Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC

Sekcia: Ostatné 04.02.2009 | 10:52
Avatar oooooo   Používateľ
1./ Prosím o radu, ako u LCD monitora - home PC - nastaviť rozlíšenie 1360x768@60Hz v UBUNTU 8.10; OPENSUSE 11.1; MANDRIVA 2009.
2./ SUSE zamrzne boot, ak štartujem z GNOME (v KDE liveCD nabehne).
3./ MANDRIVA zamrzne boot pri štarte z KDE (v GNOME liveCD nabehne).
Kde robím chybu?
4./ Pochopil som správne, že na prastarý NB - P100, 8MB RAM, 4GB HDD, 4MB VGA integr., len s FLOPPY (bez CD ROM), okrem Win95 už nedám žiadny novší LINUX? (Ide mi o možnosť ikonoidného OS, lebo, povedzme si úprimne, prostredie komunikujúce so mnou na báze piktogramov, je vlastne relatívne univerzálne zrozumiteľné a nie je nutná znalosť množstva špecifických skriptovacích príkazov.)
Ďakujem pekne za každú konkrétnu radu.
    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 14:49
      ello   Návštevník
      1. LCD nastavuj také rozšírenie ako je defualt pre daný typ, nie je to CRT monitor, kde sa dá rozlíšenie meniť softwarovo.
      3. Mandriva 2008 potrebuje na inštaláciu v text mode min. 32 MB, na grafickú inštalácii môžeš zabudnúť. Podobne to bude pri všetkých súčasných distrách.
      4. ak máš len floppy skús:
      kolibrios
      2. a 3. raz nabehne a raz nenabehne LiveCD a máš len floppy? To je ešte zaujímavejšie ako ako používanie Win95
      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 20:30
        Avatar oooooo   Používateľ
        Za moju nepresnosť sa ospravedlňujem Tebe i ostatným, ktorých som nechtiac pomýlil: Bod 4 je samostatný a nevzťahuje sa k bodom 1-3... Ostatne, v bode 1 píšem, že je to home PC (=samostatný LCDmonitor - nie ten starý NB!!). Na upresnenie: Tento home PC je osadeny MB gigabyte GA8ik1100, P IV-3GHz, RAM dualchannel 2x1GB, VGA nVidia 4MX4000 (pôvodná fx5950UVP "pošla" neopraviteľne..), audio SB Live, HDD-WD 160GB SATA na 4 partit.jazdí. (Rozpisujem preto všetko, lebo teraz som si všimol, že neni jedno ATI vs. nVidia a vôbec konfig.HW - ja LINnováčik..) Teda do tohto PC prosím o odpovede na otázky uvedené v bodoch 1-2-3.
        P.S. vďaka, mrkám na ten KOLIBRIOS.
      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:09
        Avatar oooooo   Používateľ
        Moj LCD zvlada def. 1360x768@60Hz -t.zv.širokouhlé, ale suse,mandriva ani ubuntu ho neponuka (neviem ktory - jeden z nich - ma možnosť snad 1280x720 čo ma ako-tak normalne geometricke tvary) no v ostat. klasic. formatoch rozlišenia je všetko tym pádom tvarovo aj koňovato zdeformovane zobrazované..
        • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:15
          WlaSaTy   Návštevník
          pre rozlisenie si mozes predsa vygenerovat modeline a fuknut do sekcie monitor konfiguraku xwindows.
          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:28
            Avatar oooooo   Používateľ
            ľahko sa to píše tomu, kto vie čo fúknuť, kam fúknuť, ako fúknuť - no čo ja, LINUXový novic.... ešte takéto zázraky nezvládam.
            Môžem tak akurát vyfúknuť 1vtip: Mladoženáč dojde natešený domov a od dverí volá; ženuško, pojď, zahrajem si na zaječí fuky.. a co to je??.. no, já ti ho tam fouknu a ty zaječíš...
            • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:55
              WlaSaTy   Návštevník
              najdi si v /etc/X11 subor xorg.conf
              niekam si ho odzalohuj
              a pridaj tento riadok:
              Section monitor
              modeline "1360x768@60" 60.0 1024 1048 1184 1360 768 768 768 768 -vsync -hsync
              Potom by sa to uz malo dat vybrat.

