etherner driver

Sekcia: Hardware a Drivery 02.01.2009 | 12:55
orange-ko   Návštevník
Zdravim. Chcel by som sa opytat ako skompilovat ovladace pre ethernetovu kartu realtek. Na pc mam nainstalovani slackware 9.1 podla clanku http://www.root.cz/clanky/linux-jako-internetova-gateway-2/ . Na cd od sietovej karty je aj ovladac koncovka .c /zdrojovy kod/ a neviem ako ho zkompilovat na .o ... jedna sa o sietovku realtek RTL 8139D. dakujem
    • Re: etherner driver 02.01.2009 | 13:17
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      9.1 je starsi, upgraduj na novsiu verziu slacku. mozno bude ovladac uz priamo v jadre.
      • Re: etherner driver 02.01.2009 | 13:19
        orange-ko   Návštevník
        skusal som instalovat 12 ale nejako sa nezdarilo...vzdycki ma odhodilo could not load linux kernel....:(
        • Re: etherner driver 02.01.2009 | 13:31
          WlaSaTy   Návštevník
          ty chces pouzivat prosim ta z ktoreho roku ten ovladac na realteku 8139?

          Inak, 8139 reviziu D nepoznam ale ktory ovladac z jadra si pouzil? mne to ide s 8139too ale v jadre bol este jeden.
          • Re: etherner driver 02.01.2009 | 13:46
            orange-ko   Návštevník
            ten ovladac je novy, je na cdo od ethernetovej karty ktoru som kupil pred dvoma tyzdnamy...len neni zkompilovany.... ked chcem nahodit cez modprobe nejde mi an 8139too ani 8139cp.....vypisuje no such device...
            • Re: etherner driver 02.01.2009 | 14:49
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, ten slack ktory pouzivas, tak ten vysiel v roku 2003. Takze je vysoko pravdepodobne ze ten ovladac na CD je novsi. Ale nie je to iste pretoze revizia D tej karty sa zavala vyrabat pred 5 alebo viac rokmi a je pravdepodobne ze v README alebo CHANGELOG je toho popisane viac. Predpokladam ze tam bude nieco ako REQUIREMENTS.

              Ale vies co je sranda? Ze sme doteraz necitali ani jednu chybu co Ti to vypisalo, a rovnako aj predpokladam ze upgrade robit nebudes.

              PS.: vzhladom na to ze mam dobru nalady ti prezradim ze v roku 2003 ta revizia nefungovala s linuxom, v roku 2006 fungovala s ndiswrapperom a teraz je zas o par desiatok mesiacov viac. Je predsa rok 2009 a vselico sa mohlo zmenit. Mozno ten chip uz funguje, len s aktualnym jadrom a mozno staci len dopisat ID hardware do ovladaca a prelozit jadro.
              • Re: etherner driver 02.01.2009 | 23:15
                Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
                Vidim ze vobec nevidis ako to funguje v "enterprise" sfere na slovensku. Firma X, ktora veselo pouziva MS produkty, ma uz ani nevie preco jeden server linuxovy. Na nom bezi nejaka ad hoc aplikacia ktoru pred Y rokmi narychlo vytvoril zamestnanec Z ktory pred par rokmi odisiel. Vo firme nezostal nikto kto by sa o ten stroj staral ale nebol s nim ziaden problem a tak ten server robil svoju pracu az kym jedneho dna neodisla sietova karta. Novy zamestnanec N ktory nema o linuxe ponatia bol povereny opravou (Tipujem ze sa na porade vyjadril v zmysle "Nevieme to opravit je tam Linux", naco ho sef pasoval na "Linux Senior Administrator" a poveril ho touto ulohou). Vysledkom je tento thread.

                Moja rada OP: Pozicaj si vo firme nejaky nepouzivany desktop a nainstaluj tam Ubuntu 8.04 LTS, skus tam preniest tu intranetovu aplikaciu.
                • Re: etherner driver 03.01.2009 | 04:39
                  kipikasa   Návštevník
                  ja by som vymenil zamestnanca...
                  • Re: etherner driver 03.01.2009 | 15:11
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ja by som dal sankcionovat aj managera ktory dal schvalenie na prijatie nezaskoleneho zamestnanca alebo ktory nedal schvalenie na zodpovedajuce zaskolenie zamestnanca zodpovedneho za spravu toho stroja alebo ktory nespisal doplnkovu zmluvu o externej podpore tretou stranou pre dany server.

                    Ale, ozaj nechapem ze ci sa jedna o firemny server, predsa len realteky na servroch nemaju co hladat. Ich vykon, kvalita drzania linky a ine problemy sposobia vyssiu stratu ako keby clovek rovno kupil normalnu sietovku urcenu pre enterprise segment.

                    Aj Apple zacinal ako garazova firma s dvoma suflikantmi, tak si z nich nerobme srandu. a Microsoft tiez.

                    PS.: Inak, to by ma zaujimalo kto je tu z enterprise business sfery a do akej miery ma zodpovednost za svoju pracu.
    • Re: etherner driver 03.01.2009 | 04:45
      kipikasa   Návštevník
      problem moze byt v ovladacoch. pre 8139(C,C+,D) existuju 2 ovladace: 8138too a 8139cp. funkcny je 8139too. problem ale vacsinou je, ze pri bootovani natiahne ako prvy modul 8139cp a tym padom je sietovka nefunkcna. takze staci zablacklistovat ten zly modul...
      • Re: etherner driver 03.01.2009 | 13:35
        Avatar ----   Používateľ
        a preco tam musi byt prave ta sietovka, firma nema 200 sk na inu?