Totálna lama=neviem spustiť Linux

Sekcia: Ostatné 07.02.2009 | 22:07
Stano   Návštevník
Hi
som úplný začiatočník, nový PC a mal by mať nainštalovaný Linux, všetko prebehne a dostanem sa do root znak localhost, zadám sudo lebo nemám pass a vyppíše mi znaky niektoré v zátvorkách a niektoré nie , neviem si s tým rady čo robiť ? dik
    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:29
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      aky je to linux ?? aka distribucia ?? dostanes sa iba do prikazoveho riadku ?? prostredie sa nepusti ( skus prikaz startx)

      to ze sa dostanes do root som celkom nepochopil ako sa tam dostanes ?? a naco vlastne ??
      a preco zadavas usdo ak uz si root ?? sudo pridava prava roota

      pridaj viac info o tom co robis co mas a co chces robit
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:41
        Stano   Návštevník
        všetko prebehne po zapnutí PC a a skončí to v riadku kde je napísané"
        root znak localhost / hranatá zátvorka mriežka a bliká kurzor

        Je tam Linpus linux

        dal som startx a nič
        dal som man X a vypísalo že no manual entry for X
        • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 23:44
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          limpus? to je dobre tak na dve veci... na magorenie ludi ktori si myslie ze je to linux a na prehodenie na normalnu distribuciu...
          • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 23:59
            Avatar xapoh Mint  Používateľ
            daju to tam aby si tam kazdy dal nieco ine a nemuseli mu natom poskytovat podporu...
            Uz by mohol firmam niekto povedat, ze sa linuxu nemusia bat, a ze monerne distribudie idu na vacsine normalnych PC, tj. pokial tam nedaju kadejake kusky HW z mongolska tak by to malo ist bez potreby hladania a trapenia sa...
            • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 00:06
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              podpora na to je... teda ak si zaplatis.

              no ma to par malickosti, ktore su fakt... napriklad ziadna podpora pre sk/cz klavesnicu, ziadne X, ziadne prostredie...

              ale ma to MC! :)
              • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 00:11
                Avatar xapoh Mint  Používateľ
                myslel som podporu priamo u vyrobcu pocitaca...
                Mozno to vsetko sponzoruje MS aby odradila ludi od linuxu....:D
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 00:48
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  alebo stoji instalacia ubuntu 0.99 dolara a limpusu 0.98 dolara...
                  • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:05
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Instalacne DVD danej distribucie Linuxu ma niekolko GB.Takze jedine co mi z tvojich reci vyplyva, je ze sa snazis likvidovat konkurenciu spinavym sposobom. Fuj.

                    Nabuduce si vsimni o com tocis.
                    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:19
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      instalacne DVD ma niekolko GB? moze byt. preco ale potom default instalacia ma 180MB, je bez grafickeho prostredia a ma akurat midnight commander?

                      mal som taky acer, robil som s tym.

                      Samozrejme ze Linpus ma aj normalne vydanie a clovek ktory si ho nainstaluje ma distribuciu vhodnu na vsetko mozne a vsetko pekne v grafike. Ale to nie je tento pripad.
                      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:43
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Length: 3896629248 (3.6G) [text/plain]
                        Saving to: `LinpusLinux9.6.iso'

                        Ano, instalacne dvd. bol si na ich domovskej stranke?
          • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 13:53
            Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
            Linpus je btw plnohodnotny Linux, avsak bez grafickeho prostredia, takze pre bezneho pouzivatela nepouzitelny. Je vsak pravda, ze je to urcite negativna reklama na linux, lebo keby na svojom stroji hned po zapnuti nasli nejaku vybliskanu mandrivu, alebo buntu a keby vedeli ako na tom rozbehat WoW, prip. ine hry, tak by urcite netrpeli predsudkami, ze linux je cosi pre blaznov co bolo este pred windowsom 3.1 a co pouzivaju len akisi hackeri z rozpravok:D
            • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 14:03
              Avatar xapoh Mint  Používateľ
              +1 :)
          • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 14:58
            WlaSaTy   Návštevník
            Wow, ak toto je dost radikalny a nepodlozeny nazor. Linups linux je fajn ale obchodnici odmietaju instalovat graficke rozhranie aby nahodou nestratili marzu za ine os.

