • Re: autentifikacia 10.11.2008 | 15:38
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ano :-)

                      I ked to bola len recnicka otazka.