zobrazovanie diskov v GNOME

Sekcia: Ostatné 08.12.2008 | 21:22
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Zdravim, pouzival som Mandrivu s KDE a teraz som si dal GNOME. Viac mi sadlo. Ale jedna vec ma tu zaujala. V KDE mi zobrazovalo v Pocitaci komplet vsetky disky ako /home, /usr, / a dalsie. Tu v GNOME mam zobrazene windowsove particie a particie Linuxove su po jednou ikonou ako system suborov. Preco je to tak?
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 08.12.2008 | 22:25
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Neviem prečo je to tak, ale pokiaľ sa ja pamätám, tak je to v gnome tak stále. Načo potrebuješ vidieť napríklad partíciu /home, ktoré je presne tam, kde má byť (teda v /home) ako ďalší disk?
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 08.12.2008 | 23:35
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        Nie konkretne /home ale moj dalsi disk co mam pripojeny ako /hd3. Tam si robim taku zalohu lebo uz sa mi stalo ze som prisiel o vsetko. Mam na tom disku EXT3 a je to take odruky ze ho musim hladat tam v priecinkoch. A ked u som pri tom tak v GNOME mam windowsove disky aj na ploche. Neda sa nejako dostat na plochu aj ten moj EXT3 co mam ako /hd3?
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 08.12.2008 | 23:56
          WlaSaTy   Návštevník
          Ak si dobre spominam, tak GNOME zobrazovalo osve disky len ak boli pripojene cez HAL.

          Ale to sa da okabatit, sprav si symbolicku linku na ploche veducu do toho disku ak to potrebujes.
          • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 10:43
            l_barbarossa   Návštevník
            pisem "zbrucha" - nemam pri sebe stroj, aby som si overil nasledovne:

            no, myslim ze hal o tom jeho disku vie - ibaze asi v danej distribucii nie je obsiahnute take hal pravidlo, ktory by ho spravovalo napr. ako "removable media" (pretoze pre volume fs s ext3 je vy-myslene ine pravidlo)
            ale to chybajuce pravidlo (hal policy) sa da napisat ...
            distribucne hal pravidla su, sa mi zda, v /usr/share/hal/fdi/policies/. staci si niekolko precitat, porozmyslat o com asi su, pogooglovat, a clovek si snad bude vediet aj sam nejake napisat/upravit (doporucujem vytvorit zalozne kopie)
            • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 11:17
              WlaSaTy   Návštevník
              Pises naozaj z brucha. HAL nepripaja disky s menom hd3 do /home pokial mu to niekto explicitne nepovie. Ak by zadavatel vedel napisat dane pravidlo, tak by sa asi nepytal preco nevidi ikonku toho disku.

              Podla zverejnenych okolnosti sa da len varit z vody. Ten disk je vedeny v /etc/fstab a preto ho HAL ighoruje, vlastne nema ho ako detekovat nakolko je uz pouzity v case inicializacie HALu.. Riesenie s tym linkom je jednoduche (ln -s ... ...).
              • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 11:53
                l_barbarossa   Návštevník
                ja som to pochopil nasledovne:

                1. chlap ma disk /dev/hd3 ktory (nejakym sposobom) pripaja do /hd3 (teda nie do /home)
                2. nepovedal ze ma zapis v /etc/fstab - hoci je to vysoko pravdepodobne, ale nech sam napise...

                len taka poznamka: hal vie o vsetkych diskoch, a co sa pripajania tyka, tak si myslim, ze pravidla v /etc/fstab su len nadradene pravidlam hal-u, ale uz nesuhlasim s tym, (hoci, zatial to nemam overene) ze hal ignoruje fstab.

                3. Ale mas pravdu v tom, ze ak uz ma zapis v /etc/fstab, a nepotrebuje disk odpajat/pripajat tak najjednoduchsie bude pouzit symbolicky link.
                Ak vsak chce ikonku kvoli odpajaniu/pripajaniu oddielu, potom mu tvoje riesenie velmi nepomoze.


                • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 12:03
                  l_barbarossa   Návštevník
                  Schvalne som si vo wmvare spustil mdv 2008.1, vytvoril diskovy oddiel s ext3 a dopisal ho do /etc/fstab. Ikonu mi normalne zobrazuje na ploche.
                  Rovnako sa dopracujem k ikone aj vtedy, ked z /etc/fstab-u vymazem zapis o nom a restartnem haldaemon.
                  Jedine, co som urobil "naviac" uz nazaciatku - pomenoval som oddiel pomocou programu: e2label
                  • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 16:15
                    WlaSaTy   Návštevník
                    No a nastartoval si ten system s takouto definiciou v fstab? vtedy sa to moze chovat tak ako to vadi zadavatelovi.

                    Ale pokial nepovie co a ako tam nastavil, tak s tym len budeme stracat cas. Pricom by stacilo tak malo.
                    • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 20:55
                      Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                      Takze, ja som si ten disk spravil este ked som mal na Mandrive KDE. Proste cez to ovladacie centrum Mandriva som si pridal particiu EXT3 a pripojel ju ako /hd3. To bolo vsetko co som spravil. Z fstab som nerobil nic a ten moj /hd3 disk je tam zapisany takto # Entry for /dev/sdb6 :
                      UUID=ab2211c0-b1cc-4d32-83f6-0ffe528efd6a /hd3 ext3 defaults 1 2
                      http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
                      • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 21:41
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Nestačilo by niečo na tento spôsob? ln -s /hd3 ~/Desktop/hd3 Teda, neviem či som sa trafil, nechce sa mi spusťiť príkaz man ln .
                    • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 09.12.2008 | 23:45
                      l_barbarossa   Návštevník
                      este som urobil niekolko pokusov, vratane toho, ze som si nasimuloval milox-ovu konfiguraciu a zaver mi vysiel taky, ze aby sa mi zobrazili ikony oddielov, tak som musel bud pomenovat oddiel nejakym menom, napr. "data" (v tomto pripade je uplne jedno, ci je alebo nie je oddiel zapisany v /etc/fstab), alebo (aj) montovat oddiel do pripojneho bodu v priecinku /media (co znamena vytvorit pripojny bod /media/data; potom odmontovat /dev/sdb6; potom prepisat /hd3 vo fstab-e na /media/data a nakoniec to primontovat nanovo. U mna som musel este na pripojeny! oddiel aplikovat zmenu vlastnictva z root-a na mna, aby som mal rw pristup)

                      cize asi tymto su splnene podmienky pre to, aby hal?, gnome? chapal/-o ext3 oddiel ako vymenitelne medium a zobrazovalo jeho ikonu
                      • Re: zobrazovanie diskov v GNOME 10.12.2008 | 00:01
                        WlaSaTy   Návštevník
                        HAL vie pokracovat v ulohe ktoru za neho niekto rozrobil tak ako si to nasimuloval.

                        A aj sa dynamicky vyvija, pred par dnami ma prekvapil po tom ako otvoril nove okno s diskom hned na to, ako som v fdisk-u ulozil zmenu particie.Disk vtedy este obsahoval stary suborovy system ktoremu som musel zmenit velkost. Ozaj zaujimave a neucelne chovanie.