linux+mac lan

Sekcia: Konfigurácia 10.11.2008 | 10:41
Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
Ahojte, potreboval by som spravit LAN siet medzi linux (mdv2008.1) a mac (OSX10.4.11) s tym ze potrebujem z maca zapisovat do jedneho adresara v linuxe. Problem je v tom ze neviem ako na siet medzi linuxom a macom. V podstate som uz skusal vselico, ale zo sietovanim linuxu nemam ziadne skusenosti, preto som sa rozhodol spytat sa vas skusenejsich linuxakov.
    • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 13:17
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      ak to mas spojene cez router tak to nie je problem, bud cez nfs alebo sambu
      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 15:05
        Avatar majo984 Debian,Knoppix,Mandriva  Používateľ
        mam to spojene cez switch skusal som aj sambu aj nfs a vysledok ziadny...pravdepodobne niekde robim chybu ale ani netusim ze kde
        • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 15:53
          WlaSaTy   Návštevník
          no a vidia sa vobec tie dva pocitace inak ako cez webkameru?
      • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 16:31
        majo984   Návštevník
        ked sa z macu snazim pripojit na linux tak ho vidim ale ked kliknem na connect tak mi vyhodi tabulku

        "SMB/CIFS File System Authentication"
        "Enter the workgroup or domain and your user name and pasword to access the server LOCALHOST."

        v policku workgroup or domain mam uz nastavene "MDKGROUP" a v name "DURKOVIC" a policko heslo je prazdne ale ja som ani ziadne heslo nenastavoval (teda aspon o tom neviem) a kazdy pokus o pripojenie skonci hlaskou
        "the alias "localhost" could not be opened, because the original item cannot be found. "
        • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 16:35
          WlaSaTy   Návštevník
          joj, mamo. localhost je alias pre lokalny pocitac cize sa pripajas naspet sam na seba a nie na iny stroj.

          ten konfigurak samby vyzera ako?
          • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 16:56
            majo984   Návštevník
            uz som predtym pisal ze o sietovani pc toho vela neviem ale som si skoro isty :P ze sa pripajam na druhy pc. Musim vo finderi na macu kliknut na network ->mdkgroup(mdk ako mandriva) ->Localhost a dalej je tlacitko connect ale ked nan kliknem tak na mna vyskoci tabulka s hlaskou "select the smb/cifs shared volumeyou want to connect to stiahnute" (co je zozdielany adresar na linuxe) a dalej mam na vyver authenticate ok a cancel. Je jedno ci kliknem na authenticate alebo ok vzdy na mna vybafne tabulka smb authenticate o ktorej som pisal uz vyssie. Takze to asi nebude pripajanie na ten isty pc, ale mozno sa mylim... pozriem ten konfigurak este ked sa mi bude dat tak ho sem nahodim ;)
            • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 17:40
              WlaSaTy   Návštevník
              Pokial sa chces pripojit na localhost (127.0.01), tak sa pripojis len na "tento pocitac". Ak ti konfiguracia samby ponuka server s nazvom localhost, tak sa nikdy nedostanes zo zajatia tvojeho pocitaca. Tato konfiguracia by bola funkcna iba keby bola zbytocnou, teda keby si sa pripajal cez siet sam na seba lokalne.

              To si si nemohol vymysliet iny nazov ako localhost?
              • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 18:34
                majo984   Návštevník
                ten localhost bol na tom pc davno predtym ako bol ten pc pripojeny do siete
                • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 19:05
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ano, pojem localhost vznikol v minulom tisicroci a pouziva sa na nieco ine ko chces ty.

                  Predpokladam ze vystupom z prikazu hostname je localhost, cim mas zabezpecene ze sa nespojis.

                  Ine by bolo, keby si isiel priamo cez IP alebo pouzil nieco co je stavane pre Unix Like OS. v Masoxe predsa tlcie srdce z BSD a tak NFS je lepsiou volbou. Aj z hladiska vykonu.
                  • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 19:41
                    majo984   Návštevník
                    to je pravda je tam nieco z bsd. Nemyslim si ze problem je v tom localhoste ale skor niekde inde totiz presne toto mi robi ak sa snazim pripojit z macosx na win aj lin. Opacne to ide pripojit. z lin sa do macosx pripojim, tiez to vsak pyta meno a heslo. Ale to viem pretoze som ho sam zadal.
                    • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 20:15
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Pokial chces mat nazvany stroj s linuxom ako "localhost", tak to predsa nemoze byt chyba. Ta nefunkcnost je teda zelanym efektom.