            PS.: este stale sa vyjadrujes k veciam o ktorych nemas ani sajn? Normalne mam chut pre zmenu stiahnut a vyskusat tuto verziu distribucie tak ako som to urobil s ubuntu ze by som aspon odhadol pracu na greenie.
            • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 17:18
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              na ktory komentar teraz reagujes?
              • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 17:43
                WlaSaTy   Návštevník
                Na tvoj vyrok o linupse. Teraz bud frajer a potvrd ho inak bude patrit do kategorie vecsiny tvojich prezentacii.
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 17:57
                  Avatar xapoh Mint  Používateľ
                  No nevjem ale do istej miery s nim suhlasim ze to je iba magorenie ludi...Minule som "opravoval" jeden notebook ktory prisiel z opravy. Co bolo uvedene ako chyba... je tam ten linux a s tym nevjem robit... Samozrejme ze nevie ked mu tam blika prikazovy riadok. Keby im daju nejaku distribuciu s gnome alebo kde tak by to minimalne vyskusali a potom mi to doniesli, a stavim sa ze pomerne dost ludi by si ten linux aj nechalo keby im v nom vsetko ide, pretoze notebook maju len na dokumenty, pozeranie fotiek, citanie mailov a browsovanie. Keby je im poskytnuta distribucia co toto vsetko poskytne vela ludi by zmenilo svoj nazor.
                  • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:20
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Reklamacia ma opodstatnenie pokial si vyrobca nesplni svoju zakonnu povinnost (vyrobok musi obsahovat manual, vyrobok musi zvladat deklarovanu funkcionalitu) alebo pokial by sa na nom prejavila vyrobna vada.

                    Ale zaujimalo by ma kto vsetko by isiel reklamovat televizor pretoze sa mu nezmesti do obyvacky? A kto naozaj vyskusal tu distribuciu o ktorej tu vsetci rozdavaju rozumy, kto v nej vyskusal balickovaci system? To ze Acer instaloval minimalnu verziu je jeho vec, ale to ze niekto zahodil ten pribaleny papierik kde malo byt "ako nahodit grafiku z internetu", to je vec druha.

                    Bezdovodne nadavat na niekoho je lahke a svedci to len o jednej veci.
                    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:34
                      Avatar xapoh Mint  Používateľ
                      Ja som o ziadnej reklamacii nehovoril :)
                      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:45
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Toho som sa obaval. Takze to v tych uvodzovkach asi teda nebolo legalne.
                        • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:57
                          Avatar xapoh Mint  Používateľ
                          no veru nie a v tom je ten problem ludia maju radsej nelegalny softver ktory im ponuka taku istu funkcionalitu ako ten legalny resp. zadarmo a toto by sa mohlo zmenit, keby defaultne pridali nejake to graficke prostredie.... lenze to sa nachadzame uz viacmenej v sci fi rovine...
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:26
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  frajer? nie dakujem, som radsej sam sebou.


                  Ako som uz vyssie napisal, Linpus je jedna z distribucii Linuxu, zapisana napriklad na distrowatch.

                  Vyvija komercny operacny system.

                  Na niektore notebooky niektorych znaciek sa instaluje 180MB velky system bez grafickeho prostredia. Ci je to minimalna instalacia, defaultna alebo aka, to neviem. Ci sa instaluje z CD, z DVD ci cohokolvek, tak to neviem.

                  Instalacia na tychto notebookoch moze mat pribalene medium, kde je ta ista distribucia aj s grafikou a programamy. Ale ako si clovek bez hlbkovych znalosti nastavi z pre neho nepouzitelneho systemu plne pouzitelny system so vsetkym co potrebuje? Bude citat manualy? Mozno...

                  prehodenie linpusu na plnohodnotny linpus je vsak jednoduchsia a rychlejsia. Taktiez prehodenie na inu distribuciu, ako je ubuntu, opensuse alebo cokolvek ine.


                  A teraz mi prosim ta povedz, s cim z toho nesuhlasis a preco na mna utocis. Za to, ze som svojmu menovcovi poradil? Za to ze som sa snazil pomoct a pomaham tak aho hocikto iny v tomto prispevku?

