How to make recovery disc (Ubuntu)?

Sekcia: Ostatné 21.01.2009 | 21:32
Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
Neviete náhodou niekto, ako by sa dal spraviť recovery disk ku Ubuntu Intrepid Ibex?

Moja predstava je takáto:
Mám momentálne nainštalované Ubuntu, porobil som v ňom kopec zmien (výrazne sa líši od oficiálnej verzie), mám tam nainštalovaných pár programov (viac ako pár :-) ) a chcel by som si vytvoriť nejaké inštalačné DVD, ktoré mi zaručí, že keď znova nainštalujem Ubuntu nanovo, tak nemusím inštalovať ďalších milión programov a nemusím nastavovať ďalších milión vecí, tak aby mi to nainštalovalo rovno aj s aktualizáciami a potodbne... S nastavením HW a SW. Neviete niekto pomôcť?
    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 21.01.2009 | 21:49
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      ma tak cisto teoreticky napadlo. co takto si spravit image celeho disku a len tak si to niekam ulozit?
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 21.01.2009 | 23:02
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        mna to tiez napadlo teoreticky a uviedol som to aj do praxe (len s fedorou).
        • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 21.01.2009 | 23:25
          Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
          Hm... zaujímavé, LEN TAK NIEKAM...
          Ako sa dá spraviť image celého disku?

          To LEN TAK NIEKAM - s tým nemám problém... 1TB ext. hdd, len by ma zaujímali podrobnosti ako:

          1. ako spraviť ten image (s tým by som možno nemal až taký problém)
          2. ako to uviesť potom do praxe
          - moja hypotéza: nianštaovať UBUNTU, vložiť IMAGE do VIRTUAL CD a prepísať všetky súbory, tak?

          aké sú možné riziká?
          • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 21.01.2009 | 23:33
            WlaSaTy   Návštevník
            Ty chces z toho virtualneho cd aj bootovat? To by ma potom zaujimalo ako prepises hypervizora z guest os.

            • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 21.01.2009 | 23:43
              Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
              To by zaujímalo aj mňa... Chcem niečo ako inštalačné CD, kde už budú všetky doterajšie zmeny. Prosto niečo čo nainštalujem úplne nanovo a mám to v takom stave ako teraz ... S programami, s nastaveniami a podobne
              • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 00:07
                WlaSaTy   Návštevník
                Mozne je vselico, ale otazkou je ci ti nestaci zbalit disky napriklad tar-om a nasledne skomprimovat gzipom ci bzip2kou. Obnova potom zahrna prepisanie diskov a znovu instalaciu boot managera.

                Inak, v menu nieco podobne nema ten system? Myslim ze som to zhliadol v menu, ale napravo. Tam kde sa klikaju nastavenia.

                Ale neviem ci som zle nepozeral.
          • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 00:39
            kipikasa   Návštevník
            dd-ckom vytvoris presnu kopiu disku a dd-ckom ju aj das naspat...
            • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 10:56
              Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
              hmm. no ale lepsie by bolo keby pouzije readom. readom ti cita aj po zisteni nejakeho bad sectoru na disku. co dd nezvlada a ukonci pracu.
              syntax by mala byt napriklad. readom dev=/dev/<disk ktory ma byt zalohovany> (sda1) f=/miesto/kam/sa/to/ma/zalohovat
              cize asi takto:
              readom dev=/dev/sda1 -f=/home/ kipipasa/disk.iso Spravi to krasne iso. a potom sa to pri opatovnej istalacii mountne a prepise sa co sa prepisat ma. a bum.
              Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
              • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 11:48
                Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                este by som to prehnal g(b)zipom cez rurku. predsa len ukladat volny priestor nezabaleny je trosku mrhanie

                druha vec je, ze ako sa to bude chovat, ked je /home a / na jednej particii?
                • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 21:43
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  mohol by si pls ozrejmit ako to prehnat "g(b)zipom cez rurku" dakujem
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 23:06
                    Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                    zjednodusene: skomprimovat priamo v jednom prikaze, ked vystup z dd ide ako svtup pre gzib/bzip2 a vystupom je skomprimovany obraz particie/disku
                    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 20:29
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      dakujem uz scasti chapem ale nepodarilo sa mi prist na to ako to spravit, readom ma nejaky parameter ktory to posle gzipu ?? ako konkretne to realizovat
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                      • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 25.01.2009 | 14:13
                        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Pipeline_(Unix)
              • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 21:41
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                este by si mohol napisat ako to obnovit s pouzitim prikladu ktory si uviedol, uved rovnako konkretnu situaciu aj na obnovu, DAKUJEM
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 22.01.2009 | 23:07
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  live cd, obraz disku presunut naspat na particiu a obnovit grub
                  • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 20:31
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    ak dobre chapem .iso obraz mountnut a skopirovat z neho data a obnovit grub, naco som potom robil iso obraz nestacilo to gzipovat vsetko aj bez pouzivania "zlozitych" prikazov ??
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 20:34
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      na zaklade vety od Viliama Oravca :
                      Spravi to krasne iso. a potom sa to pri opatovnej istalacii mountne a prepise sa co sa prepisat ma. a bum.

