Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1

Sekcia: Aplikácie & Desktop 08.12.2008 | 15:07
Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
Som začiatočník, zatiaľ mám nainštalované Ubuntu 8.10 vo Windowse (resp. je to dualboot, len nemám rozdelenú partíciu). Momentálne som veľmi spokojný s Ubuntu. Mal som asi týždeň openSUSE 11.0 a veľmi sa mi páčila. Som typický windowsák, ale už ma to nebaví. Potreboval by som poradiť, čo je pre mňa vhodnejšie. Potrebujem pri svojej práci (tvorba webu) klasické windowsácke skratky typu ALT+123, ALT+125 - zložené zátvorky (toto na ubuntu nefunguje, ak by sa to dalo nejako "doinštalovať" bolo by to skvelé... neviem aká je podpora na openSUSE). Veľmi ma láka aj ten nový openSUSE, ktorý je čochvíľa tu. Mohol by mi niekto ponúknuť nejakú odbornú pomoc, ako sa zhostiť s jedným z týchto distribúcií? BTW: Na Ubuntu 8.10 mi v kuse vypisuje, že nemám nainštalovanú zvukovú kartu, ale zvuky a hudbu prehráva v poriadku...


Moja zostava je ASUS F3E - konkrétne: http://www.najnakup.sk/Porovnaj_15-4-ntb-intel-2gb-250gb_ASUS-F3E-AP368-15-4-T5750-2GB-250GB-bez-OS_189442.html

Ďalšia podotázka, keď mám teraz nainštalované to Ubuntu 8.10, dajú sa nejako zachovať nastavenia, naformátovať disk, zmazať win, nainštalovať na Cčko Ubuntu a mať WinXP vo VirtualBoxe? K tvorbe webu potrebujem aj niektoré čisto windowsácke aplikácie a napríklad vo Wine mi nešiel Photoshop CS3 či Fireworks CS3 ...

Za odpovede vopred ďakujem
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 15:37
      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
      Ked mas vacsi disk tak si odskusaj oba systemy, nainstalovane mozes mat viacere.
      WinXP dat do virtualboxu sa da dat.
      Linux sa da nainstalovat ... ale uz sa to nebude nazyvat Ccko lebo linux ma inu strukturu.
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 16:39
        Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
        To, že sa to Cčko volať nebude, to viem :-)

        Momentálne mám disk (250GB) rozdelený na tých 50GB (čiže v reáli je to nejakých 30GB) a zvyšných 200GB pre dokumenty... Keď zmažem Windows a nainštalujem oba Linuxy + Windows do VirtualBoxu, bude mi tých spomínaných 30GB na "Cčku" stačiť?


        BTW: Ako je to s tou zvukovou kartou? Všetko hrá, len mi napríklad Skype vypisuje, že mám nejaké problémy so zvukom (keď chcem telefonovať) a donedávna mi aj Kopete vypisoval, že je chybný ovládač pre HDA Intel ...
        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 22:04
          Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
          co sa tyka miesta tak ja na distro davam 10GB , z toho mam vytazene takych 5GB. a windows moze zaberat kolko, dajme max tych dalsich 5.
          cize ak si das dve distra - 1. dajme tomu 10GB , 2. 15GB kde bude aj ten virtual a nejaky swap dajme tomu 1GB tak myslim ze ti to tam asi vojde, co povies :)
          AKu zvukovku tam mas?
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 15:57
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Tie špeciálne znaky sa nachádzajú na slovenskej klávesnici spolu s klávesou AltGr (AltGr+B { ;AltGr+N } ;AltGr+, < ;AltGr+. >;....) Stačí si dať zobraziť rozloženie klávesnice a nájdeš, kde čo je.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 16:35
        Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
        Myslím, že si to radšej odskúšam. Som veľmi rád, že sa všetko dá písať cez pravý ALT :-) Ďakujem za skvelý tip
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 08.12.2008 | 22:05
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Trochu si budem protirečiť lebo sám používam Kubuntu kvôli free driveru pre môj Conexant, ja by som preferoval na tvojom mieste openSUSE. Je to síce moloch ale po mojich skúsenostiach stabilné distro (aspoň 10.3ka bola v pohode).
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 11:38
        Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
        Nemam pocit, ze by openSuSE bol moloch. Mozno sa ti tak zda, kedze v openSuSE 10.3 bol stary zypper, ktory zral vela prostriedkov. V openSuSE 11 bol tento nahradeny novym a je to obrovsky rozdiel. Ja odporucam minimalne vyskusat openSuSE.
        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 12:35
          Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
          Ano pre zaciatocnika je podla mna urcite lepsi OpenSUSE.. To ze je to moloch, je mytus.. Je to super distro, prehladne a stabilne... 11.0 je super, mozes skusit alebo pockat 9 dni na 11.1
          • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 13:16
            ---   Návštevník
            podla mna je zase lepsie ubuntu, z dovodu vysokej rychlosti spravy balikov (ziaden mytus typu opensuse je moloch kvoli pomalemu spravcovi balikov v ubuntu nehrozi). Velmi slusna zakladna a teda aj pomoc lahko dostupna. Ale ak prechadza niekto z windows a je zhyckany vselijakymi omalovatkami a caka to aj v linuxe tak bude z ubuntu sklamany. Pre mna nie su farebne sracky podstatne, ja povazujem za kriterium cislo jedna , rychlost prace v linuxe. A to podla mna ubuntu splna. (skusam fedoru a to je oproti ubuntu ako trabant, podobne som k takemuto zisteniu dosiel pri mandrive a opensuse, ale nech si kazdy zisti sam vyhody a nevyhody rpm a deb. distier.)
            • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 14:58
              Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
              Rychlost spravi balickov je vyborna. Nova verzia zypperu je velmi rychla (bola uz vo verzii 11.0). Ak myslis prehladne a komplexne centrum na spravu systemu pre usera, ktory je zvyknuty na 'Control panel' z Win, tak to nie su ziadne omalovatka ani sracky ako pises. To je dovod, preco je openSUSE vhodnejsie pre novacika.

