zabijanie procesov

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.05.2009 | 10:10
Johniee   Návštevník
Uz niekolko krat sa mi stalo, ze po tom co sa KDE 4.2 (na Ubuntu 9.04) z nejakych pricin zrutilo, som nebol schopny pustit terminal pomocou ctrl+alt+F1 aby som mohol zabit potrebne zaseknute procesy. Dokonca nereagoval ani na alt+SysRq+r (!). Neviete niekto co v takych pripadoch, alebo co s tym, aby sa terminal dal spustit?
    • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 11:47
      Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
      Tiez som myslel, ze linux ako "stabilny" os nebude padat, pravda je vsak, ze tvrdy reset je omnoho castejsi ako vo windose. Ano, ano, viem ze tieto padanie nesposobuje os, ale chybne programy, ktore si s pamatou robia co chcu. Podla mna by mal linux obsahovat nejaky manager a vyhradenu klavesovu skratku alebo cosi podobne, co bezi nad vsetkym a dokaze fungovat aj v uplne vytazenom/zacyklenom/zbugovanom systeme aj tam kde sa veci ako prepnutie do konzoly, alebo reset Xservera na zatuhnutom kompe nechytaju.

      Vyvedte ma z omylu ale pri beznom zamrznuti pc(nic nereaguje) zamrza len graficke prostredie (xorg ma na starosti aj vstupne zariadenia?), ale samotny os (jadro) bezi dalej. Pri serverovych rieseniach nie su take vypadky akceptovatelne, takze ako sa podobne problemy riesia tam? Da sa dostat do takeho to kompu pomocou vzdialeneho pristupu(povedzme ssh) a pozabijat nezbedne procesy?
    • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 12:55
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Predpokladám, že to je intel grafika. V tom prípade prepnutie do raw módu nepomôže pretože o grafiku sa stará ovládač grafickej karty. Ak padne ten konzola nemôže nič zobrazovať lebo nemá výstupný ovládač. Tak to vyzerá keď sa ovládač grafiky vtrepe priamo do jadra bez záchranného mechanizmu. Teoreticky by mohlo fungovať násilné unloadnutie a loadnutie driveru (naslepo) ale nie som si istý. Ešte tu je taká dosť šialená možnosť .. skompilovať vlastné jadro bez KMS kde by to mohlo fungovať .. v každom prípade pre rýpalov: linux je stabilný a to aby nejaká aplikácia zhodila systém je takmer nemožné (ochrana pamäte a tak). Najčastejšom príčinou pádu systému je chybný driver, ktorý toto obmedzenie nemá.
      • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 13:06
        WlaSaTy   Návštevník
        Ty, to uz Linux nepodporuje textovy rezim?
        • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 14:14
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          So zapnutým KMS nie (ak sa nemýlim). Problém je v tom, že konzola sa napevno nabinduje na framebuffer, tej je teraz renderovaný priamo cez driver grafiky intel a keď padne ten tak proste konzola síce ostane (dá sa naslepo písať príkazy, alebo použiť ssh), ale neviem o tom, aby sa dala prepnúť do nejakého fallback režimu (napr. 80x24).
          • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 19:12
            Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
            Da. Treba sa pohrat s vga parametrom predavanym kernelu pri bootovani.
            • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 21:13
              Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
              A preto je dobre mat jeden kernel bez kms. ;-)
    • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 13:02
      WlaSaTy   Návštevník
      Moznosti su obvykle dve.
      1) pripoj si terminal. ci uz cez RS232 alebo siet.
      2) nahod si specialnu klavesnicu co ti spusti skript a skiluje padajuci process.

