32 vs 64

Sekcia: Ostatné 27.12.2008 | 13:38
Avatar zeto750   Používateľ
Pre zaciatok Vas ziadam aby ste ma hned neukamenovali za moju otazku ktora je tu rozomielana x-krat ale ani jedna moznost si myslim ze uplne nevyjadruje to co chcem ja.

Takze k veci:
Mam PC AMD X2 64 4400+
4GB Ram
ATI X1950

A teraz chcem zacat s linuxom a vybral som si ubuntu len sa neviem rozhodnut ci si mam dat 32 alebo 64bit verziu.
Som zaciatocnik a neviem ci 32bit verzia tu ram dokaze nejako vyuzit aj ked som cital uz o nejakych upravach ale som zaciatocnik a neviem ci by som to zvladol bez podrobneho navodu :D
Takze ako je to poradte mi prosiim :D
-len tam mimochodom aby som nezalkadal dalsi topic ako je to s dovladacom na moju GPU?

Dakujem :D
    • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 13:47
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      pojde Ti obidvoje rychlo, aj ked Ti 32bit nebude vediet zobrat celu ram

      co planujes robit na takej masinke? to je taky zaklad pri uvazovani...
      • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 13:53
        Avatar zeto750   Používateľ
        Doteraz som mal win a ten si necham na obcasne sa zahranie v dualboote a linux zacnem vyuzivat na pracu,skolu a chcem sa naucit nieco nove ked uz som sa dal cestou studovania informatiky :D
        Niekde zacat treba
      • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 14:01
        Avatar borg Fedora  Administrátor
        PAE
        • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 15:01
          Avatar zeto750   Používateľ
          wtf is PAE :D :D :D

          co presne to je??nieco som nasiel ale niesom si tym isty

          • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 15:04
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 15:13
              xenol   Návštevník
              kaslat na 32 s PAE, je to pomalsie oproti nativnemu 64bit. Navyse nedavne vydanie javy, flashu na 64bit platformu. a navyse ak mas 4gb+ tak urcite 64bit.
              • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 16:38
                WlaSaTy   Návštevník
                To by ma zaujimalo co je 64bitove na ia32 architekture ktoru ludia ospevuju ako x86_64. Zabomysia vojna. Skusim a rozhodnem sa.

                PS.: rychlost prace s PAE, ako si to pocital a ake cislo ti vyslo? Dufam ze sekvencnym pristupom pre beznu pracu.
                • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 22:04
                  xenol   Návštevník
                  dakde na nete su benchmarky, v beznej praci to nepoznat, ale urcite to bude pomalsie oproti nativnemu. co sa tyka ci 32 alebo 64bit, moj osobny nazor je, ze ak ma clovek 64bit hw a voli si linux, tak nech vyuzije OS pre danu platformu, hlavne ked zacina byt coraz castejsie podporovana.

                  PS: ak by si narazil na potrebu dakej 32bit app, nemas problem si spravit multilib, alebo samotny 32bit chroot.
                  • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 22:53
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Problem je v tom, ze sa jedna o 32 bitovu architekturu ktorej bola pridana instrukcna sada EMT (flag lm v cpuinfo). Predchadzajuca limitacia PAE umoznovala adresovat 64G s limitom 4G na proces.

                    Inak, je pravda ze PAE brzdila pracu s pametou preratavanim v ktorom bloku je mapovanou, ale na druhu stranu pointre boli mensie a tak preliezli cez CPU rychlejsie. Tolko k tomu tvojemu urcite. A este to zaklincujem, benchmark sa nerobi koli hladeniu si ega, ale koli ziskaniu informacie ci zostava stiha obhospodarovat specificke poziadavky v urcitej zatazi s urcitou rychlostou. O tom ze vykon kazdej zostavy sa lisi je skoda hovorit a performance sa da zistit len pokusom.

