velkost RAM-ky v MB a MiB

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.12.2008 | 19:40
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Akurat dnes som si do kompu hodil este jednu ramku a vsimol som si toto. Vo Windowse mi pekne zobrazuje 768MB (logicky 512+256). A v Linuxe mam 756.5MiB. Preco to je tak? Je tam nejaky rozumny dovod preco je vo Win MB a v Linuxe MiB?
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 19:46
      Avatar igor   Používateľ
      MiB nie je celkom to iste ako MB. staci pozriet wiki, alebo google
      • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 19:48
        Avatar igor   Používateľ
        http://cs.wikipedia.org/wiki/MiB

        1 MiB = 1,049 MB
    • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 19:49
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Niektori menej inteligentni jedinci, ktori nepoznaju dvojkovu sustavu, zaviedli jednotky MiB (KiB, atd), aby ich malicke mozocky dokazali pochopit, preco 1000B nie je 1kB a pod. Takze teraz sa akoze niektori ludia tvaria tak, ze 1MB=1 000kB=1 000 000 B a 1MiB=1 024KiB=1 048 576B. A Microsoft to samozrejme opat doplietol ako sa len dalo.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 21:16
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        Jasne uz chapem, ved to je primitivne
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
      • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 21:43
        shade   Návštevník
        Niektori menej inteligentni jedinci, ktori nepoznali dlhe roky pouzivane medzinarodne standardy zacali pouzivat predpony SI ako K-kilo (10^3) vo vyzname 1 KB = 1024B (2^10). A pretoze su ich mozocky male budu dalej hlasat svoju pravdu aby v systeme udrziavali chaos.
        • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 22:21
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Prepac, nechcel som ta urazit. Nebolo to myslene presne na teba.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 22:42
            shade   Návštevník
            Netreba sa ospravedlnovat, neurazil som sa. Tiez som nechcel niekoho urazit, napisal som to preto aby bol zastupeny aj opacny nazor, pricom som sa snazil zachovat jednotny styl.
            • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 23:10
              Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
              Ved oni takto zavadzaju vsade a hlavne pri diskoch. Napriklad ja som si kupil pamatovu kartu do mobili 1GB* a ani zdaleka nema tolko. Ma presne 949MB. A na krabicke vzadu je to napisane: * 1GB=1 000 000 000B. Su to klamari.
              http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
              • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 00:18
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                vyrobcovia pouzivaju co sa im hodi. zhodou nahod maju pravdu, takze proti tomu nikto nic nemoze

                a komu to v dnesnej dobe vadi? zabije vas to pri dnesnych velkostiach?
                Debian. apt-get into it…
        • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 00:15
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          kilo je s malym k...
          Debian. apt-get into it…
      • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 23.12.2008 | 23:47
        bubulak   Návštevník
        Prefixy jednotiek nehovoria NIČ o sústave! Veľkosť dát sa väčšinou udáva v desiatkovej sústave, nie v dvojkovej sústave. A prefixy Ki,Mi,Gi vôbec niesú len pre dáta!
        A 1kB JE VŽDY 1000B alebo 1111101000 B v dvojkovej sustave! A 1 KiB je vzdy 1024B alebo 10000000000 B v dvojkovej sustave.

        Niekdo ma asi malicky mozocek aby to pochopil. Ziadne ze v informatike bude kilo 1024 a inde zas 1000. A to plati aj pre Ki. Kibigram jablk je vzdy 1024 gramov jablk a nie kilogram jablk.
        • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 06:26
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Jednotky, co sa nejaka skupina kravatakov v 1999 rozhodla zaviest napriek dovtedy (a vlastne dodnes) v technickej odbornej literature pouzivanym a v celom svete PC zauzivanym jednotkam mozem, slusne povedane, "fakat". Pocitace sa bezne pouzivaju od 70. dvadsiateho storocia a ja osobne s nimi (PC) robim asi od 1992, taktiez vsetka odborna literatura v mojej knihovnicke bola vydana pred rokom 1999, preco by som sa ja mal prisposobovat nejakym magorom, ktori si vymysleli nejaky "newspeak" len preto, aby lepsie klamali zakaznikov a zaniesli chaos do dovtedy cisteho a jasneho prostredia? No dakujem pekne za taketo rozhodnutia.