      A tomu ze v Linuxe je ovela castejsi tvrdy reset ako vo windos, tak tomu mozes verit len ak pouzivas super hyper giga mega alfa beta testovacie ovladace ktore vedia rychlejsie robit o nula cela nic ale zas su nespolahlivejsie.
      • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 13:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        to si pekne povedal (aj ked trosku arogantne :D)

        a mohol by si pls trosku objasnit tie 2 moznosti, lebo u tych ani netusim ako to myslis
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 13:19
          WlaSaTy   Návštevník
          aha, a ssh nepoznas? to je taky bezpecnejsi telnet ktory ma milion dalsich funkcii. a k tej dalsej moznosti, tak to uz zavisi od tvojich skusenosti.
          • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 17:23
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            to som chcel pocut ze myslis na ssh
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 13:52
              WlaSaTy   Návštevník
              Este je mozne pouzit com port (RS232), ale v dnesnej dobe ma malo kto k dispozicii null modem (laplink) kabel na to urceny.
      • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 17:19
        Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
        Pouzivam pokial viem stabilnu verziu os, ale take zamrznutie wine(fullscreen hry - bezne), alebo dokonca openofficu(to sa stalo raz a este som nezistil preco...v logoch som akosi nic relevantne nenasiel) Tvrdy reset je prva vec co mi napadne, kedze nic ine nereaguje. Zvacsa nemam druhy pocitac na to aby som skusil ssh(inac este nikdy som to nerobil) a pojem ako specialna klavesnica pocujem prvy krat. Stav ked ani skratka pre konzolu, alebo reset X nereaguje mam teda prisudit zlym fglrx ovladacom grafiky(?ako sa spekulovalo vyssie) a byt spokojny s tym ze sice mam stabilny system, ale bez vonkajsieho pristupu si ho mozem tak natvrdo zresetovat.

        Ale dakujem za odpoved na povodnu otazku: "Da sa dostat do takeho to kompu pomocou vzdialeneho pristupu(povedzme ssh) a pozabijat nezbedne procesy?"

        Uz sa neviem dockat kedy to v praxi vyskusam.
        Sorry za banality: Ako vlastne ssh funguje? Staci si nahodit na system ako ssh server a potom mozem na neho pristupovat pomocou nejakeho klienta(povedzme z windows) a bude sa to tvarit akoby som pracoval s lokalnou konzolou?
        • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 19:26
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Ak je to driver grafiky veľmi ľahko môže poškodiť štruktúry jadra a potom tomu systému pomôže len reštart. V každom prípade zabitie aj keď všetkých aplikácii v takom prípade nepomôže. Presne určiť čo spôsobilo pád je dosť ťažké .. keby som videl oops tak by sa z toho dalo už niečo dedukovať ale bez toho ..
          • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 21:54
            WlaSaTy   Návštevník
            To je pravda.

            Vtip je aj v tom, ze mat naraz zapnute dva stacky na grafiku zvysuje pravdepodobnost aj kvadraticky. A navyse oops sa nie vzdy zobrazi :)
        • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 00:18
          Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
          potrebuješ mať sshd ktorý beží na pozadí a počúva na porte 22.

          k tvojemu počítaču sa pripojíš pomocou iného PC (nepotrebuješ win, načo??) takto:

          ssh mayako@mayako-pc

          nainštaluj si ho apozri si man ssh

          sudo apt-get ssh

          proces zabiješ:
          pozri si tiež príkazy:
          top
          kill
          xkill
          ps

          • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 00:19
            Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
            hops oprava:
            sudo apt-get install ssh

