Par rad pre MC

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.12.2008 | 14:50
commander   Návštevník
Ahojte,
som zaciatocnik na linuxe a doporucili mi mc. Velmi sa mi paci a pripomina mi FAR z cias, ked som s PC zacinal. Mam len par otazok ohladom ovladania:
1. Ako vlozim prave vysvieteny subor v panely do prikazoveho riadku dole? Da sa to? Usetrim si tak pisanie :)

2. Na vrchu sa mi ukazuje lista. Je to asi nieco ako Menu - napr FILE. Ako tam vojdem?

3. Neda sa nejako zmenit charset na UTF-8? Subory s diakritikou mi nezobrazuje korektne.

Nepouzivam ziadne graficke prostredie, ciste len shell, takze kurzor mysi nemam k dispozicii. V shell mi tiez nezobrazuje znaky s diakritikou korektne. Da sa to nastavit?

Som zaciatocnik, tak to ide kusok do mna pomalsie a prosim o strpenie so mnou :)
Dakujem.
    • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 14:53
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Aku mas distribuciu? Inak je to klon norton commandera z dosu.
      Do menu sa dostanes cez F10.
      • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 14:56
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Menu F9. F10 sluzi na vypnutie. Kazdopadne, dole je riadok s popismi F klaves.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 17:48
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Jj. Ja som zapol mc a klikol na F10, pritom som si nevsimol ze nabehlo menu terminalu a nie to v mc.
    • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 15:05
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      1) Alt+Enter
      2) F9
      3) Myslel som, ze kazda distribucia to uz ma opatchovane. Samozrejme, aj samotna distribucia musi UTF-8 podporovat. V Mandrive to je default uz nejaky ten rok.

      Inak, tu je zoznam najbeznejsich klavesovych stkratiek v MC: http://www.keyxl.com/aaae4b0/407/Midnight-Commander-keyboard-shortcuts.htm
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 17:17
        shade   Návštevník
        Ked uz je tu tema tak sa spytam aj ja.
        Rad by som vedel:

        1) ci a ako funguje pri zobraz. paneloch rychla historia prikazov
        2) ako sa pri zobraz. paneloch pouziva doplnovanie prikazov a ciest
        3) ako mozem zmenit adresar druheho panelu na prac adr aktivneho panelu a naopak.
        4) ctrl+o - vobec mi nie je jasne podla akeho kluca sa meni work dir. raz sa meni work dir prikazoveho riadku podla panelu, inokedy zas len vypnem-zapnem zobrazenie panelov a zrazu panel zobrazuje work dir prikazoveho riadku.
    • Re: Par rad pre MC 26.12.2008 | 16:55
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      1. Esc Enter (Stlacis esc, pustis ho, stlacis enter, pustis ho)
      2. F9
      3. v /etc/default/console-setup (asi ten riadok bude zakomentovany):

      FONT=/usr/share/consolefonts/Lat2-Terminus16.psf.gz

      (pise sa tam lat2 ale je to unicode, funguje v konzole aj v xterme)

      potom reboot alebo spustit: setupcon -v

      ine finty:
      Esc a = aktualna cesta
      Esc a Esc Enter = aktualna cesta a subor
      Esc s = hladanie suboru v akt. adresari (pises a ono to skace na subor kt. vyhovuje podmienke, ukoncis 2x esc)
      Esc Shift+? = Hladanie suboru
      Ctrl+x+s = Uprava symlinky (Ctrl+x, pustis x, ctrl stale drzis, stlacis s)
      Ctrl+x+o = user owner a skupiny suboru
      Ctrl+x+c = prava suboru

      loadkeys us ... nahra us klavesnicu
      loadkeys sk-qwerty ... sk klavesnica (musis ale nainstalovat balicek console-data)
      prepinanie klavesnice - klavesa pause

      ak suidnes binarku /usr/lib/mc/cons.saver tak bude fungovat historia v subsheli aj pre obyc usera
      sudo chmod +s /usr/lib/mc/cons.saver