              Btw pises tu o rychlosti prace s linuxom a zvalujes rychlost distribucie na balickovaci system. To asi nic ine okrem apt-get install na svojom syteme nerobis, ze? :)
              • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 17:20
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                osobne by som odporucil skor ubuntu - a to z toho dovodu, ze je to system pre mna ako cloveka co sa snazi radit ovela prehladnejsi.

                opensuse je rozhodne dobra volba, no... mne vsetky tie RPM akosi nevonaju. bez synapticu sa mi funguje tazko, a podla mna je to genialny program
                • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 18:04
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  synaptic je mozno super (neviem, aj ked som skusal deb distro, nikdy som ho nepouzil), ale myslis, ze to je ta killer aplikacia, kvoli ktorej prejdes?

                  vacsina ludi pracuje a nie instaluje/odinstaluje (ci pripadne robi "prefarbenu" odnoz povodneho distra) :-)
                  • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 18:39
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ja som kvoli synapticu sa vykaslal na mandrivu, suse a slackware - a presiel na xubuntu.

                    vacsina ludi potrebuje na to aby mohla pracovat doinstalovat nejake programy.

                    napriklad u windows je to tak, ze sa to nainstaluje, a potom sa prida ten program, potom ten... az sa instalacia pridavnych programov natiahne na viac ako instalacia povodneho OS
                    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 18:47
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      zaujimave, ze ja doinstalujem len kodeky a inkscape. no schvalne, co take potrebuju ludia kazdy den instalovat?

                      prehliadac webu je v distribuciach bezne, kancelarsky balik tiez, mailovy klient tiez, gimp tiez, prehravac audia a videa tiez. no co take?
                      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 18:50
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        no nie vsade. napriklad mas gimp v kubuntu? pouziva kazdy predvoleny prehravac na hudbu (teda napriklad v ubuntu rhythmbox)?

                        schvalne, kto z vas pouziva programy, ktore vo vacsine distribuciach nie su v default instalacii?

                        prehliadac opera
                        prehravac VLC
                        prehravac mplayer
                        midnight commander
                        ...
                        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 20:20
                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                          opera NIE
                          vlc ANO (yum install vlc)
                          mplayer NIE
                          mc ANO (yum install mc)

                          stale mi to "yum install" pride ako rychlejsie, nez spustenie synapticu (ci ineho zazraku), vyhladanie balicka a nainstalovanie
                          • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 12:01
                            ---   Návštevník
                            a sudo apt-get install xyz.deb v deb distrach neexistuje? Porovnavas konzolovy nastroj s GUI, tak sa nie je co divit ze ti vychadza ten konzolovy rychlejsi (ale pre novacikov zase menej privetivy)
                            • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 12:10
                              Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                              Uz by stacilo natahovania sa... tema je vyriesena.
                              Ak sa porovnava balickovac ubuntu vs suse tak je to rychlostovo rovnake.
                              Synaptic vs. Yast2 - rychostovo porovnatelne ...
                              apt-get vs zypper (alebo apt-get kedze v suse sa da pouzivat tiez) - rychlostovo tiez porovnatelne ...
                            • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 13:40
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                              to je jedno, ci apt-get, ci yum, ci installpkg, ci urpmi, ...