                  Ja neutocim na teba a ani nechcem na teba utocit. Viem ze mas viac technickych skusenosti, mozno sa lepsie vyjadrujes, no ja som len bezny clovek, ktory sa snazi poradit - a ak ja nieco neviem, tak som rad ked poradi zas niekto mne.
                  • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:41
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Nesuhlasim z tvojou vetou na ktoru som reagoval. Keby si ju nevedel najst, tak je tu:
                    limpus? to je dobre tak na dve veci... na magorenie ludi ktori si myslie ze je to linux a na prehodenie na normalnu distribuciu... Ale vidiim ze s nou nesuhlasis ani ty kedze si ju prave poprel.

                    Ozaj, to Aušus naozaj nedodava ten jeden prikaz na papieri, ten ktorym sa doinstaluje zvysna cast systemu? Lebo v tom pripade je to dost zavazny namet na sankcionovanie predajcu. Ano, bez toho prikazu nie je mozne overit funkcnost produktu a manual musi byt papierovy. Je to tvrde, ale zakon plati aj v tomto pripade a Linux nema trpiet vyjadrovanim brigadnikov "ale ved to je len...".
                    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 19:54
                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      napisal som co som napisal a nepopieram to - a suhlasim s tym.

                      linpus je na dve veci - na magorenie ludi: kolko ludi si uz dali windows kvoli tomu, ze videli aky je "ten linux"? ze je to len nejaky prikazovy riadok, alebo rovno ze je to stary kram ako dos? a kolko ludi sa o tom dalej dozvedelo? firmy ktore instaluju linpus tak ako ho instaluju asi vedia preco to robia. vsak keby kazdy daval linux s plne nastavenymi vsetkymi ficurkami, kto by si tam potom daval windows? asi by sa to moc microsoftu nepacilo, a ten je zozmluvneny s asi kazdym vyrobcom notebookov.

                      okrem toho napriklad taky acer ma rozne "spesl ficurky". myslis, ze maju plnu funkcnost v linuxe? predstav si notebook s nejakymi COOL tlacitkami v dobre nastavenom systeme, v ktorom sa da pisat, ide net atd. vsak by sa stazovali ze im to nejde a ze je notebook nafigu, keby tam bol nainstalovany linux tak ako sa patri.

                      druhy bod, prehodenie na normalnu distribuciu. to bolo myslim tiez napisane a napisal som to aj teraz


                      inak zaujimalo by ma preco sa tu chces so mnou hadat, ked mame rovnaky nazor. alebo ty ho mas este rovnakejsi?
                    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 20:10
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Poprosím Vás, aby ste sa nehádali, aj keď chápem a oboch si Vás vážim, nie je to dobré takto sa ZBYTOČNE okomentovávať. Ešte raz Vás poprosím zbytočne nezvyšovať agresivitu na týchto stránkach (pokiaľ samozrejme nekorigujeme MS_positive alebo iného debila, medzi ktorých Vy dvaja určite nepatríte. Veľké ďíkes.
                      P.S.: všetky invekcie príjmam ....
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:37
      Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
      Mam blby pocit, ze ked si kupil stroj s uz nainstalovanym linuxom a nenabehla ti grafika sama od seba, tak to bude zrejme Linpus Linux (neviem z akeho dovodu take shit distro vobec davaju...asi aby nepredavali nahe pc...) Stiahni si ubuntu a to krok za krokom nainstalujes velmi lahko... vela stastia
      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:45
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        mna napadlo rpesne to iste len som netusil ako sa vola to distro, tiez som o tomto pocul

        a podla mna predavat holy pc je vyhodne, teda najma pre linuxakov, lebo ak aj chcu mat windows tak si ho nainstaluju ako oni chcu a kam chcu

