Vyber distro

Sekcia: Ostatné 13.12.2008 | 23:34
Miro   Návštevník
Ahojte, rad by som presiel na linux, no zastavila ma jedna otazka, ktoru ditribuciu si vibrat. Tak sa obraciam na vas profikov ;)
Potreboval by som daco jednoduche a kompatibilne s mojim HW aby som sa ma zaciatok v linuxe hlavne zorientova...
Mam notebook
procak Procesor AMD Turion™ X2 Dual-Core Mobile RM-72• 2,10 GHz, Mezipaměť L2 1 MB
pametovu 2 x 2 048 MB
graficku ATI™ Mobility Radeon™ HD 3450

za skore odpovede dakujem :)
    • Re: Vyber distro 13.12.2008 | 23:48
      limbi   Návštevník
      www.distrowatch.com trocha nizsie vpravo mozes zacat zaradom klikat a skusat. kliknes na distro, vybehne si okienko, kde budes mat aj odkazy na clanky o danej distribucii, odkazy na stiahnutie, atd.

      uvidis, co sa ti zapaci.

      len prosim ta nedaj na reci, ze ta alebo ona distribucia je najlepsia. nic take neexistuje.

      ak si netrufas instalovat, tak hladaj Live-cd, to sa neinstaluje, len spusta z cd.
    • Re: Vyber distro 14.12.2008 | 10:32
      peto   Návštevník
      Vybrat si musis sam, ale mozno jedna rada

      AMD kupila Ati a oficialnymi test a vyvojovymi partnermi AMD pre Linux su SUSE (distro zadarmo OpenSUSE), RedHat(distro zadarmo Fedora) a najnovsie Canonical(distribucie Ubuntu/Kubuntu... *buntu)
      v minulosti to bol;a aj Francuzska firma ManadrakeSoft, ktora sa zlucila s brzailkou firmou Connectiva a preto zmenila nazov na Mandriva(Manadrake+Connectiva)


      Kedze AMD sa podarilo zvysit kvalitu Linux ovladacov Ati, ktore boli povestne svojou nekvalitou podpory pre Linux, tak ten HW je Linux friendly

      najvacsi vydavatel Linux periodik Linux New Media
      vydaval rebricek

      Linux New Media Awards
      a v kategorii Most Linux friendly Hardware vendor, bolo v poslednych rocnikoch 2005 a 2006 na 3. resp. 2. mieste za IBM a HP resp za IBM a pred Intelom

    • Re: Vyber distro 14.12.2008 | 11:28
      Martin   Návštevník
      Ak chceš Mandrivu, tak si radšej vyber staršiu 2008 alebo 2008.1, najnovšia 2009 má dosť "múch" a niekaždému vyhovuje. Niektorí odporúčajú použiť grafické prostredie GNOME, aj keď pre Mandrivu je typické skôr KDE. Ale najnovšie KDE4 nie je moc vydarené a oveľa lepšie sa robí s prostredím KDE3.5, ale návrat k nemu v MDV 2009 predstavuje dosť veľa prplavej roboty.
      • Re: Vyber distro 14.12.2008 | 12:41
        Miro   Návštevník
        heh dik...tak stahujem teda mandriva 2008-spring dvd dufam ze je to ono :) dikes vsetkym za rady :P
        • Re: Vyber distro 14.12.2008 | 20:21
          Martin   Návštevník
          Práve som sa vrátil k MDV 2008.0, lebo 2009 má tých múch toľko, že je takmer nepoužiteľná. Viem, programátori a tvorcovia sa snažili, ale tentokrát im to nevyšlo tak ako by bolo treba.
          • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 15:19
            l_barbarossa   Návštevník
            no super,

            - 100 x bolo povedane, ze kombinacia KDE4 a Mandriva 2009 je viac nez "experimentalne" -> nevhodna na bezne pouzitie, a kto chce pouzitelnu MDV, nech si natiahne Gnome, alebo pouzije poslednu stabilnu verziu KDE3 ... tak nechapem co tu dookola tocite, ze MDV 2009 je totalny nepodarok, ked s Gnome (potazmo XFCE, Enlightenment ...) to je uplna pecka, podla mna na desktope skoda vracat sa k 2008.0 ... ale dobre