                              islo o to, ze stano do nebies vychvaloval synaptic ako neskutocnu vyhodu ubuntu a podobnych odvodenin..

                              pri tom sa pouzival len na instalaciu par balickov (keby aj 20, tak je to jedno), co zastane hociaky spravca balikov (yumex, yast modul, ...) a pripadne aj textove rozhranie

                              yum som daval len preto, ze ja osobne pouzivam fedoru.
                    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:11
                      Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
                      Instalovanie balikov je predsa mizive percento z toho, co nazyvame 'praca s OS'. Zaujimave je, ze niekto radi Ubuntu novacikovi koli rychlosti prace a ako jediny dovod uvadzaju balickovaci system a Synaptic.
                • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 19:59
                  Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
                  "mne vsetky tie RPM akosi nevonaju" je urcite objektivny dovod preco nepouzivat ten ci onen OS , ze? :)
        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 20:07
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
          Čo má spoločné Zypper s tým, že je distro "moloch"? Rozumej kvantum balíkov a služieb v základnej inštalácii, niekedy na úkor rýchlosti. Určite sa mi to nezdá, openSUSE som používal,,,
          • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:35
            Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
            Pri instalacii mas predsa moznost si sam zvolit co nainstalujes a co nie (DVD instalacia), ak len hlupo odklikavas instalaciu, tak sa necuduj, ze su tam veci ktore su pre teba zbytocne. Tvorcovia openSUSE nemozu poznat kazdeho potreby, preto zvolili v default instalacii to co zrejme vyhovuje vacsine (na to je komunita a feedback od userov). OpenSUSE je proste komplexnejsie distro s viacerymi moznostami hned po instalacii. Nepotrebne sluzby sa ale daju vypnut, nepotrebne baliky odinstalovat - je to tolko isto prace ako doinstalovat chybajuce veci.

            BTW: Pouzivam opensuse uz 3 roky a musim povedat, ze od 10.3 som nemal lepsiu distribuciu, a to skusam kazdu novu verziu Ubuntu !!! Rychlost mi absolutne vyhovuje, ziadny "moloch" sa nekona
            • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 17:38
              Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
              Je mi jasné že si obhajuješ bezhlavo svoje distro, nie som z tých ktorí všetko odklikajú. A nerozčuľuj sa,,, Ja netvrdím že je openSUSE zlé.
              • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 21:05
                Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
                Neobhajujem svoje distro (nie je ziadne 'moje' distro, pouzivam dokonca viac OS, nainstalovane mam pritom aj Ubuntu) bezhlavo - len reagujem na tvoj nezmyselny argument o 'zbytocnych sluzbach a balikoch'.. A reagujem uplne pokojne, ziadne rozculovanie..

                Pre zaciatocnika je si myslim skratka lepsie, ked ma viac veci hned po instalacii, lebo DVD s cracknutym softwarom pripadne rapidshare mu v tomto pripade nepomoze a moze mu to trvat kym najde vsetok soft ktory potrebuje.. niektori dokonca z toho dovodu linux zavrhnu a vratia sa k Win. Ak sa v linuxe trosku 'otuka' moze si ho upravit k obrazu svojmu.
                • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 11.12.2008 | 12:38
                  Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
                  :-)


                  Keď už tak o mne píšeš... Neboj nič, ani ja nie som z tých, čo odklikajú inštaláciu.

                  Od včera mám nainštalované napevno Ubuntu 8.10 - bez Windowsu, linux mám na primárnej partícii a žiaden dualboot. Už ma nič neodradí, keď mi bude chýbať nejaká aplikácia veľmi, tak alebo si nájdem na gúgli náhradu, alebo to nainštalujem cez Wine, alebo použijem VirtualBox či inú náhradu ... Momentálne skúšam vo VirtualBoxe WinXP.

