Riadenie chladenia

Sekcia: Hardware a Drivery 15.11.2008 | 12:27
Dotmindes   Návštevník
Zdravim,

Nepoznate ktosi software na regulaciu chladenia (ventilatora)
v linuxe?Moj laptop uz je cosi starsi a niekedy sa mi rozbehne
ventilator a dost huci.Pri Win xp ani nie,skor viac v linuxe.
    • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 13:42
      WlaSaTy   Návštevník
      existuje ich niekolko:
      1) zrusit procesy ktore pozieraju vykon CPU a GPU (torrenty alebo ine p2p, 3d desktop, sto okien v prehliadaci s flash-om a detailne sledovanie vykonu systemu cez grafiku)
      2) prepnut riadenie vykonu z maximalneho vykonu na maximalnu vydrz (skontrolovat ci je zavedeny modul fiadiaci frekvencie a cpu_scale ukazuje na to, co chceme)
      3) vyklepat prach z ventilatora
      • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 14:41
        Dotmindes   Návštevník
        Torrent nepouzivam,ani ziadne ine p2p stahovanie.Vacsinou len pidgin,skype a prehliadac.Sem tam amarok,mplayer,synaptic a ine softy,3d efekty mi ani nejdu,lebo mam integrovanu sis.Nikdy mi to nerobilo.Mam 2 roky stary laptop 1.6mhz,512 ram ale asi tak pol roka spat tomu zacalo takto sibat.Vacsinou to zacne pri tom flashi robit ale na to staci jedno pustene okno,no niekedy to zacne aj pri boote a potom musim vypnut a zapnut pc aby to prestalo.Inokedy to zacne robit aj pri minimalnej praci s pc ,pisanie mailu alebo pod...Samozrejme to nieje chyba linuxu.Robilo to aj pod win,len trochu menej.Predsa xp je starsi system ako nove ubuntu,alebo ine distra co som skusal.Prave som docistil ventilator,zatial to slape.ale moc tomu neverim,lebo aj pred tym som ho vycistil a pomohlo to len na chvilku.Kdesi som cital,ze niekomu pomohlo
        pri tomto probleme vysprejovat ventilatator nejakym pripravkom.
        Ale nic take ako wd 40 doma nemam.Skusal som alpu...Dufam,ze mi nezhori comp ;-)

        Chladenie by malo byt zavisle od procesoru,vraj v niektorych novsich biosoch je mozne regulovat.chladenie,no v mojom vsak nie.

        Poprosil by som ta trochu vysvetlit co si myslel tym prepnutim vykonu a kde to mozem zrealizovat.


        • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 19:40
          WlaSaTy   Návštevník
          Flash, znama to zbytocnost z ktorej je viac skody ako osohu.

          inak k tomu cisteniu, skus si ten text pozriet este raz. prach sa odstranuje mechanicky, nie chemicky. alpa obsahuje aj latky podobne lepidlam, takze si mozem len pogratulovat. prach sa bud vysava vysavacom alebo sa vyfukuje stlacenym vzduchom (predavanym v plechovkach).

          inak to s tym riadenim chladenia procesorom, ja som bol doteraz v tom ze vypinat vetraky je nebezpecne a znizenie otacok ventilatoru sa riesi znizenim vykonu cim sa zabezpeci nizsie tepelne vyzarovanie takze nie je de fakto co chladit.

          Ale ak chces, tak si pozri ci nieco take nenajdes v /proc. tam sa daju vetraky aj vypnut, ale ked zacitis smrad, nude neskoro.
          • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 20:02
            Avatar lubos679   Používateľ
            Odveci, ale rad by som vedel, ci sa da na strankach spravit nieco ako flash animacia alebo flash hra, ale nejakou inou technologiou, ktora pojde pekne pod kazdym OS. Alebo ci by sa dal spravit nejaky prehravac ako je napriklad na youtube, bez pouzitia flashu a silverlightu.
            Existuje nieco take? Pytam sa ked si pisal o tom flashi...ze robi viac skody ako osohu. Co je podla mna pravda. Zacal som sa zaujimat o tvorbu webu, tak sa pytam..
            Dakujem
            • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 20:10
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, odveci.

              odpoved :
              neinteraktivna - obycajny film
              interaktivna - napriklad rokmi osvedcena java ktora ma nizsie naroky.

              • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 21:30
                Avatar lubos679   Používateľ
                diki.
          • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 22:38
            Dotmindes   Návštevník
            Alpa to zatial neposkodila.Pred tym ako som to cistil tou alpou som to samozrejme vyfukal.Zatial to funguje bez hucania.Uvidi sa co bude
            dalej.Ventilator nechcem vypinat a ani obmedzovat.Len som chcel zamedzit tomu "brutalnemu" rozbehnutiu a hucaniu.Vzdy som mohol mat aj 10 aplikacii pustenych a nikdy mi to nerobilo.Az v poslednom case mi to zacinalo hucat aj pri mensej zatazi.Napriklad pri jednom flashi alebo pri bootovani systemu.Jedine to som chcel nejak zamedzit.Diki za tvoj cas!!!
            • Re: Riadenie chladenia 15.11.2008 | 23:26
              WlaSaTy   Návštevník
              ono, v tom vetraku mozu odchadzat aj loziska. vycistit, vyfukat, vysat, namazat. ak nepomoze, vymenit.
              • Re: Riadenie chladenia 16.11.2008 | 02:33
                Dotmindes   Návštevník
                Jo,cital som podobne veci na roznych forach.Myslim ze tie loziska su problemom neni.Od vycistenia to ide docela slusne.
                • Re: Riadenie chladenia 22.11.2008 | 23:23
                  Kiwi   Návštevník
                  Stiahni si lm_sensors. Rozbal. Chod do adresara:
                  ~/lm_sensors-2.10.3/prog/pwm
                  spust pwmconfig
                  nakonfiguruj
                  spust fancontrol
                  keby to fungovalo zle, uprav file:
                  /etc/fancontrol