                      Mimochodom, ono to chcelo pri spojeni macu na localhost meno a heslo toho macintosha. Ale tak si to chcel.
                      • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 21:31
                        majo984   Návštevník

                        ked nevies co s tym tak si aspon ustipacny, ale sak v pohode, nebudem sa s tebou hadat, len to tu este zhrniem:

                        -z linuxu (localhost) sa pripojim na mac musim vsak zadat meno a heslo co som si nadefinoval v macu.

                        -z macu vidim linux (localhost) dokonca aj zlozku ktoru mam zozdielanu ale nemozem sa do nej dostat lebo to odo mna pyta meno a heslo ktore som v linuxe nide nedefinoval,takze sa nepripojim

                        -poznamka na zaver: je jedno ci sa pripajam z macu na linux (localhost) alebo na windows, stale to odo mna pyta to meno a heslo.

                        • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 21:57
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Problem je v tom, ze sa z macu pripajas na localhost teda na sameho seba a nie na linux ktory si nazval localhost . To ti tu pisem uz niekolko hodin. Tato situacia Ti vsak vyhovuje a ja Ti to nesmiem ani pripomenut pretoze by som bol ustipacny. Takze sa k tomuto problemu prestavam vyjadrovat.

                          Ale aspon teraz chapes preco si ostatnym nestal za odpoved.
                          • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 22:54
                            majo984   Návštevník
                            rovnako dlho sa ti snazim vysvetlit ze sa to chova pri pripojeni k linuxu nazvanemu localhost ako k windowsu nazvanemu Janojano, preto si myslim ze to je nieco ine. Alebo ked sa pripajam na janojano tiez sa pripajam sam na seba? Tomu Predsa nemozes verit. Ja som naozaj vdacny za kazdy prispevok ktory sa sem napise a pomoze mi pohnut sa co i len o krocik dalej. Viem ze ty sa vyznas. Urcite ovela viacej ako ja. Ale vies mi inak vysvetlit preco sa nemozem pripojit ani na windows? z winsrotu sa tiez pripojim na mac.
                            • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 23:31
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ano, ono to pyta heslo pretoze nemas centralne spravovane uzivatelske konta. To ze ti to zobrazi vyzvu na autorizaciu je tym ze vsetky pouzite os maju posporu netbiosu.

                              teraz mi prosim ta vysvetli ako sa prihlasim na stroj ktory sa vola localhost a nie je to lokalne pouzity stroj.

                              a to, ze potrebujes zmenit nazov linuxoveho servra z localhost na nieco zmysluplne, o tom je skoda hovorit. ved predtym to fungovalo. aj jezis chodil po vode i ked to popiera fyzikalne zakony.

                              mozem ta tak volat?
                              • Re: linux+mac lan 19.11.2008 | 01:40
                                majo984   Návštevník
                                nie nie jezis ma radsej nevolaj :D ked sa dostanem k tomu stroju a ziskam admin prava tak skusim zmenit ten nazov z localhost na nieco ine. myslim ze box moze byt co povies? Inak skusal som aj ntf ale to mi bohuzial neslo na macu...vrrr ten mac ma zacina stvat.
                                • Re: linux+mac lan 19.11.2008 | 11:44
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  hostname moze byt kludne box, ale daj ho malymi. inak to ntf je co? to nepoznam. mac os pozna ntfs ale chce to nahodit ovladac podobne ako ext na win. fat asi pouzivat neudes (limit na velkost suboru, iso image dvd alebo databazu normalnej velkosti tam teda nenahras).
                                  • Re: linux+mac lan 21.11.2008 | 07:24
                                    majo984   Návštevník
                                    pardon moja chyba, usla mi ruka pri pisani :) nie ntf ale nfs.
          • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 18:11
            majo984   Návštevník
            tak tu je ten konfigurak http://www.pastebin.sk/9017/
        • Re: linux+mac lan 10.11.2008 | 23:24
          Avatar Tommy Angelo   Používateľ
          neviem ci si to uz vyriesil, ale viem kde mas problem. Ide o to, ze musis spravne nastavit zdielanie na linuxe. To okienko co Ti vyskocilo tak, oznamuje Ti ze nemas prava, cize user pre vstup na sambu neexistuje.

          da sa to, riesili sme to tu uz milion krat, ale uvediem priklad
          • Re: linux+mac lan 19.11.2008 | 01:44
            majo984   Návštevník
            zatial to nieje vyriesene. pripajam sa len jednosmerne a to z linuxu na mac. dik za typ skusim pozriet ked sa dostanem znovu k tej masine ;)