                  Keď sme pri tom softvéri, veľmi sa mi páčia niektoré aplikácie, niekedy som si nevedel predstaviť život bez WinAmpu, ale momentálne mi rhythmbox čo je defaultne nastavený prehrávač v Ubuntu celkom vyhovuje... Nemám problém zvyknúť si na veci ako prehrávače hudby, open office, iný instant messinger a podobne, skôr ide o programy na webovú grafiku (Adobe Fireworks - najlepšie CS3 - na ten som zvyknutý), Photoshop, Photofiltre a iné... Ak by ste vedeli poradiť s týmto, bol by som rád :-)g

                  Aby som "neurazil" druhú stranu :-) OpenSuSE som skúšal raz a veľmi sa mi páčil, vtedy ma odradila jeho veľkosť na DVD, pretože som to inštaloval len ako DualBoot a nemal som dostatok miesta na pevnom disku. Niekedy po Novom roku (pred Novým rokom) plánujem kúpiť nejaký externý HDD (aký by bol najelpší, najkompatibilnejší s LInuxom?) okolo 500GB, alebo aj viac - uvidím podľa cenovej kategórie, čiže všetko prekopírujem tam, a nainštalujem aj to druhé distro, budem dlho zvažovať, porovnávať a nakoniec ako sa poznám aj tak nechám obe distrá :-)
                  • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 11.12.2008 | 13:33
                    Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                    Zdravim,

                    Nebudes mi mozno verit, ale aj ja sa momentalne rozhodujem medzi Ubuntu a OpenSuse. Uz som skusil par distier, ale stale som si nenasiel to, co by mi "sadlo". Drzim palce v rozhodovani.
                    Viem, že nič neviem.
                    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 11.12.2008 | 13:57
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      podla toho, co mas napisane v profile si sa uz rozhodol :-)
                      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 11.12.2008 | 15:05
                        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
                        Momentalne mam OpenSuse ale stale to povazujem za testovanie, preto pisem ze som sa nerozhodol. Aby som sa ti priznal, testoval som aj novu Fedoru 10 je to dobra distribucia, povedal by som velmi dobra - rychlost bola zatial najlepsia z novych distribucii, co som skusal. Ale ja mam rad klikatka a tie mi trocha chybali, presnejsie povedane obsiahlejsie klikatka.
                        Viem, že nič neviem.
                    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 11.12.2008 | 14:14
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      ubuntu alebo opensuse? no neviem, fedora mi nesadla ani debian. takze mozes skusit spominane slackware alebo freebsd :)
                  • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 12.12.2008 | 01:03
                    Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
                    Co sa tyka alternativy k Photoshopu, ja som za cele asi 3 roky nenasiel nic co by som povazoval za jeho nahradu. GIMP je iny, treba si nan zvyknut, ale pomaly sa mi zacina pacit, Vyskusaj, uvidis... Inak velmi zaujimavo vyzera Pixel. Je Photoshopu velmi podobny... Beta verziu mozes nainstalovat, je plne funkcna, len ti 'orazitkuje' kazdy image napismy. Vyskusaj, vazne vyzera nadejne..
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 13:33
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      slovenska klavesnica je v linuxe ovela lepsia ako vo windows - takze tie znaky najdes aj na slovenskej, a ano aj na notebookovej
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 19:35
        Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
        skus linux mint... prerobene ubuntu ... a kompaktibilne s ubu ... len taky navrh pre novacika v tomto
        Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 20:00
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          prerobene verzie ubuntu (mint, greenie, kiwi, ultimate, switf...) ponukaju menej dokumentacie, no prinasaju okamzite kodeky, velmi dobry vyber programov a chytre zlespovaky.
          • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 20:21
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            velmi dobry vyber programov je velmi subjektivny pohlad a velmi dobre to vies.
            • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 20:29
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              a viem aj to, ze do velmi oficialneho ubuntu sa nedostalo velmi vela velmi dobrych programov. tie sa ale dostali velmi rychlo do velmi dobrych systemov ako mint, greenie a spol
              • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:03
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                velmi dobrych programov je za furik. lenze nebude preto kazde distro vychadzat na BR
                • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:08
                  Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                  Mam taky pocit akoby sa to tu nejako rozprudilo vo flame debatu ktora distribucia je lepsia... Chovajte sa troska profesionalne :)
                  • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:14
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    otazka ale predsa bola o tom, ze ktore distro je lepsie
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 21:27
      Avatar Peter Rozum Arch Linux  Používateľ
      Potrebujem pri svojej práci (tvorba webu) klasické windowsácke skratky typu ALT+123, ALT+125 - zložené zátvorky
      hehe som sa pobavil. dnes uz asi weby robi naozaj hocikto...

      no musis skusit tie distribucie sam. ja by som siel skor do openSuse ale to len preto lebo sa vomne vytvoril akysi odpor voci *buntu distribuciam a ich klonom... ale to je ako vravim subjektyvne.