              Inak je to z prveho linku z google.
              • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 07:20
                Avatar oooooo   Používateľ
                Super: Tak s tým sa pohrám - vďaka.
      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 07:17
        Avatar oooooo   Používateľ
        Srdečná vďaka - ten KolibriOS vyzerá geniálne (videl som demo)
    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 14:58
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      4. nie, na takyto pocitac nedas ziaden operacny system s grafickym prostredim, ktory by bolo mozne nejako zmysluplne vyuzit. skus v obchode s PC, ci nemaju v najkom vyhodenom PC nejake 32 MB SDRAM moduly. so 64+ MB RAM sa uz da zacat fungovat (aspon ako pisatko a mp3 prehravac).
      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 20:02
        Avatar oooooo   Používateľ
        Dakujem, plne rozumiem; v technickom popise k tomu prastaremu NB (Compaq Armada 4110 - asi) sa piše, že max.možna veľkosť RAM je 40MB. Z toho mi vychodí, že "dozrel do separovaného dôchodku"...
        • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 22:35
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          jajaj.. NB znamenamo notebook? tak to uz vobec nie.. daj tam w95 a hraj sa.. ine nic..

          to ja som mal notebook s P166 a 64 MB RAM, tak tych 8 je teda sakra malo.
          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 22:58
            WlaSaTy   Návštevník
            Ja mam 4120 a Linux mi tam pekne isiel. De fakto takmer identicky model, len CPU vykonnejsi o 20% a onboard RAM vecsia o 100%. Suspend to RAM a ovladanie hlasitosti cez (ehm) funkcne klavesy bez najmensieho problemu, zvukovka aj s reprakmi a grafika na prvy sup, len DMA na radici harddisku haprovala (bolo treba vypnut autodetekciu a naslinit PIO mod). Infrak a svideo out som neskusal. PCMCIA16b sietovku tiez nemam. Problem je ze mi odisla baterka (padol som na chrbat a v batohu bol tento notebook).

            Ta baterka bola perfektna, velmi pohodlne drzatko na notebook.

            PS.: ale mne islo o xterminal na ktorom mozem zobrazovat aplikacie z ineho stroja.
            • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 07:43
              Avatar oooooo   Používateľ
              Môj NB nema chybu-až na tie biedne výk.rezervy starčeka; možno nejaky change vymyslíme-ja zháňam jednu nVidiu AGP, ale teraz neni čas-prídem večer..
          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 07:28
            Avatar oooooo   Používateľ
            Ano, menej než málo-bieda NBzostava; ja som to plánoval (ako dedo milujúci svojho vnuka) na hranie-začiatočnícky PCtréning pre vnuka-časom na rozbitie-možno by z neho po čase vyrástol dobrý a rozumný LINUXák ... :-)
          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 21.03.2009 | 22:17
            Avatar oooooo   Používateľ
            tak to je jasná správa-bez polemiky: Vďaka
    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 17:11
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Áno, Peter má pravdu, JEDNOZNAČNE zväčšiť čo najviac RAM-ku a potom inštalovať.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 20:20
      WlaSaTy   Návštevník
      4) co znamena novsi linux pre zelezo z minuleho tisicrocia? Upgrade RAM bude asi problem, ale mozes skusit nieco z databazy znalosti, mne na 16M isiel v pohode DeLi, len som mal problem bootovat s floppy (jedina funkcna bola v tom stroji a tak zapisat na nu boot image bez bootu bol horor, ale v docking mam aj prastaru cdrom).
      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 20:47
        Avatar oooooo   Používateľ
        Vnutri je nevyberateľná RAM 8MB a max. čo utiahne je 40MB (dľa dokument.) teda mohla by sa pridať max 1x32MB ešte k tomu sú to nejaké úzke (asi 82PIN-??); takú som doniesol z Prahy-bazar z podobneho stroja a doma som zistil, že môj RAMslot je ešte asi o 8mm užší...no čo s tým...(leda tak odpíliť z RAMky..a všetko može ísť rovno do kuky..)
        Tak som myslel, či by sa pradedeček z r.1995 nedal ešte nejako zmysluplne využiť - ako vidím, asi pre túto dobu už nie...Totiž, výbava je len taka, ako som už vyššie opísal, teda ani dock.stat.nemá.
        Úprimná vďaka za pomoc.
        • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:02
          WlaSaTy   Návštevník
          No, win95 tiez nie je novy system, a doteraz existuju a su udrziavane projekty schopne behu na zopar MB RAM, takze sa staci pohrat a pohladat. Praca s nim asi bude skor tazkopadna, na takom cpu si tak precitas knizku. Webmail ti asi nepojde ...

          Inak, ta RAMka, nemas fotku, resp. neplanujes kuknut na linuxfest? mozno by mi isla do tj haraburdy. Ma nejake velmo divne pametove sloty.
          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 21:47
            Avatar oooooo   Používateľ
            Ano, občas ma chytne šajba a dumam-kutím, potom omrzí a na niekoľko mes.sa tam ani nekuknem a tak dokola.
            Foto nemam a teraz zrovna nie som v stave to rozoberať a fotiť (vlastne ani netušim, kam som tu RAMku švacol....); najdem, ked nebudem hľadať-ozvem sa pre WlaSaTy.
            LINUXfest: Nechcem "strašiť" tam, kam nepatrím (som 10ročný windowsák-amatér=žiadny supermacher, teda iba na slušné osobné domáce používanie, s LINUXom koketujem niekoľko rokov no nikdy som nešiel solídne do hĺbky-teda nič moc a krom toho ja som starý deda-penzista tak tam nemám čo hľadať..)
            Inak na tomto fóre som vydržal rekordne dlho-po dlhých mesiacoch som naďabil na slušné fórum; nech vám to riadne dlho vydrží .
            • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 04.02.2009 | 22:10
              WlaSaTy   Návštevník
              To sme na tom podobne, pred dvoma tyzdnami mi vyhodene poistky zrusili uptime 3/4 roka na stroji ktory som pouzil posledne pred stvrt rokom. Elektriky zral tolko ze nedokazal pohnut elektromerom.

              ohladne tej pamete, tak som na tom podobne. Kdesi to mam aj nafotene ze ako to vyzera, ale nevies kde? Harddisky s datami mam po niekolkych pocitacoch.
              • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 07:39
                Avatar oooooo   Používateľ
                Pre zaujimavosť: Kedy a kde bude ten LINUXfest? Koľko je vstupné? Určite by som sa tam niečo priučil (aspoň podľa tohto fóra sa mi zdá, že ste dobrá LINUXparta), len či mi vydá čas a si to môžem dovoliť?....
                P.S.: RAMky som našiel, ale čas sem budem mať až večer, tak dovi...
                • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 05.02.2009 | 20:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Hore je reklama.

