Záchrana dát z HDD

Sekcia: Hardware a Drivery 04.04.2009 | 23:32
Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
Dobrý deň, potrebujem radu. Ale radu fundovanú. Euforický nadšenci prosím neprispievajte...

Najskôr si nasypem popol na hlavu..

Mám 3 HDD. Na 7GB mám XP, na 40GB Kubuntu a na 640GB Xubuntu 8.10 a práve o tento HDD ide.

Mám (Mal som) ho rozdelený na 350GB Ntfs (len dáta) a zvyšok Xubuntu. Tú Linuxovú partíciu som mal rozdelenú na 30GB sda5 /root, 4GB sda6 /swap, a 210GB sda7 /home.

Prišiel ku mne zo svojím HDD brat, že Win fuč a dáta, že bojí... tak či by som mu ho nezálohoval a nesformátoval. Robil som to z Xubuntu. Keď som to skončil, tak som otestoval aj pre neho vypálené XP, či sa nabotuje. Po tomto úkone, som už Xubuntu nemohol spustiť, len kurzor blikal. Po grube ani chýru ani slychu. Mal som celý systém zálohovaný, tak som sustil obnovu za pomoci live cd, ale zmenilo sa len to, že zahlásil error 18, Na to som zmazal celý systém a nainštaloval som ho nanovo, ale vypisoval error 17. Skúšal som aj z SGD zaviesť grub ale bez výsledku. Na to som dnes pri poslednom pokuse, v nejakej nepríčettnosti (oh shit!) dal zaviesť grub na sda1 ntfs partíciu ...(lol) a asi už výsledok viete. Win oddiel vidí, ale považuje ho za nesformátovaný. Linux ho tiež vidí, ale ho nepripojí, lebo to "nieje platná ntfs partícia" nedá sa s tým nijak pohnúť a dáta ktoré tam snáď ešte sú, pre mňa dosť znamenajú. Defaultne som mal grub na (hd,0) ale ani po opakovaných ištaláciách sa mi systém nespustil, iba mi hlásil chybu. Potrebujem poradiť, ako zachrániť tieto dáta, a čo sa teoreticky asi mohlo stať. A či existuje nejaký sofistikovaný soft na záchranu dát. Vopred ďakujem za radu.
    • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 00:53
      Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
      pokial mas len zmeneny system suborov a neriesil si format ntfs particie,data by mali byt zachovane.cez partition magic by si mal vediet znovu prepisat particiu na ntfs,a potom trebars v inom pc tieto data uvidis
      • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 02:53
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        teraz neviem, či partition magic a parted magic je to iste, ale Parted magic, s GParted tu particiu ako ntfs vidí, len ju nevie pripojiť..
        • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 11:16
          Avatar Slavo Ubuntu  Používateľ
          Ubuntu 9.04 Beta Atholon 6000+ 2G Ram Nvidia 8600GTS
        • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 13:28
          Avatar gabrieli Mandriva One 2009-Gnome,XP  Používateľ
          Partition Magic je program,ktory spustis aj z diskety.aspon to co ptrebujes urobit.Myslim,ze je to Dos aplikacia,takze potrebujes nabootovat do DOSu napr. Inak aj ten Hirenś Boot je vynikajuci
    • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 12:34
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      alebo skus Hiren's BootCD, to je taka vecicka ktora ma v sebe obsiahnute kopec programov na pracu s diskom medzi nimi aj napriklad Partition Saving-A tool to backup/restore partitions alebo v v polozke recovery je toto vsetko
      Recovery Tools

      ----------------------------------------------------------------------------

      Active Partition Recovery 3.0

      To Recover a Deleted partition.



      Active Uneraser 3.0

      To recover deleted files and folders on FAT and NTFS systems.



      Ontrack Easy Recovery Pro 6.10

      To Recover data that has been deleted/virus attack



      Winternals Disk Commander 1.1

      more than just a standard deleted-file recovery utility



      TestDisk 6.9

      Tool to check and undelete partition.



      Lost & Found 1.06

      a good old data recovery software.



      DiyDataRecovery Diskpatch 2.1.100

      An excellent data recovery software.



      Prosoft Media Tools 5.0 1.1.2.64

      Another excellent data recovery software with many other options.



      PhotoRec 6.9

      File and pictures recovery Tool.

      konkrétne verzie samozreje nemusia sediet...ale mne to nieco chcelo obnovit aj z disku preformatovaneho na iny FS... takze myslim ze s tebou by to problem mat nemalo :)
      • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 13:23
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ...zatiaľ len sťahujem.. Dám vedieť ako som dopadol. Ak ale budem mať vopred zlý pocit, tak si radšej priplatím a disk dám asi nejakej firme
    • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 13:37
      Avatar new Linux Mint 6  Používateľ
      Skus aj toto :

      http://ubuntu-rescue-remix.org/
    • Re: Záchrana dát z HDD 05.04.2009 | 23:32
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Včera som riešil niečo podobné XP(fuj) bez SP1 susedovi zmazal tabulku oddielov (nič sa neformatovalo). Troška som googlil a našiel som testdisk tak som rovno stiahol live CD live parted, a z obavami skusil či to obnovim. Za par sekúnd sa našli oddiely, tak ako boli aj ext3 a ostatné. Doporučujem ten kus softu je fakt dobrý. Doteraz som nikdy nemusel zachraňovať dáta no liveparted si pre istotu nechám :) .