          Aby bolo jasne, nemam nic proti zmenam, ak prinasaju objektivne zlepsenie situacie. Ale tato zmena je presny opak. Je nesystemova, zmatocna a ma vyhradne komerny podton. Taktiez vidno, ze to urcite nenavrhol ziaden inzinier od klavesnice, ten totiz nema problem s binarnymi sustavami a ani nema cas sa zaoberat takymito somarinami. Toto je zial len jeden z prikladov zavadzania "newspeaku" do odborneho sveta PC. Dalsim prikladom je premenovanie "directory" na "folder". Mohol by som pokracovat este dlho.

          A samozrejme pouzitie 1MB = 1024 kB ma aj prakticky vyznam. Pre procesor je ovela jednoduchsie spocitat (1<<10) ako (10*10*10). A to je presne aj dovod, preco sa ramka a disk stale adresuje po bankach, resp. sektoroch, ktorych velkost je mocnina dvojky. Procesory mame taktiez od 8bit cez 16, 32 a 64 az po 128bit (a mozno aj viac). Sifry tiez funguju na blokoch a klucoch o velkosti 64, 128 alebo 256 bit (okrem DES, ktore ale domrvila NSA a ma 56-bit kluc). Proste, vsetko v PC pracuje v dvojkovej sustave a vsetko je prisposobovane na mocniny dvojky. Tak preco pouzivat zbytocne dve sustavy, ked uplne postaci jedna? Lebo su z toho laicki pouzivatelia zmateni? Kaslat na nich. Tak isto, ako pri mikrovlnnej rure, kreditnej karte alebo paternosteri musi pouzivatel disponovat istou davkou inteligencie, ani pocitac nie je vynimka. A kedze ide o vskutku zlozity stroj, aj vedomosti by mali byt tomu prisluchajuce. A ked chce niekto pocitac "len pouzivat", tak jemu je jedno, ci sa jednotka bude volat MB, MiB alebo Zemiak, lebo on tomu aj tak nerozumie a pre neho to nema ziadnu vypovedaciu hodnotu a pri kazdej situacii, ked je to potrebne, zavola toho "mileho synovca, ktory denne stravi 15 hodin hranim Need For Speed: Yet another release" a teda "rozumie sa pocitacom".

          To je teda moj postoj. Z mojho pohladu je doba od 1999 uz len stagnacia. Kym dovtedy bezal vyvoj poriadne, od prelomu tisicroci uz nevedia vymysliet nic inovativne (pridavanie instrukcii a zvacsovanie kapacity a rychlosti nepokladam za principialne inovacie), tak sa zaoberaju takymito koninami a mna to len vytaca. Esteze su tu siete, kde sa nastastie aj nieco deje.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 06:35
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Malo tam byt (1000*1000), nie (10*10*10). A o prevode poctu bytov na cloveku zrozumitelne cislo uz ani nehovorim. Nech X je pocet bytov. Vypocitat (X>>10) je hracka, porovnajte to s (X/1000000). A ked chceme cislo nahodou rozdelit po trojiciach, aby sa lepsie citalo? Ved si len porovnajte tento kod z hladiska vypoctoveho zatazenia procesora:
            while(X>0){
              A.push_back(X&1023);
              X>>=10;
            }
            oproti
            while(X>0){
              A.push_back(X%1000);
              X/=1000;
            }
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 12:57
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            neviem co riesis. pocitace robia s mocninami dvojky, vyrobcovia pouzivaju SI sustavu. niekde je problem? je to miesto na disku ine ked sa oznaci tak alebo tak? aj to sifrovanie tam bude fungovat rovnako

            tiez sa nerozhorcujes nad tym, ze filesystem ma tiez reziu, takze ti tiez ukusne z miesta...
            Debian. apt-get into it…
            • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 13:46
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Len to, ze to nedava zmysel menit zauzivane jednotky. A o disky mi vobec neslo.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 15:05
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                nebodaj mas RAM oznacovane v SI sustave?
                Debian. apt-get into it…
          • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 13:00
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            > Z mojho pohladu je doba od 1999 uz len stagnacia.

