Simunet, navigácia v 3D priestore

Sekcia: Programovanie 11.11.2008 | 09:26
Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
Ahojte, robím ako bakalársku prácu simulátor počítačových sietí. Malo by to mať ovládanie približne ako niektoré strategické hry. Teda nejaké 3D zobrazenie, otáčanie, zoom, presun. Nevie niekto popísať ako to funguje? Teda ktorým myšítkom musím urobiť aký pohyb aby som sa presunul, otočil pohľad prípadne zoomoval. Treba nejaké gestá myši alebo sa to robí nejakým (pre programátora) jednoduchším spôsobom. Nikdy som nehrával žiadne hry takže neviem ako to tam väčšinou funguje a nechce sa mi niečo veľké inštalovať len preto aby som odkukal ovládanie.
    • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 11.11.2008 | 09:36
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      zakladne pohyby: pohyb kurzorom k okraju (ked je kurzor cca 10% od okraju) sa zacne cela mapa hybat tym smerom (hore/dole/vpravo/vlavo, vpravo/hore, vlavo/hore, dolu/vpravo, dolu/vlavo).
      alternativa: sipky na klavesnici

      zoom: scroll mysi
      alternativa: klavesnica +/-

      rotacia mapy: zvycajne numericka klavesnica (8 2-sluzia ako zoom 4 6-rotacia vpravo,vlavo), popripade W S-sluzia ako zoom A D-rotacia vpravo vlavo
      alternativa: zatlacene stredne tlacitko a pohyb mysou vpravo/vlavo
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 11.11.2008 | 11:55
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Sice do toho nemam co kecat, ale vacsina hier ponuka dve alternativy. Osobne pouzivam nasledovne: zakladne pohyby (do stran): stlacit lave tlacidlo (kurzor sa zmeni na ruku) a tahat do niektorej strany
        zoom: scroll
        rotacia mapy: stlacit prostredne tlacidlo a nastavovat kameru

        Neviem, ci to pouziva dostatocny pocet hracov, ale ak hra nema taketo ovladanie, je to pre mna totalne nehratelne. Asi som si na to prilis zvykol za mlada, ked som s 3D Studio Max travil dlhe dni.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 11.11.2008 | 11:58
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Este dodam, ze ta rotacia mapy postacuje okolo nejakej vertikalnej osy + zoom. Sklapanie kamery v tomto type hry nie je potrebne a zbytocne by sa to komplikovalo (treba potom riesit viditelnost a podobne veci). Cize urobime len otacanie.

        Inak, uz si sa pustil do 3D? To som chcel robit ja :(
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 11.11.2008 | 12:07
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          No moc ani nie, akurát trochu skúšam lebo po mne chcú v škole aby som ukázal čo už mám.
          • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 11.11.2008 | 12:32
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Aha, to tak rychlo? Ja som myslel, ze cez vianoce si pekne k tomu sadneme a budeme do toho busit. Mate tam nejake fofry. To uz aby som sa do toho tiez pozrel.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 13.11.2008 | 00:02
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ešte taká blbosť, pridať tam možnosť používať widgety priamo v OpenGL okne? Neviem aké to bude mať dôsledky na výkon :( Vyzerať by to malo nejako takto. (snáď zvládam napísať zajtra vo vlaku .. keďže to musím zajtra predviesť ...)
    • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 29.11.2008 | 14:52
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      No takže vyriešil som to asi takto: na zmenu režimu tlačítka v toolbare (pravdepodobne skombinujem s inými tlačítkami myši). Nerád by som robil otočenie čisto stredným tlačítkom (videl som dosť bookov s touchpadom bez stredného tlačítka. Výsledok je možné vidieť na screenshote. Je možné pozrieť si aj binárku. Zdrojové kódy zverejním ale zatiaľ tam nič nie je takže nevidím dôvod ... Do programovania čoho by som sa mal teraz pustiť?
    • Re: Simunet, navigácia v 3D priestore 30.11.2008 | 20:35
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Takže .. pridal som podporu prekompilovaných hlavičiek. Už ale fakt neviem čo ďalej, bwpow pls. potrebujem nejaké inštrukcie.