Instalovanie linuxu na laptop

Sekcia: Ostatné 18.01.2009 | 04:30
Avatar 314r   Používateľ
hladam zodpovedneho cloveka, co by mi [samozrejme za eur] bol ochotny na moj laptop nainstalovat distrib. linuxu a tiez z toho vytovril nejake instalacne dvd.

bratislava a okolie

tomaspirZAVINACgmailBODKAcom
    • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 09:56
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      mas nejaku predstavu, teda ake programy by si tam chcel mat?

      osobne by som pomohol, no som daleko
    • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 13:18
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      a nechces sa to naucit radsej sam, ak chces pouzivat linux budes sa musiet naucit co to

      skus instalaciu podla navodou va tejto stranke (pre novacikou aj v databaze znalosti by daco mohlo byt) pripadne

      OSPRAVEDLNUJEM SA ZA REKLAMU na TU v sekcii zacineme s linuxom
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 14:15
        314r   Návštevník
        ako pracujuci, mi zostava ta trocha casu az dakedy v noci,
        no bolo by asi najlepsie sa to naucit sam,
        inak ja som bezny user a nezaujiaju ma skryte zakutia LINUXu, potrebujem, to len na:

        -kancelarsku robotu,
        -graficke programy /ako gimp /
        -samozr. I-net
        -vypalovanie cd/dvd
        -prehravanie cd/dvd
        -nejaky email prgrm
        -IM klient:alternativu miesto icq a skype
        -nejaky pakovaci program
        -strihanie a vytvaranie filmov
        -ovladac na vtsavanu web cameru

        driver na nokiu, usb flash disk

        neni toho tak vela.

        uz som si skusobne instaloval ubunru aj kubuntu, no mal som problemy s ovladacmi, skusal som poziadat o pomoc aj cez fora, den som cakal, kym mi daka dobra dusa odpisala, no nakoniec ta info bola tak vseobecna a pre zaciatocnika nepouzitelna, pri dalsom mojm dotaze mi napisal zasa niekto iny, uplne inu radu/ postup a mal som z toho hokej.

        ktory linux si nainstalovat, ci UBUNTU, KUBUNTU, PCLINUXos, mandrivu....
        poziadavky: chcem aby OS bol rychly, prijemne graficke rozhranie, pokial mozno, podobne mrkvo$oftu [zvyk je zelezna kosela :)]

        diky za nfo chlapi
        • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 14:26
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          tomu nedostatku casu rozumiem, aj ked ako student ho velmi nepocitujem (aj ked skola,brigada,frajerka,sport...)

          jedine z coho asi budes sklamany je ten driver na nokiu (mne funguje len ako mass storage device, ako usb-kluc)

          ja som zastanca debian a ubuntu based distribucii a pre teba by asi najlepsie bolo to kubuntu (moj osobny nazor, pekne a uz ja celkom funkcne, tu je velmi dolezity tvoj pc (pri 2.8 GHz pentium IV a 2GB ram je uz skoro vsetko rychle, ak mas slabsi pc tak sa treba zmierit s horsim vyzorom - xfce,openbox...)

          -na kancel → openoffice
          -gimp,inscape,blender,picasa....
          -prehliadace rovnake ako vo wine
          -vypalovanie → brasero,K3B
          -mail → thunderbird,kmail
          -prehravanie → smplayer,kaffeine
          -IM → pidgin,kopete....skype
          -pakovanie → veeeeeela moznosti
          -strihanie → kdenlive,kino,cinerella
          -webka - moze byt problem (google casto poradi)

          na forach sa ludia snazia poradit ale nie stale je tam niekto niekedy si treba na opoved pockat a ak vydrzis tak sa problem aj vyriesi

          konkretne ake drivery ti nesli ??
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Instalovanie linuxu na laptop 19.01.2009 | 08:50
            peto   Návštevník
            >edine z coho asi budes sklamany je ten driver na nokiu (mne funguje len ako mass storage device, ako usb-kluc)

            Prudky nesuhlas pozi programy na pracu s mobilmi je gammu

            MyGnokii - Gammu+ family
            Free tools and software for cellular devices and phones
            http://www.linuxos.sk/forum_pridaj_odpoved/15739/parent/130414/index.html
            pravda ssi ho budes ovladat cez WAMMU
            Wammu - Gammu GUI
            http://wammu.eu/

            je to SW povodne k Nokiam, ale dnes na nom bezi.. A napr. 6020 na ciskom kabli CA-42 ide po Linuxom po instralacii Gammu/Wammu hned(mozno treba nastavit komunikacny protokol) kdezeto vo Windows treba instalovat USB UARTdriver, potom ho nechat Windowsom preinstalovat,. potom instalovat driver ku kablu a az potom to ide
        • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 14:45
          kalasm   Návštevník
          ...Ahoj... asi bude lepsi odpovedet Ti sem...

          Urcite se zaklady nauc-budes nazavisly a to je k nezaplaceni. Vlastne postaci vedet, ze potrebujes na disku vytvorit "swap" a "/" oddily (ja bych si udelal i "/home" = dokumenty uzivatelu) ... naformatovat vse na Ext3 a nainstalovat linux... Pak uz snad jen zvladnout instalaci programu - v Ubuntu i Pclosu je synaptic, takze v poho. Zbytek poradi na foru.

          Mozna pro Tebe bude jednodussi si ty distibuce stahnout, vypalit na CD a vyzkouset, jesti si budou s HW rozumet sami od sebe. Mne prijde Mandriva pomala (oproti Pclosu), ale klidne ji sam vyzkousej - Mandrivaci doufam potvrdi, at stahnes v 2008.x (neb je vyladenejsi). Tu na ktere Ti vsechno pobezi samo si na PC nech ... Casem si linux osahas a nebude problem zamenit distribuci za jinou.

          Vzhled je v pohode - ja si upravil KDE takhle:
          http://fileserver7.jpghosting.com/images/kalasm_ftl_b5cd0dcbfc9fbf3b86f809030a535925.png

          ale upravit se da v pohod i Gnome - Cyron se do toho na mandrivackem foru pustil:
          http://www.mandrivalinux.cz/nastaveni-gnome-1-dil-zakladni-nastaveni
    • Re: Instalovanie linuxu na laptop 18.01.2009 | 14:55
      Avatar Jozef ubuntu 8.10 Intrepid  Používateľ
      nieje problém, napíš mi na email (v profile) alebo hoď comment pod môj - na druhú stranu chalani majú pravdu, že sa budeš musieť o tom aj niečo naučiť (o tom vlastne celý linux je)...