        zakladatelovi topicu by som odporucil si precitat clanky pre zaciatocnikov tu na linuxos.sk (otazky novacikov sa to vola) a potom serial Průvodce Linuxem na linuxexpres.cz
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:43
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Je zbytočné Ti čokoľvek radiť bez toho aby si nenapísal typ PC, kde si ho (u ktorej firmy) kúpil, aký Linux by tam mal byť ...sám porozmýšlaj, prečo sa Tvoja otázka podobá na starý vtip zo socíku:
      Hlásateľ hlási na stanici do rozhlasu: "Ľudia, našli sa takéto stratené kľúče ..."
      A začal s nimi hrkať do mikrofónu ...
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:48
        Stano   Návštevník
        Joj kamarát na čo Ti je značka PC ak nevieš čo je vo vnútri a čo je vo vnútri som napísal :) taže dakujem za záujem :)
        • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:52
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Takže si s nimi teraz zahrkal, kamarát ....
          :-) :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            veeelky rehot
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 23:21
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Prečo __
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:44
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      z tadialto mozes stiahnut a vypalit ako iso obraz a potom prejst samotnou instalaciou. Drzim palce ;) keby nieco, ozvi sa tu na fore, pomozeme
      • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:48
        Stano   Návštevník
        Dikes moc si mi pomohol
        • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 22:55
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          ale nemusis pouzit iba ubuntu, mozes si vybrat z tisicov ditribucii, ja ked pre novacika je vhodnych menej (ubuntu,fedora,mandriva,opensuse,pclinuxos a mozno par dalsich) najpr si daco nastuduj a az potom instaluj, respektive skus najprv livecd viacerych distier zisti na ktorom funguje vacsina/vsetok tvoj hardware a potom instaluj
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 23:01
            Avatar Tommy Angelo   Používateľ
            vies, lenze Ubuntu som mu poradil z jednoducheho a prosteho dovodu. Je velmi kvalitne dokumentovane v CZ/SK jazyku. Vela problemov, s ktorymi sa stretne zaciatocnik, tak ich vyriesi, alebo najde vyriesene komunitou. Takisto ak je zaciatocnik, tak veeelmi dobre posluzi wiki alebo ak moze, tak aj forum, alebo ak by bol velmi strateny a internet je pre neho troska tazsi na orientaciu, tak manual
            • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 07.02.2009 | 23:47
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no ubuntu je fajn. aj ked... ale to tu asi kazdy vie... :)

              stano: ja som zacinal rovnako ako ty, teda takmer rovnako. zaklad je vybrat si dobry system a tam ide vsetko hladko, vacsinou lepsie ako vo windows.

              inak Brano a Tommy kedysi dost pomahali so slovenskym greenie, co je zlepsene ubuntu, a akosi na to obaja zabudli... co s nimi? :)
              • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 01:08
                r0x0r   Návštevník
                ze 'zlepsene' ubuntu... ide ti karta
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:27
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  chces povedat ze ho zhorsujem?
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 18:58
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Poprosím Vás, aby ste sa nehádali, aj keď chápem a oboch si Vás vážim, nie je to dobré takto sa ZBYTOČNE okomentovávať. Ešte raz Vás poprosím zbytočne nezvyšovať agresivitu na týchto stránkach (pokiaľ samozrejme nekorigujeme MS_positive alebo iného debila, medzi ktorých Vy dvaja určite nepatríte. Veľké ďíkes.
                  P.S.: všetky reakcie príjmam ....
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 11:08
                Avatar Tommy Angelo   Používateľ
                =D tak v kutiku som dufal ze ma nevyhresis, ale ked som to pisal myslel som aj na Greenie, zeby bolo lepsie pouzit prave Greenie. Nicmene, pisem tu aj linky, aby si aj novacikovia mohli lahsie najst a stiahnut veci. Takze dam ALTERNATIVU ::
                ----------------------------------------------------------------------------------------------
                Cize stiahnut Greenie.iso a vypalit ho na cd, a podla moznosti ist dokumentaciou/manualom ze co robit a ako zacat :)
                ----------------------------------------------------------------------------------------------
                Ked sme uz inac pri tom, autor threadu spominal ze je zaciatocnik a nevie jake distro mozno, tak by sa hodilo porovnanie linuxovych distribucii
                • Re: Totálna lama=neviem spustiť Linux 08.02.2009 | 11:41
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  teda to si pekne napisal :) a som rad ze si si teraz spomenul :)

                  inak ta databaza znalosti... planujem tam pridat aj screenshoty. snad to bude potom este lepsie...