            - ad Stano H., uz chapes?
            • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 16:38
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              tak trochu neviem ako to so mnou suvisi...
            • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 17:17
              Martin   Návštevník
              Koľko ľudí, toľko skúseností, mne sa v MDV 2009 nepodarilo rozbehať tlačiareň ani s propietárnym ovládačom priamo z HP a to nie som jediný, používam dosť programov z KDE, takže GNOME mi nevyhovuje, a tak...
              • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 17:30
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                podla mna momentalne mandriva nie je taka dobra volba ako bola kedysi... moj subjektivny nazor
                • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 19:23
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  ani ubuntu nie je. aj o fedore hovoria, ze ma najlepsie vydania uz za sebou. ostava opensuse, nie?
                  • Re: Vyber distro 31.12.2008 | 10:06
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    alebo BSD... nove freebsd je vraj vymakane
                    • Re: Vyber distro 11.01.2009 | 23:07
                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                      len tak medzi recou, vyssie si mi slubil, ze pdf nejakej recenzie mi posles na vianoce.. a stale nic nedoslo.. tak cakam..


                      pkotrcka (zav) yahoo (bdk) com
    • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 15:52
      eM   Návštevník
      Ahoj.... klidne vyzkousej i posledni beta verzi PCLinuxOSu
      Nema urcite jenom vyhody, ale mne vyhovuje vic, nez (vlastne) sesterska Mandriva.
    • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 18:36
      Avatar Pesan Ubuntu  Používateľ
      Nič nepokazíš, ak postupne poskúšaš viac distribúcií. Uvidíš časom, niektorá ti určite sadne. Mandriva je asi ozaj najlepšie vybavená hlavne čo sa týka ovládačov. Začni s ňou.
      • Re: Vyber distro 15.12.2008 | 19:29
        Miro   Návštevník
        mno mal som mandrivu 2008 spring (predpokaldam ze je to 2008.1) no mal som ako zdroje len DVD .... tak som stiahol 2009 a ta fici zatial dobre uvidime co z toho bude neskor...
    • Re: Vyber distro 31.12.2008 | 09:29
      honza   Návštevník
      doporučil bych linux mint je to zatím nej distro založené na ubuntu nepadá , vše funguje jak má a pro méně znalé linuxu super volba
      • Re: Vyber distro 12.01.2009 | 19:56
        Avatar voxar Linux Mint,  Používateľ
        suhlas... mint je premakany ...
        Začať používat Linux ja ako prestať fajčiť... potrápi ťa to , ale potom je lepšie
        • Re: Vyber distro 12.01.2009 | 22:38
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          • Re: Vyber distro 15.01.2009 | 10:01
            peter   Návštevník
            no ja som skusal Mint 5 Gnome, ale chcel som sj KDE pridat, dodal som cez Synaptic aj "KDE", ale nieco mi tam nesedelo, nesla siet, a oznapovaci pruh (siet hlasitost,aktualizacie,...) nebol barz v poriadku. Po nainstalovani KDE do Mint s preddefinovanim Gnome, co je vhadne este doinstalovat, aby to slapalo na 110%??diky
            • Re: Vyber distro 15.01.2009 | 11:01
              Honza   Návštevník
              ale naco doinstalovávat KDE do gnome když máš přímo instalaci mintu 5 KDE odkaz na stránky linuxu a odkazy ke stažení http://www.linuxmint.com/release.php?id=9 a já osobně používám mint 6 Gnome a absolutní spokojenost
              • Re: Vyber distro 15.01.2009 | 15:27
                emo   Návštevník
                tiež by som odporučil linux Mint 5 KDE 3.5.10 - používam ho od kedy vyšlo a som s ním spokojný. všetko mi funguje a je vhodné pre začiatočníkov.
                • Re: Vyber distro 15.01.2009 | 22:55
                  peter   Návštevník
                  Ja si obcas rad menim prostredia, tym to asi bude. poradili by ste co je vhodne este doplnik ked doplnim KDE do Gnome v Linux Mint?
                  • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 00:01
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    poradim Ti pozriet si web:
                    http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/
                    tam je hromada distribucii s roznymi prostrediami.

                    inak najlepsie na otestovanie prostredia je stiahnut si nejake livecd a pustit to z mechaniky alebo vo virtualboxe
                    • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 00:08
                      Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                      no ja chcem Mint, je dobre distro. Ale spolu Gnome aj KDE. Podarilo sa len nie je tam nieco v poroadku.
                      • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 12:12
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        tak mozes skusit greenie :)