                    PS.: Tato otazka mi pripomina starsi FUD zvany odporucana velkost swapu. Ten FUD tvrdil ze LiveCD nefunguje lebo nema swap dvojnasobnej velkosti ako ma RAMku.
                  • Re: 32 vs 64 10.01.2009 | 23:34
                    Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
                    Vysie je spomenute ze preco nevyuzit 64 HW. Podla mna je treba aj ked nieje 4Gb RAM. Napriklad ja mam Athlona64 soc. 754 a ten ma podporu 2Gb RAM. Na mojem doske je to 2Gb pri DDR400 a 3Gb pri DDR333. (mimochodom treti slot je doplnok na RAM a vyuziva nejaky pridavny bufer preto znizenie frekvencie :-) )

                    Preco by aj na tychto nasinach nemal byt 64 ked ma podporu? Treba to vyuzit. Ja som ho nedavno mal ale nebol flash plugin tak som si dal 32bit, ale za par dni si dam zasa 64bit. Nejaky rozdiel som tam citil, citit to bolo najma pri konvertovani hudby a nacitavani niecoho vacsieho.
                    http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 22:22
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      ja som zastanca 64bit ale paradoxne mam 32 (z nepozornosti som stiahol zly image) a necgce sami preinstalovavat

      ale ak ti nevadi ze system vyuzije len 3.8 GB (opravte ma ak menej) ramky tak kludne 32bit lebo ak nie si skusenejsi mozes mat problemy s niektorymi aplikaciami (v poslednom case ich je velmi malo)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 22:35
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        osobne mam 32 bit greenie na silnom 64 bit stroji - a ide mi vsetko bleskom, nech robim hocijake cary-mary...
        • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 22:42
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          32 bitovy greenie, lebo 64 bitovy nie je?
        • Re: 32 vs 64 27.12.2008 | 23:57
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          suhlasim rovnaka situacia aj u mna ale o tom blesku by som polmcal, ked pouzivam gnome tak to ide tak ze mi to staci , ked pouzivam openbox +light programy tak sa to blizi blesku

          ale do systemu som nerobil skoro zaidne zasahy, co sa mi paci lebo na zaklade toho viem ze to moze zvladnu vacsina ludi
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 11:47
            Avatar zeto750   Používateľ
            Ja som zaciatocnik a pytam sa len preto lebo mi je luto nevyuzit celu RAM :D ked uz tam su 4GB tak nech vyuzije vsetky 4GB neskor bude 6 ale az neskor :D
            takze odporucate ? Ja asi skusim ten 64bit a v pripade problemov uvidim :D
            Inak ako najlepsie rozdelit disk? Chcem mat dualboot a 640GB musim rozdelit pre linux + particia ktoru vidi aj linux a win aby som mohol ukladat a pouzivat subory na nej v oboch OS (filmy,IMG...)
            Potrebujem pri 4GB ten SWAP?
            • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:24
              Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
              Na linux ti stačí 10-15Gb (tak si daj 20) a swap potrebuješ len pri spanku (hibernacii) , inak nema zmysel ale z toho vyplýva že zmysel má...
              skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
            • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:25
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ak chces linux uspavat na HDD (hibernovat), teda ak ti to pojde mal by si mat swap aspon o velkosti rakmy, pre bezneu pracu nie je potrebny

              neviem na kolko chces pouzivat este windows ale mne na tie dve hry a premiere pro staci 20 GB pre win (ak chces viac programov a hier kt budes instalovat do adresara winu tak urcite viac 60 - 80 GB) mam 4 GB swap
              dalsich 15 GB mam pre /
              a 25 pre /home

              zbytok by som dal na NTFS a tam data, pripadne mozes pouzit aj ext3(dalsi linuxove particie) ale to budes musiet doinstalovat ext3 plugin pre windows (nemam odskusane)

              takze este raz ja by som dal:
              povedzme 40 GB - WINDOWS
              4 GB - SWAP
              26 GB - /
              70 GB - /home
              500 GB - DATA

              formatovanie partici je len na tebe (ci das ext3,reiserfs alebo cokolvek ine) jedine win musi byt na NTFS
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:36
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                4 giga swap? urcite?

                nie je to trochu moc?
                • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:41
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  niektore distra pouzivaju swap ako miesto, kam hibernuju, a kedze hibernacia spociva v skopirovani RAM na disk, tak potrebujes swap o velkosti RAM + 5% cca.
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:46
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    presne tak ja mam 3GB ram a 4GB swap, pri 320 GB disku(kt mam ja) je to zanedbatelne miesto,
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 13:46
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    no ano, ale...

