Debian what release?

Sekcia: Ostatné 17.01.2009 | 16:40
Avatar homey   Používateľ
hi folks!
chcel by som sa opytat vas debianistov, ktore vydanie by ste mi odporucili stiahnut. rozmyslam nad tretim Debian GNU/Linux 3.1r7 alebo stvrtym Debian GNU/Linux 4.0r5. Chcel by som stabilne distoro, myslim ze s mojim HW by nemal byt problem. MB bude mat dva roky od vyroby a vsetko ostatne asi tiez. PC som skladal v july 2007.
Pocul som ze 4.0 je viac user friendly atd. ja chcem instalovat cez textovu instalacky a chcem vazne nieco naucit o OS, konfigurovat cez textove subory a nie cez nejake klikacie aplikacie.

mam pockat do 5.0? pouziva niekto starsie verzie ako 4.0?
    • Re: Debian what release? 17.01.2009 | 16:48
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      stiahni si testing - netinstall. a naucis sa dost :)
      • Re: Debian what release? 17.01.2009 | 22:02
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        alebo rovno arch, tam sa naucis asi vsetko :-DD a vdaka rolling updates nebudes mat ani problem s verziou (pre instalator je viac menej nepodstatne v akej verzii je)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 13:17
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        na netinstall testingu sa nauci viac ako na netinstall stabilnej distribucie, kde hrozi menej problemov? no neviem neviem. ked ideme podla tejto logiky, tak preco si nenainstalovat HURD? mozno ho to donuti naucit sa pisat aj ovladace na zariadenia :-)

        ale odhliadnuc od trochu nestastnej stanovej argumentacie bude lenny (testing - buduce 5.0) asi najlepsie riesenie. teraz to bude testing, casom sa to prehupne do stabilnej distribucie, ktora bude udrziavana tak 3-4 roky.

        alebo jednoduchym prepisanim /etc/apt/sources.list dosiahnes nepretrzity stav testingu, kde je sice moznost viacerych problemov, ale updatujes na nove verzie systemu a aplikacii dookola a do nekonecna.

        P.S.: *.deb based distribucie nepouzivam, tak ma neber az tak vazne :-)
        • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 17:41
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          kto by uz len teba bral vazne :)

          myslim, ze moja rada nie je zla. stable debian je momentalne uz dost stary, moze narazit na hromadu problemov, ktore su poriesene uz v testingu. napriklad rad by sa pripojil do internetu cez nejaku dobrotu, ktoru jadro nepozna...
          • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 17:45
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            to potom radsej "etch a pol"
          • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:44
            ---   Návštevník
            jasne ze su tvoje rady dobre, asi ako rady ptaka loskutaka, pardon rady vtaka hofereka
            • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:46
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              prosim ta nepokusaj sa ma urazit, nepodari sa Ti to - iba co tu dobry portal zaspamujes :)
              • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:53
                ---   Návštevník
                to sa o tom spame ozval ten pravy
    • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 19:11
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ja pouzivam debian lenny instalovany z netinstall ... Nic lepsie som na moj nb nenasiel, ide tam stabilne + funguje vsetko tak ako ma :) 100% podpora co sa mojho pripadu tyka.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
    • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 19:18
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      "ja chcem instalovat cez textovu instalacky a chcem vazne nieco naucit o OS, konfigurovat cez textove subory a nie cez nejake klikacie aplikacie."
      Pozri si gentoo. Za tymto ucelom odporucam ( stiahnes si minimal , co ma nejakych 50mb tusim, vypalis a podla handbooku si instalujes gentoo, kompilujes vlastne jadro, nastavujes xorg podla teba.. vsetko je potrebne nastavit rucne ). Naposledy ked som gentoo instaloval, bol som 5 dni v konzole, vela ma to naucilo ( problem so zvukovkou, wide monitorom, a pod.. velmi velka haluz :) )
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: Debian what release? 31.01.2009 | 21:45
        Avatar homey   Používateľ
        o gentoo som tiez rozmyslal. debian som chcel len kvoli tomu ze maju velku komunitu a je "najslobodnejsi"
    • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 21:27
      Avatar Jan Hovancik debian, win  Používateľ
      www.sidux.com :) debian sid

      nemam kriveho slova na toto čudo :)
      - peace, not war -
      • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 22:28
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        alebo parsix
        • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 22:59
          Avatar Jan Hovancik debian, win  Používateľ
          neviem preco, ale mam predsudky voci gnome
          - peace, not war -
          • Re: Debian what release? 18.01.2009 | 23:26
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            aha.. tak v tom pripade beriem spat :-)
            • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 12:42
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              dalsia moznost na skladanie je greenie galadriel, no to je v sucastnosti dost gnomovite...

              o siduxe co som pocul tak je celkom fajn
              • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:34
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                aj ja som pocul o greenie, ze je fajn. ale vlastna skusenost je presne 53 minutova.

                47 minut na stiahnutie ISO, 4 minuty na vypalenie a 2 minuty, kym som zistil, ze sa zasekne pri bootovani :-)
                • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:40
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  mohol si si dat aj robotu s vypalovanim normalnym... tak ked palis rychlostou 52x :D
                  • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:49
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    a ako vies, ze to bolo v napalovani? co ked je to bug ubuntu? chyba hw? atd...
                    • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 14:55
                      ---   Návštevník
                      hoferek vie vsetko, este pred tym nez sa to stane. To si nevedel. Ved si siahol na kvalitu jeho produktu, tak to sa nerobi:-)
                      • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 15:24
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        no ja viem, ze ak CD ma kapacitu 700MB, tak za 2 minuty ho beznou rychlostou nenapali. Ale to je na teba tazka matematika...
                        • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 15:31
                          Avatar borg Fedora  Administrátor
                          napaloval ho 4 mininty, 2 min. mu trval boot kym sa sekol
                        • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 15:31
                          ---   Návštevník
                          kupili ti kalkulacku? Ze si teraz taky chytrak, ale zajdi k ocnemu, hore sa pise ze napaloval 4 minuty, nie 2. A nepise ci to napaloval x*150kBps na CD ,alebo x*1350kBps na DVD. Ale je jednoduche vsetko zvalit na napalovanie, ze? Tak a teraz mudruj o matematike a o nesmrtelnosti chrustov.
                  • Re: Debian what release? 19.01.2009 | 15:53
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    4 minuty na vypalenie 700 MB = 700 MB / 240 s = 2,91 MB za sekundu = 2986 KB / s.

                    2986 KB za sekundu / 150 KB za sekundu na jednotku rychlosti palenia = 2986 / 150 = 19,91 nasobna priemerna rychlost palenia tohoto CD. nastavena bola 24x a vsetky CD sa mi zatial chovali normalne. len greenie nie. ale to bolo davno, niekedy pri verzii 3.x