Školstvo, úrady a MS

Sekcia: Komunita 25.05.2009 | 11:41
Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
Má niekto predstavu ako sa môžem brániť, keď odomňa niekto vyžaduje zakúpenie nejakého propietárneho softwareu?

Príklad:
Mám odovzdať prácu o "MS SQL Server 2005 a BI" na predmet Dátové sklady. To znamená, že si musím kúpiť a nainštalovať Windows, aj SQL Server, alebo to kradnúť, čo práve nechcem. Opýtal som sa vyučujúcej čo mám robiť, keď používam Linux, povedal som jej, že som stiahol free verziu SQL Servera, ale nejde to nainštalovať.

Odpovedala, že mám normálne spustiť EXE súbor a pôjde to. Vysvetlil som jej, že nemám Windows, ale Linux a Win programy tam nejdú. Už sa somnou nebavila a úspešne ma ignorovala.

Mám aj inú možnosť ako opäť napchať do VirtualBoxu kradnutý Win s SQL Serverom a byť ticho?
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 11:43
      Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
      Ešte chcem poznamenať, že som externý študent a teda MS Win, ktorý je určený študentom školy nemôžem používať, keďže je iba pre denných
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 12:13
        Avatar miso PClinuxOS 2009.1  Používateľ
        zacal by som oficialnou staznostou na vedenie skoly, avsak myslim si, ze ti odporucia navstivit skolsku PC-ucebnu a ze mas moznost si to spravit tam.....

        PS: mrkvosoft ponuka aj trial verzie serverov (myslim ze az na 90 dni), nie som si ale isty, ci ich podla EULA mozes installnut do Vboxu.

        kazdopadne, daj vediet ak nieco vybavis, o aku fakultu vlasnte ide?
        Linux????? DUH!<br/> Distro that BLOODY WORKS<br/> sorry, ze som niekedy zly, myslim to v dobrom
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 12:26
          Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
          Žiaľ je to Fakulta Hospodárskej Informatiky, EUBA.

