Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku.

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2009 | 13:46
Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
Ahojte tak som tu zas. Kedze temu "Nechce nabehnut KDE" pre nedostatok miesta ste uz vyriesili nastal dalsi problem. Preinstaloval som si Mandrivu avsak pri instalacii som nezvolil automaticke rozdelenie disku ale manualne. Disk som rozdelil tak ze suborovy system mal namiesto 7,8 Gb vacsiu kapacitu t.j 15 Gb. Avsak po nainstalovani som zistil ze suborovy system ma kapacitu 7,8 Gb ale s tym ze na zvysok miesta hodil priecinky Siahnute atd.. ktore by by po automatickom rozdeleni boli na zvysku disku. Teda, cely disk ma 55 Gb, suborovy system ma 7.8 Gb a zvysvych 7 Gb je pre moje subory. Swap ma 8 Gb. Kedze som pouzil Live CD Ubuntu ktory mi zvysny disk nasiel zistil som ze ma 33 Gb. V Mandrive som ho zatial nenasiel, Poradi niekto? Diki
    • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 06.02.2009 | 14:38
      Avatar mufty Mandriva  Používateľ
      Spusti Control centrum (systemove nastroje/nastavit vas pocitac alebo cez konzolu ako root prikaz - mcc).
      Zalozka - Local disks/Manage disk partitions
      Vyhladaj tu "skrytu" particiu klikni na nu. Vyber bod pripojenia ... napr. /mnt/data
      Predpokladam ze je particia naformatovana. Ak nie tak vyber suborovy system a daj ju naformatovat.
      Nakoniec daj Mount - pripojit. Particia by sa mala objavit v /mnt/data

      Pozn.: na zaciatku mozes pouzit aj prikaz diskdrake Pozn.2: moje rozdelenie disku na Desktope s ktorym som niekolko rokov spokojny: 15G /(obsadene cca 5G), 50G /home, 0.9G swap, pod /mnt mam dalej z druheho disku win 20G (takmer nepouzivany:), a dva velke particie na data. vsetko okrem winu - ext3
      good luck
      • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 06.02.2009 | 15:00
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        moj zlaty, ked ju sformatuje tak si moze pripajat tak prazdny disk...
        ak chces recovernut stratenu particiu, prepis si partition table cez parted alebo testdisk alebo obdnobne
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 06.02.2009 | 16:28
          Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
          Cez Managera disk partititions som zistil ze je v priecinku /usr. Teraz neviem ako vytvorit virtualny disk v o Virtual Boxe kedze pren platia root prava. Daju sa root pre tento disk nejak vypnut ? Pripadne dalo by sa nastavit aby mi hoi ukazovalo ako klasicky disk a nie ako priecinok. Mozno chcem vediet vela ale je najvyssi cas prestat trcat v Bill Gatesovich gatiach aj ked koli inym treba mat v zalohe nejaky ten Win. Diki
          • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 07.02.2009 | 14:04
            Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
            Poradi mi niekto ? Alebo to mam znovu nainstalovat s automatickym rozdelenim diskov.
            • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 07.02.2009 | 16:59
              Avatar mufty Mandriva  Používateľ
              musis trochu viac popisovat stav. neviem podla akeho navodu si isiel, ked si instaloval prvykrat a co ta viedlo k takemu rozdeleniu disku ako si si vybral.
              napr. ja mam /usr o velkosti 3,8G - ale nie je to stamostatna particia. samostatnu particiu mam iba na adresar /home . A teda podla mna je 33G uplna zbytocnost na ten adresar. Mozes tu particiu zmensit na min.5G plus tvoj odhad kolko softu budes asi instalovat. a zvysok pokial sa da tak pripojit ako dalsi data disk. najviac priestoru spravidla potrebuje /home adresar.
              Na druhej strane mozno jednoduchsie to cele spravis cez novu instalaciu ... ak tam nemas ziadne data o ktore nechces prist.
              Skutocne z toho co si popisal netusim co mas v plane. Neviem aku mas znalost o FHS v linuxe ... ale len v skratke pre istotu - na rozdiel od widndowsu kde sa spravidla windows program instaluje do napr. do nejakeho adresara v Prog.files, tu sa balicky programov instaluju uplne inac, a to tak ze "program sa rozlozi do roznych adresaroch po / " tj. nie vsetko sa instaluje do jedneho adresara. (su vynimky)
              a k tomu virtualboxu ... je uplne jedno kde mas ulozeny subor .vdi ale do /usr by som ho nedaval - ja ich mam napr. na osobitnych particiach pod /mnt/data a pristupujem k nim ako obycajny uzivatel.
              na takej particii som si vytvoril adresar ako root a potom mu zmenil vlastnika na usera aby som mohol do neho zapisovat.
              ps: snazil som sa to velmi zjednodusit
              • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 07.02.2009 | 18:17
                Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
                K takemuto rozdeleniu ma nutilo to ze neskor sa mi nedalo spustit KDE pre nedostatok priestoru. Takze nechcel som pri instalacii nechat automaticky rozdelit hardisk. Inak v Linuxe som zaciatocnik ale rad sa ucim nove veci. Mandriva je linux ktory sa mi zapacil najviac zo vsetkych co som doteraz mal. Prv som to s linuxom po chvili vzdal ale reku nebudem sa ucit az ked budem na dochodku. Teraz mam sice 21 rokov ale co sa za mladi naucim na starost ako keby som nasiel.
    • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 07.02.2009 | 17:47
      Avatar Jan Hovancik debian, win  Používateľ
      fdisk -l

      tu by ti ho malo ukazat. potom ho uz dajak namontuješ ked vies co je to zac
      - peace, not war -
      • Re: Po manualnom rozdeleni zmyzla cast disku. 07.02.2009 | 18:03
        Avatar gitarista001 Linux Mandriva  Používateľ
        Uz je to OK zmenil som manualne bod pripojenia na /home a uz to frci ako po automatickom rozdeleni disku. Diki chlapi