            dvojjadra a SSD su teda riadna stagnacia. budes aj nadalej dobrovolne pouzivat jednojadrovy procesor a disk, ktory ma pohyblive sucasti?
            Debian. apt-get into it…
            • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 13:49
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Pocitace s viac CPU tu boli uz velmi velmi davno. A to, ze sa im podarilo napchat viac jadier do jedneho puzdra - och, aky to objav hodny nobelovej ceny. Zdokonalovanie existujucich technologii nepovazujem za obrovky skok vpred. Za ten povazujem napriklad zretazenie instrukcii, proste zavedenie noveho prelomoveho principu alebo myslienky. A SSD disky detto, ide len o zdokonalovanie technologie davno vymyslenej.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 15:07
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                tak pre mna je toto zdokonalovanie velmi zasadne a pocitac, ktory berie 12W a je daleko vykonnejsi nez to co tu bolo pred dekadou je pre mna velmi zasadny pokrok
                Debian. apt-get into it…
          • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 13:09
            Avatar Grawp   Používateľ
            Podla teba je "ciste a jasne prostredie" prostredie v ktorom je v jednom obore k=1000 a v druhom 1024? Kdo rozhodne kedy a kde sa bude pouzivat?
            A kdo vravi ze by mal nejaky procesor neco pocitat nejako inac? iba to spravne oznacit. sektor na disku nemam mat zrazu 0.5M ale 0.5MiB (ak to teda je 512B). nic sa nemeni..
            Jake koniny? obycajna oprava nejakej debilny co kedysi zaviedli. Nikdo sa nesnazil o ziadnu inovaciu, iba o bugfix. Medzinarodne uznavane jednotky a ich prefixy by mali byt totiz UNIVERZALNE a znamenat vsade to isté.
            Blbost nepsravili tí co v 99 zaviedli nove prefix alebo skor len ich premenovali. Blbost spravili ty pred nimi.
            • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 14:02
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Asi si nepochopil, co som chcel povedat. Mne by az tak neprekazalo zavedenie novych prefixov Mi,Bi, atd, ak by sa rozhodlo, ze sa odteraz nebudu pouzivat stare M,k, atd, ktore maju za sebou 30 rokov pouzivania v praxi. Takto vznika len chaos. Proste kazdy obor ma svoje specifika, dane casto samotnymi technickymi podmienkami a je zbytocne znasilnovat to len preto, aby vsetko bolo umelo jednotne. Potom vznika iba chaos. Casto citam clanky, ktore maju 20 rokov a tam je proste pouzite 1kB ako 1024 B. Ked si otvorim clanok spred roka, tak tam je zrazu 1 kB ako 1000 B a to je ten problem. Pisat MiB, KiB, GiB mi teda vobec neprekaza a sam to robim, co mi prekaza je nadalej vyuzivanie prefixov z SI.

              Aby som uviedol priklad z ineho oboru, tak napriklad vo fyzike sa pouziva bezne sustava, kde je rychlost svetla zavedena ako c=1 a vsetky ostatne konstanty su tomu prisposobene. Ma to samozrejme prakticky vyznam. A ked niekto fyzikom povie, aby pouzivali m/s, aby to nemiatlo ludi, tak sa mu vysmeju. A to iste mali spravit informatici, ked im niekto povedal, ze by s bajtami a bitmi mali pouzivat desiatkovu sustavu miesto dvojkovej. Proste to nema ziadne prakticke opodstatnenie.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 15:12
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                uz aby sme presli na SSD, ktore svojou elektronickou podstatou nutia vyuzivat spravne prefixy -- opravte ma ak sa mylim

                tieto trapne a zbytocne argumenty ma unavuju
                Debian. apt-get into it…
    • Re: velkost RAM-ky v MB a MiB 24.12.2008 | 01:14
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      http://sk.wikipedia.org/wiki/Binárny_prefix
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."