Nechce nabehnut UBUNTU

Sekcia: Konfigurácia 12.04.2009 | 15:42
Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
Mam problem. Moja sestra vcera sedela pri mojom notebooku (používam Ubuntu aj Win ale spusta sa mi rovno Ubuntu) vraj ho vypla "na tvrdo". Tak, ci onak dnes si chcem zapnut pocitac a po vybere ci chcem Ubuntu alebo Win miesto Ubuntu ostane cierna obrazovka a vypise mi:

GRUB4DOS 0.4.4.2008-10-27, Memory:639K/2038M, codeEnd:0x42910
[Minimal BASH-like line editing is supported. For the word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename. ESC at anytime exits.]
grub>

ked stlacim ESC mam par veci na vyber ale stale ma to vrati tam kde som bol alebo vyhodi nejaky Error 15. restartoval som Win bezi, znova som chcel spustit Ubuntu neslo ... to iste .... co s tym?
Mam rozrobenu pracu, vo Win nemam nic nainstalovne mam z toho nervy. Poradte mi prosiiim,dik
    • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 16:53
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      skus obnovit zavadzac:
      http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/79/index.html
      • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 18:47
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        v tom postupe pri kroku 3 to nefunguje

        find /boot/grub/stage2
        nepomohol napisalo mi

        Error 15: file not found

        A co sa vlastne stalo? preco sa to Ubuntu vlastne nechce spustit? to fakt kvoli tomu nestandardenmu vypnutiu alebo preco?
    • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 18:46
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Teoreticky nejak takto (ja mam root /dev/sda3, to je hd0,2), pisem to z hlavy tak neviem ci je to dobre

      grub> find /boot/grub/stage1
      (hd0,1)
      (hd0,2)

      grub> root (hd0)

      grub> setup (hd0,2)

      grub> exit
      • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 18:57
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        zadal som:
        grub> find /boot/grub/stage1

        Error 15: file not found

        grub> root (hd0)

        Error 17: Cannot mount selected partition

        grub> setup (hd0,2)
        Checking if "/boot/grub/stage1" exists ... no
        Checking if "/grub/stage1" exists ... no

        grub> exit

        Error 27: Unrecognized command

        ..... hmm nic (prepisujem to rucne na druhom pocitaci tak keby tam boli dajake chyby ale snad nie ..
        • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 19:10
          Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
          Uz pri prvom bode si mal prestat, neni tam disk alebo partici kde by bol predtym nainstalovany grub alebo je tento zaznam poskodeny.
          • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 19:16
            Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
            No to mi doslo, ale tak chcem sem napisat co najvac informacii aby ste mi s tym pomohli ... sam si s tym rady neviem ....
      • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 19:15
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        To na Ubuntu CD image nefunguje nieco ako zreparovat system? ... alebo daco mne ten prikazovy riadok velmi vela nehovori ...
        Nerad by som cele ubuntu odinstlovat a znova od zaciatku vsetko nastavovat ... kym som vsetko na tom nastavil tak aby to islo ...
        Ale hlavne ma zaujima dovod, co sposobilo to ze sa mi nechce to Ubuntu spustit ... stalo sa to uz dakomu?
        • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 12.04.2009 | 20:09
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          skus tuto live distribuciu na opravu:
          http://www.supergrubdisk.org/

        • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 31.05.2010 | 16:23
          martlin   Návštevník
          mě to dělá to samé...ale tento postup mi nepomůže, protže mě se live CD nenaboototuje. Takže nemám kterje terminál spouštět
    • Re: Nechce nabehnut UBUNTU 13.04.2009 | 00:38
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Možno by som v Tvojom prípade použil variantu opravy GRUB (toto totiž potrebuješ) priamo z Windóze XP.
      Vychádzam z toho, že sa vieš dostať do WinXP a bez problémov ho aj nabootovať.
      všetko máš tunaky.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."