usb kluc - pomaly zapis a citanie

Sekcia: Hardware a Drivery 14.05.2009 | 08:11
Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
Zdravim
kupil som si corsair voyager 16 GT a myslel som ze pojde rychlejsie ako stary.
problem konkretnejsie: kluc mi najde pripoji proste vsetko ide ako ma zacnem nan nahravat krasnych 40MB/s a po 2 sekundach zacina problem jedno jadro procesora sa vytazi na 100% a rychlost klesne na 3-4MB/s raz za cas sa este snazi vyskocit vyssie ale podari sa jej to tak na sekundu 2... co sa tyka citania nie je to az take zle ale procesor je vytazeny rovnako a rychlost je v rozmedzi 10-20MB/s
stretol sa uz niekto s niecim podobnym? dik
    • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 14.05.2009 | 20:04
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      toto robilo aj mne a dokonca sa zapis obcas aj zastavil
      moj kluc sposoboval pad explorera (vo windowse samozrejme)

      nakoniec som zistil ze bol asi chybny kluc lebo ine kluce idu pohode
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 13:34
        Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
        Co sa tyka toho kluca tak chyba nevyzera byt v nom lebo som ho skusal aj na inych kompoch a tam bola rychlost podstatne vyssia a drzala sa na urcitej urovni .. u mna to po preformatovani (uz som skusal aj fat32 aj ntfs,dal by som aj ext alebo iny linux FS ale ... ) beha hore dole a castejsie sa drzi okolo 3MB/s
        • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 15:57
          WlaSaTy   Návštevník
          A ten tvoj pocitac na ktorom rychlost toho kluca tak skace ma v danom stekri USB2?

          Ako nic v zlom, ale podla priznakov asi nie. Otazkou je ci je to tym ze USB2 je v inej zasuvke alebo USB2 nema resoursy alebo sa automaticky neaktivoval,alebo je zalomeny kabel ci chyba v ovladaci ...
          • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 16:23
            Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
            USB 1.x má max. rýchlosť 12 Mbit/s (1,5 MB/s), reálne dosiahnuteľná rýchlosť je niekde okolo 1 MB/s (je jedno, či zápis alebo čítanie). teda 3-4 MB/s musia byť limitované inak, zvlášť to kolísanie ma privádza skôr na myšlienku DMA.
            http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 16:29
              WlaSaTy   Návštevník
              No, este to moze byt zalomeny kabel alebo slabe CPU. DMA s USB nic nema, ted pokial neratame prenos medzi pevnym diskom a a tou doskou v krabici do ktorej sa na druhej strane pcha USB kabel.

              Ale na druhu stranu sa v dnesnej dobe stale predavaju USB lizatka ktore maju taku rychlost. To ze ine systemy tvrdia ze zapis je uz davno hotovy este neznamena ze to tak je. Takze za performance test by som povazoval vystup z hdparm, nie z niecoho co neberie do uvahy asynchronny zapis zabezpeceny mimo aplikacie.
              • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 18:55
                Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                mas samozrejme pravdu.. moze to byt vselico.. a aj mnou spominany problem s DMA (akos i vravel, na strane disku, nie USB flashky), aj kabel (mna napadlo ani nie tak zlomenie, ale necertifikovany USB2 kabel s nedostatocnym tienenim a tak podobne).

                rychlost USB flashky asi nie je limitom, sam som sa v poslednych 3 rokoch nestretol so ziadnym, ktory by isiel menej ako 10 MB/s.
                http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 17.05.2009 | 19:18
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Staci odfotit alebo si ich chces pripojit sam? Ja ich mam viacej ako chalan co sa pytal ale nepovazujem to za chybu...
                  • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 18.05.2009 | 11:32
                    Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                    co sa tyka hdparm-u
                    # hdparm -tT /dev/sdb

                    /dev/sdb:
                    Timing cached reads: 2436 MB in 2.00 seconds = 1219.03 MB/sec
                    Timing buffered disk reads: 82 MB in 3.01 seconds = 27.27 MB/sec

                    co sa tyka DMA v cistej teorii to moze byt tym aj ked disk mi uz podobne blbosti nerobi
                    dovod(disk je SATA ale je biosom emulovany,bez moznosti zmeny, na IDE.... ovladac pouzivam SATA ... s tym ze IDE musim mat uplne vypnute... kym to nebolo v takomto stave tak som mal "Timing buffered disk reads" v hdparm-e z disku nejake 2MB/s a prikazy hdparm-u co sa tyka DMA atd nefungovali )
                  • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 18.05.2009 | 11:35
                    Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                    a v kabli to nemoze byt lebo USB davam priamo do PC (notebook: t2400 1,86GHz, 2GB DDR2, ATI X1400 128MB, 320GB 7200 WD) dufam ze tentokrat som na nic nezabudol
                    • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 18.05.2009 | 14:12
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Neviem si predstavit co ma spolocneho SATA vrstva v BIOSe s rychlostou disku pripojeneho cez USB. Zostava je dostatocna na tych cca 30MBit/s ako reportuje hdparm kedze USB prenos zatazuje CPU ale tvoje to musi stihat.

                      Jediny spolocny menovatel je unifikovane nazvoslovie diskov (/dev/sdXN) ale technologie pouzite na prenos dat su to od zakladu rozne. Jak pre SCSI, tak pre SATA, (P)ATA a aj USB Mass Storrage. Skor by som to videl na nedodstatok napajania v setriacom rezime alebo zle odtieneny kabel (ci uz interny v USB krabicke alebo USB kabel). Mas tam Ferrit a je to opletene alebo je to len obycajna tenucka stvorlinka?
                      • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 18.05.2009 | 16:30
                        Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                        ako zistim co tam mam za kabel ked je to vnutri v notebooku?
                        ako sa da to napajanie ovplyvnovat?
                        co sa tyka toho SATA a biosu tak cosi sa pisalo o DMA a chcel som vysvetlit realnu situaciu (pokial viem tak sata nema DMA)
                        • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 18.05.2009 | 22:46
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Predmet otazky je o USB kluci a interne USB kluce boli zname ako Memory Booster zariadenia. Jednalo sa o USB disk ktory sa pripajal priamo na dosku bez pouzitia klasickeho USB kabla, boli drahsie ako RAM a mali sluzit ako rychly SWAP. Teda sa jednalo o blbost dopredu odsudenu na zanik.

                          Alebo nebodaj pre zmenu pises o nejakom SATA ci PATA disku? Myslim ze prestavam chapat o com je tato otazka.
                          • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 00:00
                            Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                            http://www.kassotechnik.sk/produkt/CORSAIR-VOYAGER-FLASH-DISK-16GB-GT-USB2.0/
                            ok takze este raz mam flash disk ktory je v linku... to sata a DMA sa tam neviem preco priplietlo ... problem je s rychlostou tohto flash disku
                            • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 00:04
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Myslis toto?
                              Kapacita 16 GB, rýchlosť čítania 19Mb/sek, rýchlosť zápisu 13Mb /sek.

                              Tak s tym asi moc neurobis. Mozno jedine keby si zvysil interval synchronizacie pre splachnutie diskovej cache, ale toby bolo len riesenie na oko. V skutocnosti z toho viac asi ozaj nevytiahnes.

                              USB Flash disky stale nedokazu konkurovat klasickym HDD vo vykone. Ale v spotrebe, tichosti a poruchovosti ich predbehli uz davno.
                              • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 01:35
                                Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                                to co si nasiel ty to je podla vyrobcu pomalsi variant... to co som kupil je GT (s rychlostí čtení až 34 MB/s a zápisu 28 MB/s)
                                co sa tyka tej rychlosti 3MB/s je fakt trochu malo ... na inych PC ide normalne (cca 20)
                                len u mna je to nejake slabe
                                • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 01:50
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Timing buffered disk reads: 82 MB in 3.01 seconds = 27.27 MB/sec

                                  Cim to meras, sublerou?
                                • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 10:08
                                  Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                  Aky je na nej FS?
                                  • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 16:01
                                    Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                                    ako som pisal skusal som uz aj fat32 aj ntfs... ono co sa tyka rychlosti tak ked nan cosi kopirujem tak prvych zopar sekund je to rychle ale cim dalej to ide tak je to pomalsie cca za 10 s je to na hranici 3MB/s a jedno jadro procaku na maxime a obcasne sa rychlost dostane az na 300 Bajtov
                                    co sa tyka citania je to na urovni cca 20MB/s co je v pohode

                                    rychlost som meral hdparmom ale ten meria v kratkom case podla vypisu ktory som pripojil 3s
                                    • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 16:16
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Toto poukazuje na problem USB komunikacie. Skus ten kluc pripojit na iny port radica alebo na iny radic ci do ineho pocitaca a skus na tom radici aj iny USB kluc ci USB disk.

                                      Ako pises, ak som teda dobre cital, tak mas normalny USB kluc pichnuty vnutri pocitaca. Radice umoznujuce taketo nieco, pokial viem, boli len externe s pripojkami v pocte napriklad 4externe + 1 Interny ako napriklad tento, teda radice do slotu. Nevylucujem ze je moznost ze by doska mala v sebe priamo interny USB konektor, ale skor by som odhadoval ze je tam nejaky zbastleny konektor ktory sa moze o nieco opierat a tym padom to moze narusat komunikaciu po USB zbernici. Nevylucujem aj to ze dany kluc je vadny (od vyroby alebo opotrebovany) ci ze USB radic ma problemy s USB2 komunikaciou tak ako som to zazil napriklad pri vyrobkoch od VIA (vid vystup z lsusb a lspci).
                                    • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 19.05.2009 | 18:25
                                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                                      A z kadial beries tie hodnoty zapisu?

                                      Podobny problem som riesil u kamarata (tiez Gentoo), kde rychlost tiez najprv vyskocila na 20MB/s zapisu a postupne z nej bola 1.5 MB/s a procesor na 100%. Problem bol v NTFS-3g, ktory sa nejako nemal rad s NTFS v kernelu. Vyriesilo sa to prekompilovaninm kernelu bez NTFS podpory a prekompilovania ntfs3g, ntfsprogs (s USE="-debug"). To je vsak pre NTFS a bolo to uz davnejsie, mozno je to uz opatchovane.

                                      Ak ide o HW poruchu, skusal si nejaky iny USB kluc do tej istej "dierky" ?
                                      • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 20.05.2009 | 18:55
                                        Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                                        No ja som podobny problem mal kedysi davno v Suse 10.0, tiez sa mi moj usb kluc rozbehol normalnou rychlostou a postupne sa to zacalo spomalovat. Vtedy to mal na svedomi nejaky feature v /etc/hal/fdi/policy, ten satacilo pomocou nejakeho xml skryptu deaktivovat, a ficalo to normalne, taeda skoro normalne neukazovalo to rychlost citania a zapisu a ani neukazoval priabeh v podstate nic. Kluc sa nedal iba odbrat a blikal ale isiel omnoho rychlejsie. Inak ked si hodis do google tvoj problem tak tam najdes vela odkazaov, ze usb ide pomaly v bubuntu asi nejaky feature ;-)
                                        • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 20.05.2009 | 20:26
                                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                          hej ide o ubuntu feature, uz od 8.10 to tam pridali
                                          mne to sposobuje ze mi ukazuje pomerne dobru az nerealnu rychlost a pri 100 pocka kym sa to realne skopiruje (pri realnom vypocte rychlosti je vysledok uspokojivy) neriesim hlavne ze to kopiruje a dufam ze to fixnu aktualizacie
                                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                          • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 22.05.2009 | 14:57
                                            Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                                            co sa tyka nastavenia hal tak by to nemalo byt nim kedze ked ten kluc mountnem manulane tak mi to robi tiez...
                                            • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 22.05.2009 | 17:01
                                              Avatar partizan Arch  Používateľ
                                              Zaciatocna rychlost pri kopyrovani je preto taka vysoka lebo linux a aj mnohe dalsie OS pouzivaju RAM buffer na kopyrovanie. Mozete si to pekne odsledovat napr v htop kde krasne vydno ako sa zacne naplnat ram buffrom - tj vysokou rychlostou kopyruje vsetko co moze do bufferu a nasledne ho postupne vyprazdnuje pomalicky na medium (usb flash). Je to uplne normalne chovanie ktore pozorujem minimalne od kernelu 2.6.27, Da sa to pripadne upravit parametrami kernelu cez proc.
                                              Arch & Metal
                                            • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 22.05.2009 | 22:31
                                              Avatar Filip Horňák ArchLinux  Používateľ
                                              Co ma manualne mountnutie spolocne s hal daemonom?
                                              • Re: usb kluc - pomaly zapis a citanie 23.05.2009 | 01:01
                                                Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
                                                nic ved prave preto som to tam dal lebo ktosi mi odporucal ze sa mam pohrat s /etc/hal/fdi/policy