            ale veď to poznáš...
            • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 01:30
              Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
              diky
    • Re: zabijanie procesov 10.05.2009 | 14:09
      Martin   Návštevník
      Mi čosi hovorte, pred chvíľkou som si niečo lepil cez autostitch (cez Wine), začalo to primŕzať, tak som to chcel ukončiť, ale nereagovalo to, pritom som okrem iného nedopatrením stlačil klávesu PrtScn a naskočil mi asi 250-krát spustený proces Ksnapshot. Cez Ksysguard sa mi to nepodarilo zabiť, stále sa obnovovali ďalšie procesy Ksnapshot, až sa mi po minútach čakania podarilo vyvolať príkazový riadok a vpísať tam príkaz reboot a reštartovať počítač.
      MDV 2008, KDE 3.5.7
      • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 14:15
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        A čo tak ctrl + alt + backspace? Mimochodom to s ksnapshotom sa stalo aj mne, mal som zalepenú klávesu printscreen.
        • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 17:11
          Martin   Návštevník
          Skúšal som, nedalo sa, a nedalo sa mi ani prepnúť do textového režimu cez Ctrl+Alt+F1.
          • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 17:21
            WlaSaTy   Návštevník
            Ono by to mozno aj islo, ak by si teda pouzival textovy rezim a nie frame buffer konzolu. Pri starte sa to prepina parametrom vga=text alebo podobne, zavisi od vselicoho. A vypne to ten teplometik ktory ukazuje progress nacitavania.
    • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 22:18
      123   Návštevník
      mne sem tam "zamrzne" system, vacsinou je to cierna obrazovka, neviem sa pohnut, no viem ze system reaguje, pretoze pri stlaceni powerbuttonu sa korektne vypne. ja to riesim takym dost divnym sposobom, ze vzdy mam otvorene terminalove okno (vela veci robim prave cez CL). ked mi to zatuhne, naslepo alt+tab - ujem a snazim sa spustit xkill a klikam:) ak mi stuhla nejaka aplikacia (napr film vo fullscreene ktory skoncil, vtedy mi zvykne zatuhnut) tak ju vacsinou trafim, ak nie, tak posuvam mys co najviac, lebo nepouzivam DE ale len cisty WM, cize ked xkillnem toolbar tak ma to hodi do textoveho rezimu, netusim, ci to obdobne funguje aj u DM....ale toto vyzaduje trening chlapi, to len tak pre zaujimavost pisem :)
      • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 22:25
        Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
        nestacilo by sa prehodit do druhej vyrtual screen a odtial to killnut? ;-)
        • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 22:29
          123   Návštevník
          hm.....:) no mne to tuhne strasne strasne zriedkavo, ale prehodit sa ma nikdy nenapadlo :)))) nabuduce pojdem nato tou cestou :) ale na druhej strane, nemozem si byt isty co visi, takze xkillnut toolbar je casovo menej narocne riesenie :)
          • Re: zabijanie procesov 11.05.2009 | 22:56
            WlaSaTy   Návštevník
            Skus si namapovat killall X na nejaku zbytocnu multimedialnu klavesu :)

            Inak, tie problemy sa tykaju najnovsieho ovladaca 2.7.0? To sa potom nedivim ze je hard masked v gentoo,asi niekoho pekne rozculil.
            • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 13:34
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Týka sa to hlavne verzie kernelu (>= 2.6.28 je lotéria). Tieto verzie majú nové DRM, podporu GEM a to nie vždy funguje korektne. Na .28 mi napr. ide korektne textured video, .27 a .29 nie, s .27 mi funguje hibernácia, .28 a .29 nie .. proste je tam strašný vývoj (žiaľ žiadna testovacia vetva, všetko v hlavnom strome, verím, že za pár mesiacov to bude s intel drivermi OK, ale zatiaľ neostáva než vyčkať a hlásiť bugy).
              • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 22:45
                Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
                Má vôbec význam monolytické jadro? Nerozumiem tomu, ale keď si predstavím že sa do jadra nabaľujú ďalšie a ďalšie ovládače, tak postupne sa z jadra musí stať riadny kolos...

                Je vôbec nejaká šanca postupne jadro rozkúskovať na viac procesov? Ako bude pokračovať vývoj?
                • Re: zabijanie procesov 13.05.2009 | 00:15
                  123   Návštevník
                  precitaj si plan projektu Tanenabauma, dostal nato grant z EU, v hlave to ma uz riadnu dobu, konecne zohnal aj financie, ak mu to vyjde, tak to bude naozaj revolucia:) niekde to tu dodoedo daval aj ako spravu
    • Re: zabijanie procesov 12.05.2009 | 00:25
      nuno   Návštevník
      riesis workaroundy namiesto toho aby si nasiel pricinu mrznutia...zvlastny pristup
      • Re: zabijanie procesov 13.05.2009 | 00:54
        Absolutne nespokojny...   Návštevník
        Najstabilnejsi Linux.... blikajuci kurzor na čiernom pozadí, ako v 1000 rokov pred Kristom, s celosvetovou podporou 0.87 perc