Windows disky

Sekcia: Aplikácie & Desktop 16.11.2008 | 23:05
Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
Prosím o radu. Pripájam sa po sieti na disky Windowsu a na tých diskoch mi nezobrazuje diakritiku. ...ščťžý... mi zobrazí ako štvorček. Musel som preinštalovať Linux. Predtým než som ho preinštaloval zobrazovalo názvy na Windows disku normálne, zrejme som niečo nedoinštaloval čo som mal, ale neviem čo to je, poradíte ?
    • Re: Windows disky 17.11.2008 | 02:02
      Avatar lubos679   Používateľ
      No neviem, ale nepomohla by zmena nastavenia znakovej sady v systeme?
      Alebo som mimo..
      • Re: Windows disky 17.11.2008 | 08:10
        Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
        No neviem ja čo presne myslíš, ale podotýkam, že tá diakritika nefunguje len v sieti a to na diskoch Windowsu. Inak pokiaľ prepíšem názov na tom disku, zobrazí sa aj diakritika.
        • Re: Windows disky 17.11.2008 | 12:50
          Avatar lubos679   Používateľ
          Toto mi robilo aj pri vypalenych DVD vo Windows pri otvoreni v Linuxe. Podla mna Windows ulozi nazov v jednej znakovej sade a na Linuxe mas nastavenu inu, napriklad utf-8. Ale skuste mu to niekto napisat poporiadku, pretoze mozno je to uplne o niecom inom. Do znakovych sad sa rozumiem asi tak, ako moja babka do internetu.
          • Re: Windows disky 17.11.2008 | 17:56
            Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
            Stačilo by naznačiť kde to mám hľadať, kde sa to dá nastaviť, ja sa s tým už potrápim. Niektorí tu neradi píšu ako na problém do podrobna.
            • Re: Windows disky 18.11.2008 | 16:22
              Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
              Zdravim,

              Mne sa stalo nieco pdobne na USB externom disku. Presne to co popisujes. Lokalizaciu som mal nastavenu,ked som to manualne prepisal, zobrazovalo to OK. A podotykam, zi mi to robilo LEN na ext. USB disku so suborovym systemom fat32 na suboroch/adresaroch zapisanych windowsom. Bohuzial ti s tym neviem pomoct, ani ja som to nevyriesil, hoci som to riesil aj tu na fore. Ale urcite budem sledovat tento prispevok.
              Viem, že nič neviem.
          • Re: Windows disky 18.11.2008 | 16:39
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Co takto editovat /etc/fstab a uviest tu tvoju znakovu sadu pre danu particiu/disk?
            • Re: Windows disky 18.11.2008 | 21:03
              Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
              Ale čo tam upraviť ?

              /dev/hda1 / ext3 noatime 1 1
              /dev/hda6 /home ext3 noatime 1 2
              /dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
              none /proc proc defaults 0 0
              /dev/hda5 swap swap defaults 0 0
              /dev/sdc1 /media/hd vfat umask=0022,users,iocharset=utf8,sync,noauto,exec 0 0
              • Re: Windows disky 19.11.2008 | 16:33
                Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                Ak je disk, ktory pripajas tu, tak to bude asi sdc1, ktory je naformatovany na FAT32. Malo by to byt potom pre teba jasne a CITATELNE.

                Ak nie, tak by sa zisiel vypis fdisk -l a tvoje upresnenie, o ktorej particii/disku sa prave rozpravame.

                Pripajas particiu/disk rucne alebo uz je pripojena po starte systemu?
                • Re: Windows disky 19.11.2008 | 18:04
                  Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                  No asi sme sa nerozumeli. Nejde o disk ktorý mám ja pripojený na USB s formátovaním fat32 lebo ten číta OK, tu ide o disky s formátom NTFS ktoré čítam cez SAMBU po sieti na druhom PC kde je inštalovaný Windows.
                  • Re: Windows disky 19.11.2008 | 19:23
                    Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                    aha. tak sme sa fakt nepochopili...
                  • Re: Windows disky 19.11.2008 | 19:44
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ahoj Matus, Ahoj Roman,

                    Samozrejme ze ste sa nerozumeli, ved ani nepises ako pristupujes k tym diskom. S takymto pristupom sa da odpovedat skutocne len toto a toto.

                    Keby si povedal ci tie disky pripajas cez (smb)mount aj s korektnou znakovou sadou alebo ci mas zohladnene regionalne nastavenia v nastaveni pre Sambu alebo v KDE (myslim ze v konqerore, modul smbbrowse).

