delenie externeho disku

Sekcia: Hardware a Drivery 13.04.2009 | 15:38
Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
Neviete názov nejakého programu ktorým by som mohol rozdeliť hdd pod Linuxom. HDD je formátovaný fat32 a ja by som si tam chcel dat na istú časť Linux, to znamená že potrebujem spraviť prázdnu partíciu bez toho aby som si musel zálohovať všetky dáta na disku je ich totiž dosť.
    • Re: delenie externeho disku 13.04.2009 | 15:53
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      gparted
      • Re: delenie externeho disku 13.04.2009 | 16:08
        Ivan   Návštevník
        Alebo univerzalne Parted Magic 4.0 - da sa vyrobit bootovacie CD a pouzit aj na ine ucely ako len delenie disku.
        Vyhoda je, ze sa da nastartovat aj tak aby sa nepouzivala CD mechanika, takze ta je volna k experimentom a program fici len z RAM-ky.

        ISO download:
        http://news.softpedia.com/news/Parted-Magic-4-0-Has-Exciting-New-Features-108636.shtml
      • Re: delenie externeho disku 13.04.2009 | 16:27
        Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
        da sa s timto nastrojom nejako narabat aj bez toho aby som musel znicit celu particiu, a potom ju znova vytvorit. Fakt sa mi nechce tie data zalohovat.
        • Re: delenie externeho disku 13.04.2009 | 16:43
          Ivan   Návštevník
          To netusim - odporucam prejst dokumentaciu, (alebo pockat na niekoho, kto to uz skusal):
          http://partedmagic.com/documentation/119-using-gparted.html

          ..ale pri akejkolvek manipulacii s particiami sa odporuca data zalohovat (odporucam aj ja, vlastna smutna skusenost).
          • Re: delenie externeho disku 13.04.2009 | 18:45
            grinhlida   Návštevník
            Sak defragmentuj stiahni gparted live cd rozdel a dufaj ze sa nic nestane. Riziko tu bude vzdy ale tak na 90% sa nic nestane.
            • Re: delenie externeho disku 14.04.2009 | 00:44
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              na 99% to po defragmentacii nezmaze ziadne data ale cert nikdy nespi (dolezite veci si zalohujem vzdy)
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment