Nefunguje ukončenie príkazu man a editora vi

Sekcia: Ostatné 28.01.2009 | 10:16
Avatar jarro   Používateľ
Dobrý,
som v Linuxe úplný začiatočník, napriek tomu, že som už prelúskal mnoho strán dokumentácie neviem si poradiť so zrejme elementárnou vecou:
mám nainštalovaný čerstvý Debian /debian-40r6-i386-DVD-1.iso/ a:
1. pri spusteni prikazu “man“ by sa malo prezeranie textu ukončiť pomocou Ctrl-Q, u mňa to nejde /a ani Ctrl-D/.
2. podobne, keď spustím editor “vi“ nedá sa mi ani pisat text, ani ukoncit pracu editora ani pomoou “:q“ ani “:w“.
Zrejme som niečo nenaištaloval, tak ako sa má naištalovať
3. Mozno to suvisi s tym, ze ked nezadam pocas instalacie root heslo prejde do grafickeho rezimu, poziadama o uzivatelske meno a heslo, po jeho zadani system v graficom rezime zamrzne, cize pracovat sa da len po zadani root hesla pocas instalacie, ale plati bod 1. a 2.
Hardver to zrejme nebude, lebo je pomerne novy:
Pentium 4: CPU 2,6 GHz, 1GB RAM, 80 GB HDD /obsahuje len Linux/

Dakujem
    • Re: Nefunguje ukončenie príkazu man a editora vi 28.01.2009 | 10:33
      Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
      man opustis cez: q , ctrl+D je na listovanie

      vo vi, aby si zacal pisat stlac "i" , potom pre ukoncenie stlac ctrl+c a potom zadaj :q resp :qa! (teda aspon mne to tak funguje, v konzole pouzivam but mc editor alebo nano)
      treba poskusat.

      system sa ti sprava zvlastne, asi je nieco dojekazene..

      Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
      • Re: Nefunguje ukončenie príkazu man a editora vi 28.01.2009 | 10:46
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Nie je jednoduchšie namiesto ctrl + c použiť esc a potom :q? Mimochodom pozor na nastavenie klávesnice, eng a sk majú inde znak ':'.