zvuk openSUSE 11.1

Sekcia: Hardware a Drivery 19.01.2009 | 17:06
mato   Návštevník
cawte, mam openSUSE 11.1 no neide mi vobec zuk - pri starte, prehravani hudby ,youtube ,hry ,skype ....proste nikde...
vedel by mi niekto nejak poradit ??? zvukovu mam 3D sound blaster pro compatible sound 16 bit integrated
    • Re: zvuk openSUSE 11.1 19.01.2009 | 20:00
      WlaSaTy   Návštevník
      :zvukovu mam 3D sound blaster pro compatible sound 16 bit integrated

      a to je ktora, cmi-8330?

      respektive, ktora generacia pocitacov to je, skus na zaciatok prikazy:
      #ci ju najdeme na PCI zbernici
      /sbin/lspci
      #ci ju najdeme na USB zbernici
      /sbin/lsusb
      #ak ju tam nenajdeme, tak jaky je tam procak ze by sme odhadli ci je ta zvukovka na ISA zbernici ktora sa listuje dost odlisnym sposobom (meskor ak bude treba)
      cat /proc/cpuinfo

      alebo ak ho mozes otvorit a mas baterku, tak posvietit si a najst nejaky integrac co ma na sebe napis audio alebo notu a opisat si co je na nom.
      • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 15:56
        mato   Návštevník
        mno prikaz /sbin/lspci
        vyhodil toto:
        00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
        00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)                                                       
        00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)                                                          
        00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)                                                          
        00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 2)                                                          
        00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 5)                                                          
        00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [AHCI mode]                                                           
        00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller                                                                   
        00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller 
        00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller                                                                    
        00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller                                                                   
        00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller 
        00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller                                                                    
        00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)     
        00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller  
        00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)     
        00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
        00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge        
        00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h HyperTransport Configuration (rev 40)
        00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Address Map
        00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h DRAM Controller
        00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Miscellaneous Control
        00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 11h Link Control
        01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility RadeonHD 3400 Series
        01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV620 Audio device [Radeon HD 34xx Series]
        08:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)
        09:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
        0a:00.0 FireWire (IEEE 1394): JMicron Technologies, Inc. IEEE 1394 HostController
        0a:00.1 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. SD/MMC Host Controller
        0a:00.2 SD Host controller: JMicron Technologies, Inc. Standard SD HostController
        0a:00.3 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. MS Host Controller
        0a:00.4 System peripheral: JMicron Technologies, Inc. xD Host Controller

        prikaz /sbin/lsusb pise ze neexistuje taky subor...
      • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 15:58
        mato   Návštevník
        a prikaz cat /proc/cpuinfo vyhodil mi toto :
        processor       : 0                                
        vendor_id       : AuthenticAMD                     
        cpu family      : 17                               
        model           : 3                                
        model name      : AMD Turion(tm) X2 Dual-Core Mobile RM-72
        stepping        : 1                                       
        cpu MHz         : 2100.000                                
        cache size      : 512 KB                                  
        physical id     : 0                                       
        siblings        : 2                                       
        core id         : 0                                       
        cpu cores       : 2                                       
        apicid          : 0                                       
        initial apicid  : 0                                       
        fpu             : yes                                     
        fpu_exception   : yes                                     
        cpuid level     : 1                                       
        wp              : yes                                     
        flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow constant_tsc rep_good nopl pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch osvw skinit              
        bogomips        : 4200.12                                               
        TLB size        : 1024 4K pages                                         
        clflush size    : 64                                                    
        cache_alignment : 64                                                    
        address sizes   : 40 bits physical, 48 bits virtual                     
        power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate                    
        
        processor       : 1
        vendor_id       : AuthenticAMD
        cpu family      : 17          
        model           : 3
        model name      : AMD Turion(tm) X2 Dual-Core Mobile RM-72
        stepping        : 1
        cpu MHz         : 1100.000
        cache size      : 512 KB
        physical id     : 0
        siblings        : 2
        core id         : 1
        cpu cores       : 2
        apicid          : 1
        initial apicid  : 1
        fpu             : yes
        fpu_exception   : yes
        cpuid level     : 1
        wp              : yes
        flags           : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt rdtscp lm 3dnowext 3dnow constant_tsc rep_good nopl pni cx16 lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy 3dnowprefetch osvw skinit
        bogomips        : 4200.39
        TLB size        : 1024 4K pages
        clflush size    : 64
        cache_alignment : 64
        address sizes   : 40 bits physical, 48 bits virtual
        power management: ts ttp tm stc 100mhzsteps hwpstate
        
        • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 19:52
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak do stroja s dualcore nevopchas 16bitoveho blastra. To by islo keby si mal procak tak do cca jedneho gigahercu.