      linux nie je windows ale to ako typicky windowsak zistis sam a vela veci ti zatial nebude davat zmysel. no ak si odhodlany presedlat na linux iba dobre pre teba :)

      k tym aplikaciam ktore chces spustat cez wine... mozno to rozbehas, ale pokial nechces pouzivat alternatyvny software tak radsej ostan na windowse. predsalen spustat soft cez wine a 100% sa naneho spoliehat to by som asi nezvladol. stale by som sa obaval problemov.

      tak vela zdaru.
      Everything is proceeding as I have foreseen.
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 09.12.2008 | 23:07
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Nuž, prečítal som si celú diskusiu. Keďže som síce neskúsený užívateľ linuxu, ale dovolím si tvrdiť celkom skúsený užívateľ výpočtovej techníky, tak spravím kompromis, ktorý mi tu už prá ľudí aj radilo. Nainštalujem distrá obe, čiže Ubuntu 8.10 (osobne sa mi veľmi páči, je pekné :-D, rýchle, dokonca mi vyhovuje a vyhovuje mi aj balíčkový systém inštalácie namiesto príkazového riadku pre začiatok - čiže s príkazovým riadkom sa oboznámim pri používaní, mám na to čas do konca života + nainštalujem aj OpenSuSE 11.1 o cca 10 dní - resp. keď bude viac času, aby som porovnal, zistil kde sa mi pracuje lepšie - nie inštaluje lepšie)

      Keďže som skúsený, tak často sa radím s ujom Gúglom, čiže nemám problém aj bez znalosti príkazového riadku niečo nainštalovať podľa návodov, ktorých je v slovenčine, češtine a hlavne angličtine habadej (keďže si predstavujem, že pôjdem na školu, kde budem mať 100% hodín v EN, tak mi anglické návody len precvičujú jazyk). Ak budem mať nejaký neriešiteľný problém, respektíve taký čo nenájdem na gúgli ani v hlave, tak sa opýtam Vás všetkých, už asi týždeň mojich "kolegov", linuxákov, pretože máte oveľa viac skúseností.

      Ďakujem za všetky rady a za všetky odpovede, ktoré ste mi poskytli, túto tému hádam môžem označiť za vyriešenú, pretože ste mi pomohli :-) Ak bude nejaký nový problém, tak sa obrátim na vás znova (pravdepodobne v inej téme). Len dúfam, že každá téma neskončí "hádkou" o to, kto aký linux používa a komu sa aký páči, resp. dúfam, že naše diskusie nestroskotajú na subjektívnosti názorov (čo si nemyslím o tejto téme, pretože otázka bola jasná a vy ste len odpovedali)


      Ešte raz ďakujem :-)
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 10.12.2008 | 01:52
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        1. zaklady nikdy nie su naskodu. zaklady myslim praca s balickovacim systemom v CLI, aby si videl chybove hlasenia a podobne

        2. taktiez je dobre vediet, kde co uklada logy a kde su zakladne nastavenia (/var/log/, /etc/, ...)

        3. pri probleme s nejakym softom je prva vec spustenie z terminalu (xterm a podobne) taktiez kvoli logom a hlaseniam - s tymi potom ist za googlom a spytat sa, vacsinou to vypluje nejaku diskusiu, kde tento problem bol + odkaz aj na riesenie.

        zvysok su viac-menej osobne preferencie. GNOME je GNOME, ci uz bezi na distribucii zvanej ubuntu, fedora, opensuse, ...
    • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 13.12.2008 | 15:50
      Avatar SaxX Kubuntu 9.10, Windows 7  Používateľ
      Aj ja som skusal Ubuntu aj Suse na podobnej zostave...Mno nemusel som riesit ziadny problem...Podla mna je Ubuntu lepsie riesenie pre zaciatok...
      Supernatural is the best!!! Bojovník za slobodný software...
      • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 13.12.2008 | 15:54
        Avatar SaxX Kubuntu 9.10, Windows 7  Používateľ
        A este k tomu wine ... ja som si win xp kvoli programom nechal ( photoshop ,after efects atd.) ale myslim ze CS2 funguje... Snad sa to v buducnosti vyriesi...
        Supernatural is the best!!! Bojovník za slobodný software...
        • Re: Ubuntu 8.10 vs. openSUSE 11.1 14.12.2008 | 12:59
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          cim popularnejsi program, tym sa riesi rychlejsie.

          inak ohladne wine je zaujimava hra desperados. vsetko v nej funguje, len myska nie :)