                    nie som si isty, ze si bezny smrtelnik naplni 4GB ram... aj ked je pravda ze nejaky expert na tuto problematiku nie som...
                    • Re: 32 vs 64 16.01.2009 | 20:19
                      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
                      Nevies ani takuto informaciu, hlavne ze budujes distribuciu... Och... Predstav si ze aj smrtelnik a dokonca bezny zaplni 4GB RAM s uplnou lahkostou...
                      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
                  • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 15:18
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ano, hibernacna particia ma format swapu, ale neviem ci by nebolo spravnejsie pouzivat hibernacnu oblast cisto na hibernaciu, bez zdielania s swapovacou particiou.
                • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 12:50
                  dusan   Návštevník
                  hej pre suspend to disk ale dal by som 4,1G

                  a 32 verzus 64bit

                  do ram pamäti sa myslím ráta aj pamäť grafickej karty. Takže pre jadro má ramky cca 4,265 giga.
                  • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 13:03
                    Avatar zeto750   Používateľ
                    No sme sa trosku nepochopili ale navadi ja mam
                    120GB HDD uz nainstalovany v compe a ten je C a D disk a to je cisto pre windows + HRY a PHOTOSHOP na nic ine to nechcem..
                    Teraz som kupil 640GB A ten idem rozdelit ale nwm ako
                    Dajmetomu -550GB NTFS tam bude mat pristup aj linux a WIN (spravne?)
                    -85GB Linux
                    -5GB SWAP?
                    Potrebujem este nieco? ako mam ddat nieto zlozky pri instacacii? myslim tie / alebo /home alebo co a vie
                    • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 13:57
                      dusan   Návštevník
                      http://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodce-linuxem-7-instalujeme-linuxovou-distribuci


                      Pozor linux nieje windows ale unix like systém.

                      Keď dáš 85GB časť pre linux ==ako dať pre / 85GB.

                      Predstav si pyramídu kde na vrchole je / a pod ním sú všetky adresáre čiže napríklad aj /home. Každý adresár môže byť pripojený ako samostatný diskový oddiel.


                      Takže napríklad: to

                      c: bude v linuxe pripojené ako /media/windows_c (jedendiskový oddiel na prvom disku)

                      d: bude v linuxe pripojené ako /media/windows_d (druhý diskový oddiel na prvom disku)

                      / bude ako prvý odiel na druhom disku (odporúčam 20GB)

                      swap bude ako druhý oddiel na druhom disku (odporúčam ram +5%)

                      /home bude ako tretí oddiel na druhom disku (aspoň 10GB aby sa tam zmestili všetky konfiguráky, programy nainštalované do wine a podobné)

                      e: bude v linuxe pripojený ako /home/data to je štvrtý oddiel na druhom disku (spoločný diskový oddiel pre win linux a všetkých užívateľov PS)
                      • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:02
                        Avatar zeto750   Používateľ
                        Takze veci v linuxe sa neinstaluju do / ale do /home ?
                        Takze na linux staci 20GB a ten Home napriklad 40GB? swap 5GB a zvysok mozem dat /home/data a tam sa dostanem aj z linuxu aj z windowsu.?
                        A ako mam nastavit formatovanie pre dame disky? / a /home na ext3 a /home/data na NTFS?

                        dakujem
                        • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:07
                          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                          Linuxové programy sa inštalujú do / (konkrétne niekde do /usr a odkazy môžu byť aj v /bin).
                          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                          • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:13
                            Avatar zeto750   Používateľ
                            Takze pre / musim dat viac ze? A naco je potom /home ?
                            • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:19
                              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                              V home sú data užívateľa. To je ako documents and settings vo win.
                              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                            • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:33
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              lenze velkost vacsiny programov je zanedbatelna (maximalne par MB, cest vynimkam)

                              este doplnim nemusis vytvarat osobitny oddiel pre /home ak ho nevytvoris bude home zdielat miesto s / (pozri si adresarovu strukturu tu na stranke v casti pre novacikov)

                              na desktope mam osobne particiu iba pre root (/) 50GB a 40 je volnych, lebo vsetky data ako filmy davam na inu particiu

                              /home je nieco ako document and setings, ukladaju sa tam nastavenia samotneho uzivatela a predpoklada sa ze tam budes mat aj data (co nemusis)
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                              • Re: 32 vs 64 16.01.2009 | 20:26
                                Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
                                Mat taky velky koren nie je najlepsie riesenie. Mal by byt co najmensi, ja mam z pravidla 5GB. /usr, /var, /home, /datastore, /opt, /tmp pripajam...
                                301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
                        • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:28
                          dusan   Návštevník
                          /home slúži na to aby sa tam ukladali nastavenia jednotlivých uživateľov.