                  Ale k tym RAMkam, ak nesli Tebe, nepojdu ani mne. Jedine Ti mozem pozicat docking CDROM aj s disketou zeby si tam skusil Deli. Ak sa tie dva NB nelisili :)
                  • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 06.02.2009 | 21:24
                    Avatar oooooo   Používateľ
                    Jéj, ďakujem; taký je veľký, až som ho prehliadol-LINUXfest-upútavku...veľmi rád by som prišiel-1.krát o niečom takom počujem; a vyzerá to aj na hodnotný-poučný program-prednášky. Len toľký svet - Blava Dúbravka - od mestečka Šahy je to pol sveta :-).. Predbežne môj program v ten weekend je voľný, len tá diaľka...No, uvidím. Rozhodne, ak mi to okolnosti dovolia čo len trošička, toho festu sa zúčastním skutočne rád.
                    Môj NB je Compaq Armada 4110 (síce je v ňom winco 95-OSR2, teda na FAT32, ale ho nepouživam, lebo sa to aj tak šeredne zadrháva -chcel som ho darovať na hranie-nácvik vnukovi, ale takto to nie je ani dar...), osadený je FPM RAM 8MB Form Fact.SO DIMM 84-PIN. 2slotíky sú voľné. No a tieto prinesené RAMky sú asi z 4500 alebo 5000ky (???) ARMADy: 16MB 2MX8 EDO 3,3V (2kusy) a 1ks je COMPAQ 262260-002 EDO, popísaná je ako 16MB, ale mne sa, vzhľadom na menšie integrované bloky, javí ako 8MB.Všetky RAMky majú 68x25mm, v jednej tretine medzi kontaktami žliabok (kontakty spočítať je nad výkon mojich očí). Tak si to môžeš posúdiť. Ale áno, aj rovnaké typy ( NB compaq) sa líšili vnútorným prevedením.
                    No a ja hľadám kúpiť nejakú funkčnú VGA 256MB, nVidia na AGP, na rychlosti nezáleží (hráč nie som), ale nadovšetko s pasív.chlad.=tichú (dočasne používam nV 4 MX 4000 aby som aspoň videl, že monitor mám..). Keby niekto niekedy o niečom podobnom zvedel, prosím echo.
                    ...zeby si tam skusil Deli=čo je Deli? LIN.distr.? (pozeral som ten KolibrikOS, tak podľa toho dema aspoň, je to niečo geniálne).
                    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.02.2009 | 17:44
                      WlaSaTy   Návštevník
                      http://www.delilinux.org/

                      ale zaujimalo by ma ako by sa na tom citil menuet os,
                      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.02.2009 | 19:41
                        Avatar oooooo   Používateľ
                        Ak som tomu porozumel správne, ohlasy niekoľkých sú pozitívne úžasné-MenuetOS.
                        Na starý stroj asi v.0.85 alebo 0.85D (?).
                        Bolo by mi aj poučné vyskúšať ešte niektorých z týchto "kolibríkov" (túha po poznaní je silnejšia než ja), no inak som rozhodnutý ostať pri W95 (v noci som nakukol do ešte jednej diskus.kde si mal skutočne zaujímavý dialog s kolegom práve na takúto tému-"starciPC"), alebo keby som niekde zohnal patričnú RAMku, tak "hráčske pole" by sa dalo rozvinúť lepšie.
                        • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.03.2009 | 12:21
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Rozumies tomu spravne, skus ten co Ti lepsie sadne. A k tomu sa oplati niekde vyskladnit aj RAMku.

                          Ale k tej armade od compaq-u, tak jako s tou docking station co ma aj cdrom?
                          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.03.2009 | 20:03
                            Avatar oooooo   Používateľ
                            Teraz mám obdobie pokusov na veľkom stroji: DVD - MDV vs.SuSe, tak tu k tejto téme som zapauzoval; skutočne, prvotné osobné dojmy sú, ako ktorý OS "sadne do ruky" - o tom to asi je...

