linux vs freebsd v realnom zivote

Sekcia: Ostatné 01.12.2008 | 13:01
stewe   Návštevník
zdravim,

moja otazka bude trochu cudna, ale aj tak .. :)

ako su na tom linuxove a unix-like systemy (freebsd) v realnom zivote? kolko percent serverov nasadenych na realne veci je takych a kolko onakych? ma vobec cenu zaoberat sa freebsd, openbsd, (solaris, hp-ux, aix <- z tychto nazvov mam strach :D)

su ludia s vedomostami o takychto systemoch na trhu ziadani? som druhak na vyske, viem z kazdeho nieco, ale poriadne nic, chcem sa na nieco uzko specializovat a do niecoho sa naozaj zahrabat, programovanie je fajn vec, ale nechcem sa trtkat s php a webmi ... k linuxu a freebsd mam naozaj blizko, oba mam doma snazim sa spoznavat ich, no je to tazke, pretoze v dnesnej dobe, ak je v prevadzke nejaky taky system, vsetko je to vlastne len o sieti, co si doma nemam moznost nijako vyskusat (zato web atd hej)

dakujem za pomoc a radu
    • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 13:08
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      kolko systemov vies, tolkokrat si clovekom. btw programovanie nie je len praca s php a webmi, to je taky slaby odvar programovania
      • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 13:13
        stewe   Návštevník
        co to je ale "vediet system"? co to obnasa? chcem skombinovat c/c++ s linux a *bsd, oplati sa to? s webou atd nie je problem pekne sa nabalit, ale nejako by ma ta praca nenaplnala, skor by som chcel nieco adminovat atd ... lenze ked zacat, nikto vas nezoberie bez praxe, ale kde tu prax ziskat?
        • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 13:18
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          myslel som s kolkymi systemami vies pracovat, nerobi ti problem s nimi robit. skus si najst nieco popri skole na polovicny uvazok napr. (s adminovanim by nemal byt problem).
          • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 13:34
            stewe   Návštevník
            daju beznemu cloveku co sa hrabe v unixe nieco adminovat ? absolutne neviem, co to obnasa ... nie je to privelka zodpovednost ?
            • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 13:40
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              neviem. zavisi od tvojich skusenosti, od firmy atd. ja som zacal popri skole na polovicny uvazok pracovat ako c++ programator, tak preto ti to radim. ziskas nejake skusenosti, prax atd.
        • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 16:22
          Avatar xapoh Mint  Používateľ
          Skus sa prihlasit u spravcu interantnej siete, ci nepotrebuje pomoct, v ZA kde chodim ja prave teraz potrebovali...:)
    • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 14:10
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      1. z HP-UX, AIX mat strach nemusis, nakolko ich na beznom PC nespustis.

      2. ako hlboko si ochotny ist pri spoznavani? od toho sa potom pohneme smerom k otazke, ci je nejaky velky rozdiel alebo nie.
      • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 15:56
        stewe   Návštevník
        hm, zaujimave, ono napr. ked si teda take hp-ux a aix nepustim, znamena to, ze v robote ma na to vyskolia? neviem ako to bezi, mam pocit, ze ked sa chcem uchadzat o nejaku pracu napr. na polovicny uvazok, musim byt pomaly v linuxe guru... neviem ci by som bol schopny to robit, pretoze neviem o com take adminovanie je...

        ak by som chcel ist do hlbky, tak to by som asi nerobil "len tak", na brigadu by my stacilo poznat tie systemy na slusnej urovni ...
        • Re: linux vs freebsd v realnom zivote 01.12.2008 | 16:43
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          komercne unixy si urcite doma nepustis :) ale inak je to vsetko podobne