          Ale len tak strelim, skusil si v mixeri pohybat s klikatkami? A ak ano, tak s akymi vysledkami?
          • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 20:38
            mato   Návštevník
            myslis KMix co mam dole na panely ??? jj skusil aj alsamixer v terminaly som tiez skusal vseliake moznosti a stale nic
            hmm akose nevopcham tuna sa pise ze tam je 16bitova
            • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 21:21
              WlaSaTy   Návštevník
              To co pisu v katalogu je vedlajsie, 16Bit Sound Blaster vyzeral napriklad takto. A to by si tam dostal, mozno kladivom.

              Inak ked si to skusal, tak to zobrazilo nieco o zvukovke alebo to dovolilo supat s posuvatkami alebo to zahlasilo nejaku chybu? Dal si aj UN Mute, teda povolenie hlasitosti? Skusil si tam vopchat aj sluchatka do nejakej diery?

              • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 22:03
                mato   Návštevník
                omg no to ma nenapadlo.... ale cez sluchatka ide zvuk... cize s reprakmi je neico zle ??? lebo na viste ficia f pohode
                • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 22:30
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ale ne, len to nenaslo prepinac tam kde by mal byt a tak to neaktivovalo repraky. Tento problem sa vyskytuje uz roky rokuce u intelackych zvukoviek, a da sa odstranit znasilnenim parametra model=nieco. Teda, pevne verim, ze to ma aspon podobne ta azalia ci intel hda ci jak sa ten ovladac vobec vola.
                  • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 22:44
                    mato   Návštevník
                    aaha cize nesom prvy ani posledny...ale nejak som nepochopil to ze ako to odstrannit...mohol by si mi to trosku podrobnesie opisat co treba urobit ? dik
                    • Re: zvuk openSUSE 11.1 20.01.2009 | 23:14
                      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                      Skus mrknut SEM

                      Snad ti to pomoze ...
                      Slackware
                      • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 15:59
                        mato   Návštevník
                        mno tak... urobil som vsetko co tam pisali a nic....skompilocal som alsu 1.0.19 (moja prva kompilacia) vsetko vyzeralo ze pri kompilacii prebieha dobre no v subory INSTALL sa pisalo ze pomopilacii mam spustit modprobe snd-xxxx kde xxxx ma byt moja zvukovka...thaaq nwm co tam dat...

                        skusal som alsaconf tak mi naslo 3 zvukovky:
                        hda-intel  ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (instel HDA)
                        hda-intel  ATI Technologies Inc RV620 Audio device[Radeon HD 34xx Series]
                        legacy     Probe legacy ISA (non-PnP)chips
                        ak vyberem jednu z prvych 2 moznosti vyzera to tak ze mi to nacitalo OK ale po restarte zvuk stale ide len zo sluchatok , a 3tia mozsnost vypise chybavu hlasku... tak nwm

                        a este ma zaujala jedna vec... po dokompilovani alsy vypisalo ze vsetky zvuky su nastavene na mute...no po restarte zvuk isiel (samozrejme len sluchatka) a v KMix ani v alsamixer neboli naznaky toho zeby tam bolo mute...
                        • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 16:43
                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                          Myslim si, ze ta kompilacia nebola potrebna, mne stacilo ked som si nahodil alsu z repozitarov, ale nic, pokial ti to prebehlo v poriadku tak dobre.

                          Z tej stranky si skusil aj toto :::

                          Tak jsem to nakonec rozchodil, do /etc/modprobe.d/sound stačí přidat options snd-hda-intel model=laptop
                          ???

