nastavenie atributov /var/www

Sekcia: Programovanie 22.12.2008 | 21:53
Avatar haxerko94   Používateľ
nainstaloval som apache php a vsetky osmariny, /var/www tam mam index.,html ktor ynemozem menit, pretoze treba nastavit atributy, pravym klikom to nejd elebo pise ze niesom majitelom tak sa neda ( som jeidny user na tomto PC tak neviem preco to pise ) , nejde ot nejak obist cez terminal ? prosim napiste presn eco tam mam napisat dakujeeeeeeem :)
    • Re: nastavenie atributov /var/www 22.12.2008 | 22:51
      robert   Návštevník
      ....a mňa by zas zaujímalo, či je možné tieto atribúty nastaviť na celú zložku vrátane podzložiek a všetkých súborov. niečo na spôsob chown 777.
      Tiež ďakujem
      • Re: nastavenie atributov /var/www 22.12.2008 | 22:58
        Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
        chown -r 777
        niesom si isty ci -R alebo -r. Kukni maual a hladj recursive
        a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
        • Re: nastavenie atributov /var/www 22.12.2008 | 23:03
          robert   Návštevník
          Ďakujem a Veselé Vianoce želám!
          • Re: nastavenie atributov /var/www 23.12.2008 | 00:09
            Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
            Neni zac a podobne stastne, vesele a pozehnane sviatky.
            a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
        • Re: nastavenie atributov /var/www 30.12.2008 | 20:01
          alfik   Návštevník
          chown -r 777 je uplna hovadina
          chown meni vlastnika a grupu s prepinacom R recursive

          na zmenu opravnenia je chmod
          chmod 777 je dost odvazny pocin, lebo umoznuje vsetkym zapisovat, citat a vykonavat. Skor sa pozri na vlastnika /var/www lebo tam byvaju problemy. Niektore skripty apacha bezia pod userom nobody
    • Re: nastavenie atributov /var/www 30.12.2008 | 16:55
      Avatar Matrus fedora  Používateľ
      Mna zaujima cosi podobne, ale ja mam problemi so subormi na ftp-cku.
      Ono atributy pokial boli zmene php scriptom, tak sa daju zmenit jedine php scriptom.
      Lenze ako dany php script napisat a kde konkretne ho ulozit aby to fungovalo?

      Dakujem
      rock'n'roll
      • Re: nastavenie atributov /var/www 14.01.2009 | 21:44
        Avatar bananomet Gentoo  Používateľ
        prelozene - atributy suboru moze nastavovat len jeho vlastnik(alebo root)
        ftpcko vytvara subory s vlastnikom podla login name(v defaultnej konfiguracii, ziadne mysql a podobne)
        php vytvara subory s vlastnikom apache(httpd,nobody....zalezi pod cim bezi webserver)

        existuje nieco ako suid na php(tj bude sa to vykonavat pod pozadovanym userom), osobne som zatial neskusal
        jednoduche riesenie je zvyknut si na vybrany dir, do ktoreho(a len do ktoreho) bude mat webserver pravo pisat a tam tie subory hadzat.

        skus sa pozriet po tom suphp, ale je mozne, ze v pripade jeho pouzitia hrozia nejake bezpecnostne rizika