SUSE Linux Enterprise 10

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.01.2009 | 17:34
Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
Vie mi niekto FUNDOVANE vysvetliť hlavný rozdiel medzi openSUSE a platenou verziou? Je to v niečom "lepšie"? Aká je podpora multimédií a ...proste všetko, čo sa o tom na tomto fóre dá napísať. Lebo ma máta myšlienka, že by som si ju kúpil.
    • Re: SUSE Linux Enterprise 10 13.01.2009 | 18:11
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      existuje opensuse, ktore stiahnes, zadarmo

      existuje opensuse, krabicovka, ktora nieco stoji a obsahuje viac medii, viac SW na CD/DVD a mailovu podporu po urcitu dobu

      a existuje enterprise SLED, plateny, s dlhou podporou aktualizacii a podporou pre zakaznika (draha)
      • Re: SUSE Linux Enterprise 10 13.01.2009 | 19:50
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ...drahá nedrahá o to nejde len či tá cená môže byť adekvátna tým výhodam. Inými slovami. Keby si bol šlapal na SUSE, či by si o tej kúpe uvažoval... pokiaľ by si nebol zarytým zástancom slobodného SW :-)
        • Re: SUSE Linux Enterprise 10 13.01.2009 | 22:20
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          uvazoval by som o opensuse krabicovke, nie o SLED licencii.

          naco mi je podpora X rokov, ked aj tak po kazdom novom vydani (v pripade opensuse kazdych 6-9 mesiacov) chcem prejst na novsiu verziu?

          to je hlavny rozdiel..

          SLED proste nie je opensuse, je to enterprise distro, ktore nie je urcene primarne pre domacich pouzivatelov. samozrejme nikto nehovori, ze si to doma nemozes dat.

          podobne si nikto nedava doma RHEL, ale radsej fedora (tam krabicovka nie je). podobne 99 percent uzivatelov voli mandrivu free alebo powerpack a nie dlho podporovanu mandrivu corporate desktop (ci server, ale to je uz ina diskusia).
          • Re: SUSE Linux Enterprise 10 13.01.2009 | 22:36
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            myslim ze to tu sudruh kotrcka napisal velmi dobre a prehladne.

            este podotykam, ze dlhodoba podpora znamena skor "stabilny" ako "novy softver".

            takze ak si chce chlapik hodit daky linux a robit tam cary mary v domacnosti, je mu vhodnejsia bezplatna edicia
            • Re: SUSE Linux Enterprise 10 13.01.2009 | 22:45
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              nuz sa mozrejme. ak je nieco dlhodobo podporovane, tak minimalne cast SW musi ostat na povodnej verzii (kvoli programom, ktore sa na tieto verzie robia - oracle, ...).

              samozrejme, existuju service packy, ale nie je pravidlom, ze budu obsahovat aj novy SW (minimalne prehliadac webu a kancelarsky balik by som chcel mat v distribucii stale aktualny a najnovsi - ale to som ja).


              takze v pripade novellu mas na vyber 3 moznosti:

              1. opensuse z netu - podpora aktualizaciami okolo 2 rokov, zadarmo

              2. opensuse krabicovka - podpora altualizaciami rovnaka, viac SW, instalacna podpora, za maly peniaz

              3. SLED - podpora aktualizaciami a SP dlhsia, instalacna podpora, za velky peniaz

              "na doma" odporucam prve dve, uvidis, ze to staci.ak chces nieco na svoj pocitac na 5 rokov, tak by som radsej isiel cestou centosu (prekompilovany RHEL, bezplatny), kde ta pripadna strata (cena CD/DVD) nebude tak mrziet, pokial zisti, ze to nie je ono.
              • Re: SUSE Linux Enterprise 10 14.01.2009 | 00:22
                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                Ok. Uvidim. Zohrava tu rolu aj to, že ma lákajú aj také distrá ako Slackware, Gentoo a Debian...
                • Re: SUSE Linux Enterprise 10 14.01.2009 | 00:30
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  no vidis.. tak len pekne stiahni free verzie distra opensuse.. a ked budes vediet, ze suse je tvoje jedine, tak investuje aj do SLED, nebudu to vyhodene peniaze.
                • Re: SUSE Linux Enterprise 10 14.01.2009 | 01:34
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  poradim jednu dobru vec - teda vlastne dve :)

                  prva je databaza znalosti, kde su vyhody a nevyhody vsetkeho mozneho.

                  druha je stranka, kde mas obrazky vsetkeho mozneho, aj malo zname projekty:

                  http://www.thecodingstudio.com/opensource/linux/screenshots/

                  inak taky debian je od suse velmi odlisny, teda moj nazor samozrejme...
                  • Re: SUSE Linux Enterprise 10 14.01.2009 | 02:44
                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                    Dík, a čo sa tej odlišnosti týka.... "však práve" :-)