                            Ale k tej armade od compaq-u, tak jako s tou docking station co ma aj cdrom? = nepochopil som; prosím, konkretizuj.
                            Ďakujem.
                            • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 09.03.2009 | 14:12
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ano, ta dokina ma aj CDROM. Inak by som to neponukal.
                          • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 21.03.2009 | 22:28
                            Avatar oooooo   Používateľ
                            Prepáč, zabudol som dať jasnú odpoveď: Docking nie, toľko do Armady už investovať nebudem, myslím si, že to už rozumný význam nemá (za stejné investičné peniaze by som vlastne kúpil kompl.NB o hodne lepších parametrov, než má moja CqArmada); výnimkou by bola RAM, ak by som o ňu niekde "zakopol za drobné".
                  • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 06.02.2009 | 21:27
                    Avatar oooooo   Používateľ
                    Koniec-koncov, ten LINUXfest by asi všetky otázky vyriešil...Dúfam.
                    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.03.2009 | 19:36
                      Avatar oooooo   Používateľ
                      Žiaľ, nedostal som sa tam..
                      • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 08.03.2009 | 14:17
                        Riddick   Návštevník
                        nechce sa mi citat cele forum.. tak ti poradim na ten tvoj book.. MINIX..

                        www.minix3.org

                        zakladny textovy rezim by mal ist..
                        • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 09.03.2009 | 06:25
                          oooooo   Návštevník
                          vďaka, vyskúšam, čo to povie...
    • Re: Ako nastaviť rozlíš.1360x768 LCD-home PC 07.05.2009 | 17:35
      oooooo   Návštevník
      Po dlhšej odmlke som sa vrátil, aby som uviedol skúsenosti s problémami, ktoré som tu pôvodne pertraktoval - možno v budúcnosti niekomu pomôžu:
      1/ Mylne som uvažoval, že mám LCD-monitor; kvôli zrakovej slabosti ako monitor k PC používam 32" LCD HD-TV ktorý má aj vlastný analóg.PCvstup. Teda značkový HDTV používam aj ako PCmonitor. Asi preto ho OS mylne detekoval ako CRT noname monitor. Pri inštalácii bolo treba ručne zvoliť LCD/formát/rozlíšenie/test (overenie nastavenia)-presne podľa povolených parametrov v rámci tolerancie udávanej výrobcom TV. A problém s rozlíšením spomenutým v nadpise tohto fóra u MDV v mojom prípade pominul (ostáva naďalej u SUSE a Ubuntu - nevyriešil to ani môj dobrý známy, starý linuxák, nechápavo krútiac hlavou...).
      2/ Externé partície HDD (aj USBflash) linux nechce načítať-undef.error hlási; pod Wincom je nevhodné jednoducho vypnúť-vytiahnuť externé jednotky (zrejme OS Win tam niečo zapíše a rezervuje pre seba, čo Lin potom poctivo rešpektuje-na zamyslenie pre programátorov: Možno by Lin nemusel byť až tak fair voči Win..). Treba riadne použiť BEZPEČNÉ ODSTRÁNENIE HW pri odchode z Win; po takomto odpojení partície ich Linux načítava bez problému.
      3/ Pri inštalácii MDV 2009.0 aj .1 je pri voľbe prostredia KDE-GNOME-INÉ mýliaca info práve slovo INÉ (núti k dojmu, že KDE-GNOME už nebude možné, ale niečo INÉ); nazdávam sa, že v budúcnosti by bolo dobré toto slovo zmeniť na MOŽNOSTI (pretože na ďalšej strane sú potom naozaj ďalšie užitočné MOŽNOSTI).

      DOTAZ: Je COOKER programom na tvorbu inštalač.balíčkov .rpm? Je zvládnuteľný "normálnym konzumentom Linuxa"? (bežne logickým=ani truľo, ani supergénius-niečo uprostred).

      PROBLÉM MDV 2009.1 (Spring): Po upgrade 2009.0 na 2009.1 (ostávam na Ext3) sa stratila audio-znelka po boote aj pri vypnutí OS. Inak audio ide v hudob.programoch, dokonca i Skype sa podarilo "rozchodiť" (karta SBLive 5.1).
      Ale u známeho (karta INTEL 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller = presná identifikácia aj u MDV) je audio totálne mŕtve. Nemý je 2009.0, aj Spring na Ext4. Síce som našiel na anglic.fóre MDV možné riešenie, ale zdá sa mi nemožne ťažké (možno som nie celkom porozumel..) - čo robiť s touto audio-kartou?