          Začína ma to tam pekne štvať, žiaľ na FEI neotvárali externe a na denné štúdium čas nemám.
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 12:15
        ---   Návštevník
        ak chces dostudovat tak sa asi neda branit, tak to vidim ja.
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 12:28
          Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
          budem informovať :)
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 13:41
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      a preco to nerobis v skole? skola to ma urcite nainstalovane. MS SQL kradnut nemusis, existuje Express verzia, ktora je free pri urcitych limitoch.
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:38
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        keďže som externý študent, nemám čas na to, aby som behal do školy vyrábať projekt.
        Tiež som chcel použiť express, ale vraj tam nie je všetko, čo na projekt potrebujem - nepýtaj sa ma čo, to ešte neviem
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:46
          Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
          a vôbec neviem, či je nainštalovaný SQL Server
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:49
          123   Návštevník
          ja som vystudoval FHI a vtedy sa riadne pchali MS do riti, vsetko sa vyucovalo v MS produktoch, po celej skole reklamne bannery microsoftu...IS v .NET atd atd, napriklad sme "museli" na predmetoch pouzivat produkty ako Visio, MS Project no ja ti skor odporucam drzat hubu a krok, lebo vedia byt riadne svine voci tym, ktori sa buria...zazil som na vlastnej kozi, jeden predmet som 2krat prenasal kvoli tomu, ze som sa buril:)...takze moja rada viktor...na FHI proste neries
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:56
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            Ano, to máš pravdu, väčšina vecí je tam M$ positive. Uvidíme, čo sa bude diať, keď sa opýtam vedúcej katedry čo teda s tým SQL Serverom. Ale radšej sa opýtam až po skúške
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:11
              123   Návštevník
              btw kto je veduca katedry a u koho mas skusku?
              • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:13
                Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                Kristová je vedúca katedry a u nej mám aj tú skúšku
                • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:15
                  123   Návštevník
                  taka za mojich cias ani neposobila na fakulte...som ti chcel aspon poradit, ci sa oplati vobec diskutovat:) ale tuto zialbohu nepoznam
                  • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:18
                    Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                    O nič si neprišiel. Možno je odborníčka, ale na oblasť Dátových skladov to nevyzerá
                    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:29
                      123   Návštevník
                      tych odbornikov tam bolo viac :) nikdy nezabudnem, ked na nejakej informatike uz neviem presne co to "bolo, stara pani docentka prednasala o mediach: disketa(floppy disk 1.44MB) - vyhody: vysoka kapacita, rychlost zapisu...a my uz ani na notbukoch floppy mechaniku....alebo na VB.NET dekanov syn hned na prvej hodine nebol schopny z hlavy napisat hello world, mu to hadzalo syntax errory, tak zacal kaslat jak drbly, ze je chory a zrusil cviko...no a podobnych pikosiek tam bolo kazdy den habadej...si este uzijes, ak sa toho vela na skole nezmenilo :)
                      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:42
                        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                        úprimne: keď som si rozbehával fingerprint reader na Archu, tak som sa naučil viac ako za 2 semestre na FHI. Dúfam, že to bude lepšie v 5. ročníku
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:51
      Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
      Mas ISIC preukaz? Ak ano, tak mozes pouzit stranku https://www.dreamspark.com/ kde sa staci registrovat, pri vybere skoly kliknes na nieco s textom ISIC (nepamatam si presne) a zadas tam cislo karty a dalej podla pokynov. Ziskas pristup k niekolkym produktom MS legalne a zadarmo. Su to hlavne veci pre rogramatorov, ale je tam Windows (aj ked len server verzie, ale to na tvoj ucel je aj tak jedno) a je tam SQL server.
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 14:57
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        ISIC nemám, nie som denný študent. Mal som ISIC keď som študoval denne, používal som aj nejaký soft od MS - legálne ako študent. Ale tie časy sú preč..
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:49
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ok, téma sa vyberala z nejakých vypísaných tém, alebo kto čo dostal? Je možnosť tému vymeniť? Je možnosť dostať prístup na vzdialený počítač so sql serverom? Vadilo by napr. použitie postgresu namiesto MS SQL?
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:00
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        Žiadne vypísané témy - proste máme robiť prácu o MS SQL a Business Intelligence.

        Inštrukcie boli:
        - svojpomocne si nainštalovať MS SQL Server (svojpomocne zadovážený)
        - nejako použiť BI
        - napísať prácu

        Využitie iného softu? Nie. Niekto zo spolužiakov mi vravel, že to čo prednášajúca prednáša je veľmi veľmi veľmi podobné nejakej knihe od M$, teda je to v podstate kópia. Ak je to pravda, potom je jasné prečo nič iné ako MS SQL. Takýchto vyučujúcich som už zažil. Moju Bc. prácu chcela použiť jedna ženská ako učebný materiál, pričom o jej predmete som vedel asi 4-krát viac ako ona sama.
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 17:51
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Jaj tak to u nás keď niečo robíme tak každý má niečo iné (podľa vlastného výberu). Inak čo som tu čítal túto tému ... nevidím dôvod prečo vyžadujú konkrétne produkt od MS. SQL je do istej miery štandardizované (áno nie do takej, aby to fungovalo univerzáne). Neviem prečo by sa to teda malo robiť zásadne pomocou produktov spoločnosti MS, ak by som niečo také vyučoval dovolil by som minimálne ako alternatívu postgres / firebird / oracle. Tu v Žiline som bol celkom prekvapený, ale zatiaľ nikto nemal ani najmenšie pripomienky k tomu, že som používal open source produkty. Viem, že teraz ťažko zmeniť prístup k študentom. My sme teraz vypĺňali dotazníky o štúdiu ... ak máte niečo podobné bolo by dobré pre budúce generácie napísať, že je lepšie nezameriavať sa na konkrétny produkt, nevnucovať študentom "toto budete používať a basta", ale nechať študentom istú voľnosť v rozhodovaní čo použiť.
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 18:00
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            Dotazník alebo anketa na FHI? Ešte som o tom nepočul. Možno niečo také existuje, ale za tie 2 semestre čo som tam o tom neviem.