                        skusat aj gnome aj kde je blbost. vyber si jedno z nich a uvidis ze sa nic nedeje a slape to.
                        • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 12:35
                          Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                          no rozmyslal som aj nad Greenie 4i :-) , ale este sa pokusim pohrat sa s Mint-om. A tie prostredia Gnome a KDE asi chcem obe :), Gnome ma rozsiahlu moznost zvolenia tem a ine, a zase KDE ma dobre vlastnosti ohladom panelov. Rad si obcas menim prostredie. Skusam vo VirtualBoxe s Mint-om sa pohravat. V Ubuntu to ide bez problemov, ale s Mint su tazkosti (aspon pre mna)
                          • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 15:34
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            samozrejme ze su tazkosti, ubuntu ma totiz pevne stanovene rozne veci, ktore dobre funguju. mint, greenie a spol su prilis male projekty na to, aby upravovali tak vela kodu.
                            • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 17:50
                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                              no a KDE 4 verziu neurobis? otestujem a napisem recenziu sem..
                              • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 17:58
                                Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                Počuj, maš Fadoru 10, na akom principe mas repozitare, a balockovy system? napriklad nieco jak debian a jeho derivacie pouzivaju Synaptic, co pouziva Fedora?
                                • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 18:14
                                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                  YUM je nieco ako apt-get, ako synaptic je tam yumex napriklad
                                  • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 18:28
                                    Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                    a ku "yumex-u" sa daju pridat dalsie repozitare, napr. v ubuntu si stale pridam :
                                    >http://packages.medibuntu.org/
                                    >http://security.ubuntu.com/ubuntu/.
                                • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 18:56
                                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                  yum ako konzolovy a napr. spominany yumex ako graficky spravca.

                                  repozitare nepridavas do yumexu, ale "do yumu"

                                  teda momentalne asi vystacis s jednym: rpmfusion (www.rpmfusion.org)
                                  • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 19:31
                                    Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                    no paradicka, a aky je tvoj pohlad na porovnanie Ubuntu a Fedora, take male porovnanie v com vidis pozitiva a negativa.
                                    • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 19:36
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      otazka nie je sice na mna, ale tiez sa vyjadrim.

                                      hlavne medium pre fedoru je DVD, pre ubuntu CD. 700MB je velmi malo, nevojde sa tam vsetko co treba ani nahodou - a navyse je tam velmi vela zbytocnosti.

                                      fedora je odlisna od ubuntu pokial ide o poskladanie. obidve distribucie idu po nastaveni dobre.

                                      nepoznam velmi fedoru, moje skusenosti su skor negativne, a tak velmi neporadim. ak by som mal niekomu instalovat alebo ubuntu alebo fedoru, instaloval by som niektore upravene ubuntu (mint, greenie, na starsi PC xubuntu...)
                                    • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 20:47
                                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                      neviem vobec, co presne chces vediet..

                                      teoreticky mi najviac vyhovuje na fedore to, ze to nie je ubuntu.

                                      proste iny pristup. zistis sam, ked skusis.

                                      ja zasa nemam velmi skusenosti s ubuntu.. skor len take negativne - najdi si napr. prispevok s nazvom katastrofabuntu - to je moj nazor.

                                      a nazor na fedoru (celkovo, nei len na f10) najdes mozno v pcrevue :-)
                                      • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:22
                                        Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                        no som si to precital, ja aj z toho dovody by som siel na ine distro, bo mi casto pada system ( zamrzne a blika mi diodka na numLock ). Viskusam vo virtualBoxe Fedoru jak sa mi to zapaci. a mozno prejdem nan. Nejake dobre skripta abo manual by som este potreboval (slovensky abo cesky).
                                        • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:30
                                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                          tak co viem, tak poradim..

                                          mozes sa na jabber ozvat.. je v podpise.
                                          • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:39
                                            Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                            diky pekne ;-) zajtra sa pustim do toho, dnes narobim take skusacky
                                            • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:43
                                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                              ok.. odporucam osobne vyskusat aj KDE 4 verziu..je podarena..
                                              • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:45
                                                Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                KDE 4 som uz skusal, no nejak ma este nenadchla, malo slovenciny som badal, a aj paneli stratili moje oblubene vlastnosti.
                                                • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:51
                                                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                  no slovencina ziadna.. to je pravda.. tak potom GNOME, tam mas na Fedore istotu.. :-)

