disable disk spinup after s2ram

Sekcia: Hardware a Drivery 14.12.2008 | 16:52
Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
pekne nedelne popoludnie vospolok,

nema niekto napad ako by sa dalo zamedzit spinup jedneho disku pri zobudzani zo s2ram?

budem vdacny za akykolvek napad.
avsak obavam sa ze ide o tak bazalnu inicializaciu systemu, ze je to zakomponovane hlboko v kerneli a hrabat sa v tom asi za to nestoji.
len ak by sa to dalo nejak salamunsky tak by sa zislo.

dik

Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
    • Re: disable disk spinup after s2ram 14.12.2008 | 17:04
      WlaSaTy   Návštevník
      Ty ako myslíš že po zobudení z suspend to ram by sa ako nemali roztočiť disky?

      No, to by som si pozrel návrh tvojho stroja. Je to možné, ale nejedná sa o triviálnu záležitosť. Samozrejme že to musí podporovať aj hardware.
      • Re: disable disk spinup after s2ram 14.12.2008 | 18:00
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        ano, zbytocne sa mi roztaca disk. ten disk nie je vobec mountnuty.

        nie je to ziadny mutant.
        len root fs mam na SD karte mountnuty ako ro, a vsetky nutne rw priecinky/subory mam v tmpfs. Cele to ide aj bez hdd. samozrejme po zobudeni zo s2ram disk zase po 3 sekundach zastavit, no zbytocne sa roztaca, loaduje hlava a pod. takze ak by sa to dalo vyriesit na nejakej nie moc komplikovanej urovni tak potesi.
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: disable disk spinup after s2ram 14.12.2008 | 18:34
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak to ano, to sa potom dá. Problém je že systém si potrebuje overiť aké má partície na diskoch a k tomu to musí roztočiť. Ak ten disk nepoužívaš, tak ho deregistruj. IDE/PATA disky to z princípu nedokázali, SCSI disky to z princípu museli vedieť a SATA disky to občas zvládali a občas nie.

          pre IDE/PATA disky bolo možné deregistrovať disk cez hdparm, pre SCSI sa to dalo zápisom do /proc/scsi/scsi, pre SATA ...

          PS.: overenie partície je potrebné, predsa len na ten disk mohol zapisovať aj niekto iný aj keď je to zložitá predstava.