                          Takže keď si vytvoríš uživateľov jano a pato

                          Tak sa ti v v adresári /home vzniknú podadresáre jano a peto

                          Bude to vyzerať takto /home/pato a /home/jano. Takže keď sa prihlási pato načítajú sa konfiguráky (väčšinou skryté pomocou bodky na začiatku mena ). Sú tam ešte adresáre Dokumenty, plocha, Hudba, Obrásky, Hudba, Filmy.

                          Užívateľské programy sa štandardne inštalujú do adresára /usr(kde sú ďalšie adresáre ktoré nakoniec pochopíš). Ja som písal v predchádzajúcom príspevku o wine("emulátor" windowsu). Ktoré sa štandardne inštalujú do /home/pato/.wine/drive_c
                          • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 14:58
                            Avatar zeto750   Používateľ
                            OK takze prosim schvalte mi aketo rozdelenie..
                            -85GB pre / (ext3)
                            -5GB pre SWAP
                            -550GB NTFS pre windows aj pre Linux (NTFS)

                            m,oze to takto byt? pojde to a bude to stacit?
                            • Re: 32 vs 64 28.12.2008 | 15:32
                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                              ist ti to pojde urcite ci to bude stacit to je otazka na teba ako to budes pouzivat
                              mne by to stacilo pohode

                              ak sa dobre pamatam tak windows a programy k nemu mas na inom disku, tak potom by to malo fungovat perfektne

                              a ked si doinstalujes do windowsu aj ext3 plugin (viem ze v TC funguje perfektne) tak budes mat pristup aj k suborom na ext3 particii v oboch systemoch
                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: 32 vs 64 29.12.2008 | 15:24
                              ello   Návštevník
                              85 GB pre / je zbytočne veľa, asi aj ked nainštaluješ komplet dostupný repozitár Mandrivy, tak ti ostane 3/4 nepoužitého miesta.
                              • Re: 32 vs 64 29.12.2008 | 15:42
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Ani nie, predsa len /home nemusi byt na zvlast particii, takze zaplnit 85G root nebude problem.
                                • Re: 32 vs 64 29.12.2008 | 16:29
                                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                  presne tak, ide len o to ci sa data (filmy,iso obrazy,hudba a ine velke data) budu ukladat do home pripadne inam do / alebo na osobitnu partici

                                  ja osobne mam veci tykajuce sa linuxu (iso obrazy distribucii, baliky programov ...) v home a zbytok dat (filmy ...) na osobitnej NTFS particii (ale uvazujem o zmene)
                                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                  • Re: 32 vs 64 30.12.2008 | 15:04
                                    matush   Návštevník
                                    Dostali sme sa trocha OT, ale napisem aj ja, ako mam rozdelene moje disky.

                                    Fyzicky su tri, hd0 250 GB, hd1 320 GB, hd2 500 GB

                                    hd0 je rozdeleny na tri particie: 1. Vista (game system) 160 GB, 2. openSuse (main distro, /) 50 GB, 3. test distro / (v sucasnosti fedora) zvysok GB

                                    hd1 je deleny na 3 casti: /home pre main distro (mam tu dokumenty, howto, pracovne veci...), /home pre test distro, /virtualSystems (ukadam tam virtualne disky pre VBOX)

                                    hd2 je deleny na 3 casti: /storage (NTFS, drviva vacsina disku ako storage pre multimedia, iso, foto...), /swap (linux swap) a posledna je windows swap
                            • Re: 32 vs 64 20.01.2009 | 13:06
                              Avatar partizan Arch  Používateľ
                              ja osobne mam rad ked su disky podelene a obvykle pouzivam aj suborove systemy ktore su na urcite uceli lepsie:
                              /boot 50MB :ext2 - rychly mount...
                              / 10GB
                              /home/ 20GB
                              /home/user/documents/ 40GB
                              /home/user/music/ 40GB
                              swap 1GB (mam 2GB ram ale nepouzivam nikdy hybernaciu iba sleep)

                              Na ostatnych particiach pouzivam ext3 ktoru prave vymienam za ext4.
                              Arch & Metal