                    Inak viem, ze si zobral cistu instalaciu OS. Len ma zaujimalo ci Ti bude niekto schopny alebo ochotny odpovedat na otazku bez podchytenia dolezitymi informaciami. To bud clovek striela od boku, alebo sa toho ani nechyti. No nic, ja KDE nemam a Sambu pouzivam len obcas s PDA kde mi to funguje tak ako potrebujem.
                    • Re: Windows disky 19.11.2008 | 21:11
                      Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                      Ahoj WlaSaTy,

                      rád by som dal viac indícii k riešeniu záhady, ale žiaľ sám sa v tom nevyznám, to už vieš, to nie je nič nové. Neviem na niektoré "odborné" názvy ani reagovať lebo neviem čo znamenajú. K tej sambe viem len toľko povedať, že som ju spustil ako server u mňa a cez ikonu som klikol stav SAMBy. Vyhľadalo my disky v sieti na ktoré takýmto spôsobom púristupujem. Neviem teda či je to (smb)mount. Dokonca toto pripojenie je len jednostranné, z Windowsu sa ku mne nedá dostať čo je tiež pre mňa neriešiteľné, ale som rád, že sa dostanem aspoň ja na ten disk, hoc tam vidím kliky-háky.
                      V SAMBe som našiel ohľadne kódovania tri políčka : Ukáž charset : LOCALE, Códovanie UNIX : ISO8859-15 a Kódovanie DOS : CP850 ale ani tomu nerozumiem, teda neviem aká hodnota kde má byť. A k tomu konqerore, tam som našiel možnosť zmeny znakovej sady, ale zase nemám šanj čo tam má byť, lebo tam nie je nič nastavené, je tam riadok s takou voľbou, ale nie je tam nič navolené. Ďakujem že si sa ozval a stačí Matúš...
                      • Re: Windows disky 19.11.2008 | 22:17
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ahoj Matus, Ahoj Roman.

                        Keby si aspon opisal ako si sa na tie zdielane disky dostal, tak by sa skor nasiel clovek ktory by ti mohol pomoct. Ak by si sa chcel dostat z windos na tvoj linux, tak si daj nakonfigurovat sambu, ale prosim Ta nepouzivaj ten konfigurak zo Stokholmu. Ten Ti nefungoval a ani fungovat nebude. Mlandriva na to bude mat urcite nejake klikatko.

                        Inak spet k veci, pises ze mas kodovu stranku ISO8859-15 ktora vychadza z Latin1. Problem je ze netbios, samba, cifs alebo zdielanie diskov pre windos pouzivali latin2, teda ISO8859-2. Trochu nezvyk, ze by pouzival MS nieco co bolo certifikovane ako ISO standard.
                        • Re: Windows disky 19.11.2008 | 22:31
                          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                          A dá sa to odstrániť ? Viem to nejako zmeniť ?
                          • Re: Windows disky 19.11.2008 | 22:53
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ano, kazda chyba sa da opravit pokial to nie je nenavratna strata. Zmenit to vies v nejakom klikatku, i ked ja by som to zmenil v subore smb.conf. Su tam dve polozky kam patri Latin2, ale dvoma sposobmi pisana.

                            PS.: ber to ako hadanku v jazyku tych u ktorych zijes.
                            • Re: Windows disky 25.11.2008 | 08:22
                              Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                              No nevyriešil som to, ale podarilo sa mi nadstaviť zdieľanie mojích diskov cez sambu a tak som pripojil ten veľký HDD ku mojemu PC a z PC kde je Windows je zdieľaný. Teraz je diakritika OK a zobrazuje všetko korektne až na to, že disk je pripojený pod ROOT a nedá sa zmeniť pod užívateľa, skúšal som už aj v ROOT prostredí ale nedalo sa. Ako by som ten disk vedel nadstaviť pod správu užívateľa ?
                              • Re: Windows disky 25.11.2008 | 14:16
                                WlaSaTy   Návštevník
                                No, spominal som klucove slova Latin2 a 8859-2 co sa dalo v tom linku krasne najst, hoci aj cez CTRL+F a precitania +/- jednej stranky:

                                client code page = 852
                                character set = ISO8859-2

                                Standardne sa totizto pouziva Latin1 a tym padom to robi problemy mimo US a zapadnej europy. Ci toto nastavenie prebral nautilus alebo iny manager z nastaveni (hoci aj slovenskej) lokalizacie, to je otazka. Ale znasilnit sa da vsetko.

