apache + ftp

Sekcia: Konfigurácia 26.01.2009 | 21:43
Avatar kveri   Používateľ
Hi,

chcem sa spytat ako by sa dalo nakonfigurovat ftp (pouzivam proftpd) aby sa dalo cez neho pristupovat k htdocs na apache (virtualhosty). Nejde mi ani tak o nastavenie samotneho ftpcka ako o ownerov/groupy a celkovo prava.

Tu je to, co viem:
V apache pouzivam php so safe modom, cize owner subor musi byt user apache Proftpd ma usera ftpuser a groupu ftpgroup
Jedina vec co ma napada je dat ownera apache a groupu ftpgroup a nastavit chmod na 770, to by bolo relativne ok. Problem nastane, ked cez ftp uploadnem subor, automaticky dostanes ownera ftpuser (nie apache ako potrebujem kvoli safe modu) a groupu ftpgroup. A druhy problem ked do webdiru nahra subor webserver (napriklad php upload), tak owner je apache aj groupa je apache a je nemozne editovat/zmazat subor cez ftp.

Tato vec sa mi deje uz nejaky cas vzdy som to tak trochu ignoroval a vzdy ked bol problem tak som len dal chown apache:ftpgroup webdir -R a chmod 770 webdir -R.

Viete mi poradit nejaky lepsi sposob ako to vyriesit?

Vopred pekne dakujem.

Kveri
    • Re: apache + ftp 27.01.2009 | 19:08
      Avatar kveri   Používateľ
      Ciastocne som si na to odpovedal sam. Co som napisal, ze owner musi byt apache, to nie je pravda, nemusi. Owner len musi byt rovnaky ako script, ktory dany file spracovava, apache len musi mat prava na ten file (to je jedno, ci cez ownera, groupu alebo others). Takze ownera som dal ftpuser a groupu apache a nacronoval som si script, ktory kazdu minutu spravi:
      chown ftpuser:apache /var/www/* -R
      chmod 770 /var/www/* -R

      da sa to aj elegantnejsie? Napriklad cez nejaky proftpd modul, ktory nastavuje groupy a prava uploadnutych suborov (groupy asi tazko, kedze groupy moze menit len root [a groupa wheel] a proftpd je user ftpuser).

      Dik
      • Re: apache + ftp 28.01.2009 | 09:30
        fckr   Návštevník
        S proftpd som nerobil ale vsftpd ma moznost zmenit vlastnika suboru po jeho uploade pomocou chown_username.