                          Ja som narazal hlavne na toto, ze ako to ten T-pek nakoniec vyriesil. Mne totiz toto pomohlo tiez (tiem mam na botebooku Azaliu Intel)

                          Inak by som zvolil tu prvu moznost, ktoru ti vyhodilo alsaconf
                          Slackware
                          • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 18:54
                            mato   Návštevník
                            jj ten riadok som pridal cize finalna podoba vyzerala takto :
                            options snd slots=snd-hda-intel,snd-hda-intel
                            # 5Dex.DVex+nmP8+5:SBx00 Azalia (Intel HDA)
                            alias snd-card-0 snd-hda-intel
                            # NXNs.HS4OKn_IlZ0:RV620 Audio device [Radeon HD 34xx Series]
                            alias snd-card-1 snd-hda-intel
                            options snd-hda-intel model=laptop
                            
                            mno po kompilacii alsy to vyzeralo trosku inac:
                            alias snd-card-0 snd-hda-intel
                            alias sound-slot-0 snd-hda-intel
                            options snd-hda-intel model=laptop
                            stale to ide len do sluchatok skusil som aj to co si ty urobil ze som alsu odznova cez yast2 naisntaloval no nic...
                            nemohol by si mi tuna prepisat co mas ty v /etc/modprobe.d/sound ak by ti to nevadilo
                            • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 19:04
                              Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                              Nooo takto, openSuSe uz nemam, lebo mi nevyhovoval, ale v podstate na kazdom distre ktore som skusal som to musel nastavovat.
                              Momentalne mam Fedoru 10, ale tiez som si musel vytvorit subor sound v etc/modprobe.d

                              v tom subore mam tieto 3 riadky :::

                              options snd slots=snd-hda-intel
                              alias snd-card-0 snd-hda-intel
                              options snd-hda-intel model=laptop


                              Potom bolo treba uz len restertovat a zvuk mi normalne isiel (samozrejme mam nahodenu aj alsu)
                              Slackware
                              • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 19:24
                                mato   Návštevník
                                neide mi to ani s tym co mas ty nahodene...a ked si spominal ze mas fedoru tak tu som nahodil z LiveCD a zvuk mi isiel z reprakov normalne a pre zmenu sluchatka nesli(co neni az taka tragedia lebo sluchatka pouzivam raz za 100rokov) a subor etc/modprobe.d/sound tam bol prazdny...
                                • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 19:37
                                  Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                                  nuz, inak ti uz potom neviem poradit ...
                                  Mne sa to na notebooku vzdy podarilo rozbehat tym sposobom, ktory som popisal vyssie ...

                                  Skus napisat na nejake openSuSe forum, co ti tam nato povedia, inak netusim ...
                                  Slackware
                                  • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 19:40
                                    mato   Návštevník
                                    njn nevadi :)kazdopadne dakujem za rady :)
    • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 19:38
      mato   Návštevník
      prave ma este napadlo ze pri starte sa mi v hornom pravom rohu objavi na 5sekund takato tabulka:
                              phonon
      The audio playback device HDA ATI SB(STAC92xx Analog)does not work.
      Falling back to HDA ATI HDMI, ATI HDMI (HDMI Audio Output).

      mosno to ma nejaky vplyv
      • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 20:03
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        Este ma tak napadlo:
        Ked mas KDE: skusil si uz dat: System-System Settings – Sound a tam si nastavit svoju (zvukovku) -- v mojom pripade je to : HDA ATI SB (AD198x Analog)

        Alebo pre Gnome: v Ovladani Hlasitosti nastavit Device na HDA ATI SB (Alsa Mixer)
        Slackware
        • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 20:16
          mato   Návštevník
          hmm v yast2 mam hardware --->Sound a tam vyberem zvukovku SBx00 Azalia (Intel HDS) a ak dam edit tak mi vyskoci toto:
          Description                                                           Option                  Value
          Fix DMA pointer (0=auto, 1=none, 2=POSBUF)                            position_fix            0
          Use sungle comman to communicate with codecs (for debugging only.)    single_cmd              0
          Use the given board midel.                                            model     
          • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 20:22
            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
            no tak potom ma uz fakt nic nenapada. Este by som mozno skusil pri tej editacii dopisat pri model laptop (teda ak sa jedna o notebook), ale inak uz fakt nemam napady ...
            Slackware
            • Re: zvuk openSUSE 11.1 21.01.2009 | 20:26
              mato   Návštevník
              mno ako mam na vyber zvukovky tak mam tam 3 moznosti tu co som ti napisal je druha a prva ma tam v poslednom pri value laptop inac je to rovnake...