                      som myslel ze nebude treba obnovovat grub ale nejakym reverznym prikazom (opak readomu, alebo readom s parametrom) obnovym disk ako celok


                      inac systemrescuecd obsahuje nastroj ktory to myslim zvlada (obnovenie grubu) - partimage alebo tak nejak sa to vola, a myslil ze to obsahuje aj partedmagic live cd
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 01:52
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Páči sa mi, ako vždy všetci chcú pomôcť nováčikovi. Síce mu núkajú geniálne riešenia, ale on im nerozumie... Keby ste skúsili to nejako laicky napísať: Klikni tam, potom tam, potom toto napíš a potom toto a máš to... Lebo absolútne netuším o čom točíte
      • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 16:21
        Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
        Je zaujimave, ked novacik xe mat skusenosti "profika" ... kladies proste "vseobecne" otazky na ktorych xes postavit daku musdrost .. Co takto zagooglit, odskusat, vybrat si a ak je problem s nejakou vecou (konkretnou), tak sa opytat . ha ?

        Novacik, skus sa trosku so systemom oboznamit, nieco si otestovat napr. na virtualke a nie hned skakat do velkych problemov. BackUp / recovery je pekna a dolezita vec, tak smelo dotoho

        Asi tolko som xel ;-)

        PS: nie je to sice recovery CD/DVD, ale ked pridas k tomu svoju sikovnost, tak sa to snad na to podobat bude ;-)
        http://www.sysresccd.org/Main_Page
        • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 19:23
          WlaSaTy   Návštevník
          Preco skusenosti "profika"? Ved zalohovanie dat ma patrit k navykom bezneho ouzivatela.

          Ale nie je mi jasne ci naozaj vyhodili z blbuntu 8.10 moznost urobit zalohu systemu. Nieco takeho som naozaj videl priamo v menu, ale mal som len LiveCD z jedinej mechaniky a tak som na to ani neklikol.
          • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 19:42
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            http://www.howtoforge.com/how-to-back-up-an-ubuntu-8.10-system-with-systemimager
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 19:47
              WlaSaTy   Návštevník
              To bolo naozaj ono? Pretoze link na ten clanok hovori o technologii inklinujucej k client server diseaster recovery.

              Ale je dobre ze hoci aj ubuntu umoznuje nieco takehoto aj s pomocou jednoduchej konfiguracie. Predsa len Ubuntu sa snazi vstupit na enterprise segment.
          • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 22:13
            Avatar nipo Ubuntu 9.04  Používateľ
            neviem, asi je to skusenostou ... backupu sa bezny pouzivatel PC "boji" , ja osobne poznam snad len do 10 ludi, co to aj PRAVIDELNE robia (zalohuju)...
            • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 22:27
              WlaSaTy   Návštevník
              Ano, vecsina ludi sa boji robit veci ktore ich nikto nenaucil ale to nic nemeni na tom, ze je dane uzivanie spravnou volbou. V tomto nevidim rozdiel napriklad od byciklovania.

    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 23.01.2009 | 13:48
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Skús sa pozrieť na System Rescue CD. Naboobtuje ako liveCD a z neho urobíš zálohu / a uložíš trebárs na inú partíciu. Takisto potom z tej zálohy môžeš spätne disk obnoviť.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 11:57
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      V ubuntu nebola volba pre zalohu systemu, ovsem na wiki je navod
      http://wiki.ubuntu.cz/Záloha a obnova systému
      +
      obnava grub
      http://wiki.ubuntu.cz/GRUB/Obnova
      viac o grub-e
      http://wiki.ubuntu.cz/GRUB
      • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 18:38
        Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
        Heh, neviem, či je to výsmech, alebo si mám viac veriť, ale prvé čo mi udrelo do očí na tej prvej stránke je toto:
        Tento návod je určen pouze pokročilým uživatelům!
        Vzhľadom na to, že som začiatočník s LINUXom, tak zatnem päste a idem čítať
        • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 20:51
          Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
          Je pravda ze je to pre pokrocilejsich, ale pokial nebudes skusat nikdy sa pokrocilejsim nestanes. :-)
          Predpokladam ze zaloha systemu je vzdy pre tych porocilejsich.
          Aj tak zelam vela zdaru.

          P.s Ak najdes jednoduchy sposob zalohovania nenechavaj si to len pre seba a napis tu svoje skusenosti. Pomozes tym dalsim co tu budu vyhladavat.
    • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 18:35
      Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
      Ešte raz ďakujem všetkým čo sa snažia pomôcť a nepíšu všade X ako u debilov, ďakujem aj tým, ktorí boli ochotní vôbec niečo napísať a ospravedlňujem sa tým, ktorých otravujem zbytočnými otázkami, ktoré si jednoducho môžem nájsť v Googli vo všetkých svetových jazykoch okrem SK/CZ a jednoducho niekedy človek nevie pomenovať to čo chce v googli hľadať.

      Niečo poskúšam a potom sa uvidí ...
      • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 24.01.2009 | 20:26
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        pravda je, najtazsie je zistit aky je vlastne problem respektive ho presne pomenovat, potom sa pomoc hlada pomerne lahko
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: How to make recovery disc (Ubuntu)? 25.01.2009 | 01:50
          Avatar ovi Ubuntu 9.10 "Karmic Koala"  Používateľ
          Ďakujem za pochopenie :-)