                                                  vela stastia.. ja idem spat zatial..
                                                  • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 21:53
                                                    Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                    dobru noc, teraz som pokukaval "http://hamachi-gui.sourceforge.net/" jak doplnit KDE, potom pri starrte si viem vybrat kam mam na plane co Gnome abo KDE?
                                                    • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 22:02
                                                      Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                      na stranke "http://fedoraproject.org/wiki/KDE" som pozeral, nie na hamachi... uslo mi :-D
                                                    • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 00:59
                                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                                      ci je lepsie gnome alebo kde, z toho by bol zase flame... takze takto - skus pouzivat jedno a mas uplny pokoj. osobne odporucam gnome, niekto zas odporuci kde. vec nazoru, programov atd...
                                                      • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 10:50
                                                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                        prave preto som povedal, ze nech to vyskusa.. osobne sa mi zda fedoracke kde4 pomerne pouzitelne. takze za vyskusanie stoji.
                                                        • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 14:07
                                                          Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                          jojo, som skusal cez VB, dobra sa pozdava byť. aj .rpm dalicky mi vyhovuju. Asi sa da aj Gnome doplnit, ale to som este neskusal. Kde 4 asi kedy bude mat plnu podporu slovenskejo jazyka, ale bo českeho aspon?
                                                          • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 15:05
                                                            Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                            Fedora 10 ma uz novsie jadro aj ine veci, napodobne jak Ubuntu 8.10. s Ubuntu 8.10 som mal vsak dost velke tazkosti z grafikou aj so zvukom, tak som sa jej vzdal. Pri fedore by mi to robilo? Napr. sekanie obrazovky pri filme, šetriči obrazovky, GoogleEarth, a ine (robilo mi to aj ked som vypol Compiz) a zase zvuk, ked som napr. pustil Amarok vyskakovalo v nom okienko ze je problem s alsa mixerom, aj ked bola dobre nastavena. Preto premyslam ze skusim aj Fedoru 9 so starym kernelom. Tvoj nazor?
                                                            • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 15:37
                                                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                              nvidia nie je problem, aspon u mna...

                                                              ono to je cele tak, ze ani v ubuntu nema film dovod sekat, takze to bude nejaky specificky problem a nikto ti nezaruci, ze to nebude robit ina distribucia (ci iny system - BSD, Windows, Solaris, ...).

                                                              ale za pokus takmer nic nedas.

                                                              filmy nesekaju, amarok (a vsetko ostatne) pouziva pulseaudio bez problemov (aspon ja to mam napevno nastavene bud na alsu alebo pulseaudio - od verzie 10 uz pulseaudio).

                                                              nevidim dovod skusat 9-ku.
                                                              • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 15:57
                                                                Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                                okej, zalohujem si dolezite veci, a vyskusam prejsť na F10, a este napr. neslobodne ovladace na grafiku a wifi nabehnu sami po nainstalovani?
                                                                • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 16:22
                                                                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                                  nie. aku mas grafiku? wifi neviem, nemam - teda nemam ani prehlad, ze ktore ovladace su v jadre a ktore len mimo..
                                                                  • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 17:26
                                                                    Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                                    grafika ATI Mobility Radeon HD2300 hyper memory, zdielaná
                                                                    • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 17:47
                                                                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                                      nuz, ati nie je ziadna vyhra.. a nikdy som taku nemal, takze neviem.. ale medzi spravickami je aj odkaz na neoficialnu prirucku, tam sa aj ati spominalo - ak vies anglicky

                                                                      http://www.my-guides.net/en/content/view/125/26/
                                                                      • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 18:00
                                                                        Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                                        som preložil cez google, ta je tam popis dobry, ale ovladac sa pise este z F9, ale mal by slapať.
                                                                        • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 18:03
                                                                          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                                          no ano, z F treba aj nejake veci okolo toho.. preto neviem, ze co a ako (a aj preto, ze nemam ati, ale nvidiu, co je zalezitost pridania repozitarov a 1 prikazu).

                                                                          skus zatial opensource ovladac a ked nebude vyhovovat, tak nahodis podla navodu.
                                                                          • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 18:06
                                                                            Avatar marcel.h Mint, KDE, Gnome  Používateľ
                                                                            necham to na pondelok / utorok. Musim sa ist ucit na skusku 8-)
                                                                            • Re: Vyber distro 17.01.2009 | 18:10
                                                                              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                                                              ok, potom nahod jabber a napis.. lebo zu ma to uz nebavi scrollovat dole.. kilometrova diskusia.
                              • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 18:15
                                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                s kde nerobim. aj ked sa zlepsuje. potrebujem robit len jedno prostredie, inak by som uplne zblbol...
                                • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 18:56
                                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                  no a co bolo kolieskobuntu?
                                  • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 19:33
                                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                    kolieskobuntu bolo upravene kubuntu tak, aby som s tym dokazal pracovat dokonca aj ja :)
                                    • Re: Vyber distro 16.01.2009 | 20:45
                                      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                                      no.. tak sup sup.. rob dalsie