                                Zadefinovanie uzivatela ktory bude vlastnikom pripojneho bodu sa da krasne urobit pomocou parametra prikazu mount. Najdem Ti to?
                                • Re: Windows disky 25.11.2008 | 20:37
                                  Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                  Ano spomínal si kľúčové slovo, ale to slovo Latin2 sa v mojom smb.conf nenachádza. Tak som si prečítal celý config riadok po riadku a hľadal som čo sa tomu podobá. Našiel som jedine toto: dos charset = 852 (bola iná hodnota) a unix charset = ISO8859-2 (bola iná hodnota) tak som tam zmenil čísla podľa tvojej rady. No ale zmena sa neudiala pokiaľ som išiel po sieti na disk, tak stále som videl štvorčeky. Tak som potom skúšal rozbehnúť ten disk opačne, teda že by bol u mňa a z Windowsu by sa tam dalo pripojiť, ale ani u mňa nejde ideálne, hoc diakritika ide OK všetko aj tak nešlape dobre. Niektoré súbory ako že nie su na disku a podobné blbosti. Možno to robí preto lebo je pripojený cez ntfs-3g, ale inak mi ho nechcelo pripojiť a to som ešte prv musel upratať na disku cez Windows defragmentáciou.
                                  • Re: Windows disky 25.11.2008 | 21:02
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Pokial nie je upresnena hodnota, tak sa pouzije standardna hodnota (default value). a ak to nekoresponduje s pozadovanou funkcionalitou, tak mas zarobene na taky problem ako si videl. mimochodom, ak na prostredi s unicode pouzijes inu kodovu stranku, napriklad ISO8859-2, tak to zacne zobrazovat rozsypany caj. takze ten unix charset daj do povodneho stavu a skontroluj si ci pouzivas unicode napriklad cez env|grep LC. ak tam uvidis UTF8 akebo menej caste UTF16, tak pouzivas unicode a nastavenie samby na zobrazovanie 8859-2 skonci pri vareni caju.

                                    a to ze niektore subory niesu na disku moze byt tym ze asi davas latin2 do unicode unixu ktory je asi unicode (napriklad nazvy suborov obsahujuce c+caron). alebo su tie subory kryptovane a linux nema kluc na dekryptovanie, takze je pochopitelne ze sa do nich nedostanes. kryptovane subory je vidno v windos exploreri oznacene zelenou farbou, podobne ako pri komprimovanych suboroch ktore su modre.

                                    mimochodom, ntfs3g je dobra volba.
                                    • Re: Windows disky 30.11.2008 | 19:41
                                      Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                      No možno je ntfs3g dobrá voľba, ale žiaľ neviem ako takto pripojený disk bezpečne odpojiť. Vieš mi poradiť ? Pripojím ho takto : mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/disk -o force, ale ak dám príkaz cez okienka bezpečne o dpojíť zariadenie, tak ho nevie odpojiť pretože sa ho pokúša odpojiť ako HAL : Bohužial zariadenie system:/media/sda1 (/dev/sda1) s menom 'GB' a aktuálne pripojené do priečinku /media/disk sa nedá odpojiť.
                                      Odpojenie zlyhalo z dôvodu nasledujúcej chyby:
                                      Device to unmount is not in /media/.hal-mtab so it is not mounted by HAL
                                      Tak že logicky mi je to jasné, ale ako odpojiť ntfs-3d neviem.
                                      • Re: Windows disky 30.11.2008 | 20:16
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Pokial nevies ako mozes bezpecne odpojit suborovy system pripojeny prikazom mount, tak si asi ignoroval staru radu. V manuale prikazu mount je to popisane. Prezradim ti jednu vec, jedno pismenko z toho prikazu sastratilo pred stvrt storocim v laboratoriach.

                                        • Re: Windows disky 02.12.2008 | 19:05
                                          Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                          Môžu sa v laboratoriach tešiť, našiel som to písmenko.
                                          • Re: Windows disky 03.12.2008 | 11:27
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            Nenasiel, to pismenko "n" sa nenavratne stratilo a uz ho nikto hladat nebude. Stala sa z neho "Urban Legend". Ano, nazov toho prikazu je gramaticky nespravny ale aspon to funguje ako reklama.

                                            PS.: som rad ze si si precital manual, pomocou neho aspon clovek neostane stagnovat pri zbytocnom cakani na odpoved. a skus si nainstalovat ceske a slovenske manualove stranky. nie su sice "up to date" tak ako originaly v anglictine, ale na zaciatok pomozu.
                                            • Re: Windows disky 05.12.2008 | 08:45
                                              Avatar matusroman Mandriva 2008  Používateľ
                                              Tie manuálové stránky sú RPM balík alebo kde začať ? To by som si rád nainštaloval. No a tú Sambu som síce rozbehol obojstranne, ale prišiel som na to, že ku mne sa dostanú z Windowsu len vtedy keď mám zapnuté Hamachi :(
                                              • Re: Windows disky 06.12.2008 | 12:33
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Ano. Ceske a slovenske prastare manualove stranky su aj ako RPM balik a aj ako TAR.GZ balik, zacat mozes ich pohadanim. Ja som ich vydel posledne pred 10timi rokmi.

                                                Inak ta Samba a VPN (Hamachi), ze si to zaskrtil cez firewall? Ak zablokujes pripojenie na teba (imho default) a nezablokujes od teba, tak sa to chova presne takto. Skus povolit tie porty pre Sambu.