            A čo sa týka soft. produktov, asi to záleží od vyučujúceho. Na inom predmete zase vyžadujú Oracle, a podobne. Už sa nad tým nejdem
            ani zamýšlať.

            V B. Bystrici boli radi, keď prišiel študent s nápadom, niečo vytvoril, aktívne sa tomu venoval. Na FHI je to iba o tom, čo sa kto naučí
            naspamäť. Totiž sú predmety, kde sa učíme ako sa pracuje s aplikáciami, ktoré si nemôžeme vyskúšať :D
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 18:15
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              u nas boli tiez dotazniky, ale ze by sa nieco za pat rokov nieco zmenilo neviem.
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 20:04
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              Tak je na tom školstvo asi fakt super.
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 21:31
            123   Návštevník
            miroslav ja ti odpoviem uprimne, lebo som tam studoval....90% vyucujucich vie o tom velke hovno a to nehovorim uz o spominanych alternativach, henta je rada, ze ju zatial na cviku/prednaske nikto nesundal z MSSQL(ci ano viktor??), nieto este aby sa strapnovala, ze sa jej niekto nieco spyta nebodaj z posgres ci oraclu...mojho casu tam boli dvaja schopni mladi vyucujuci, ktori si do roka nasli dobre platene dzoby a zdrhli stade
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 22:39
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              No u nás sú takí len tí, čo učia ekonomické predmety. Ostatní, ktorých poznám sú fakt dobrí, vyznajú sa a nemajú nič proti alternatívam. Pre ekonómov a iné individuá je asi bežné, že vnucujú jediné správne™ riešenie (to, ktoré sa krvopotne naspamäť naučili).
            • Re: Školstvo, úrady a MS 26.05.2009 | 10:01
              Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
              Presne ako hovoríš - je tam viac takých, ktorí dúfajú, že nikto nezačne klásť otázky. A keď sa tak stane, väčšinou je odpoveď typu:
              - To pre nás nie je podstatné.
              - Máte to v skriptách?
              - Môžete si to naštudovať sami.
              - atď

              Ale aj tu sú výnimky, zatiaľ som spoznal 2, s prižmúrenými očami 3. V B. Bystrici bol počet schopných vyučujúcich skutočne vyšší - a vážili si aktívnych študentov.
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 15:56
      peto   Návštevník
      S uradmi je to jedoduche ak ta nutia pouzivat konkretny OS porusuju paragraf 6 ostavec 4 a) ako aj odstavec 2b) zakona 275/2006


      275/2006 Z.z.

      ZÁKON

      z 20. apríla 2006

      o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov


      § 6
      Štandardy

      (1) Štandardom je súbor pravidiel spojených s vytváraním, rozvojom a využívaním informačných systémov verejnej správy, ktorý obsahuje charakteristiky, metódy, postupy a podmienky, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a integrovateľnosť s inými informačnými systémami.
      Štandardy musia byť otvorené a technologicky neutrálne.

      (2) Štandardy sa vzťahujú najmä na

      a) technické prostriedky a sieťovú infraštruktúru,
      b) programové prostriedky, ktorými sú operačné prostredie, databázové prostredie, kancelárske programy a aplikačné programové vybavenie,
      c) údaje, registre, číselníky,
      d) formáty výmeny údajov.

      (3) Integrovateľnosť s inými informačnými systémami tvorí súhrn právnych, technických, organizačných a iných opatrení vytvárajúcich jednotné prostredie umožňujúce výmenu a spoločné používanie údajov medzi jednotlivými informačnými systémami.

      (4) Štandardy na aplikačné programové vybavenie obsahujú podmienky na

      a) prevádzkovateľnosť v operačnom a databázovom prostredí,
      b) využívanie údajov, registrov a číselníkov,
      c) využívanie údajového rozhrania na centrálne registre a číselníky,
      d) začleniteľnosť do prevádzkovaného informačného systému.



      tam moze sprca dostat po hube za naplneie povinnosti

      § 3
      Povinné osoby

      3) Správca informačného systému verejnej správy

      a) je povinný zabezpečiť, aby informačný systém verejnej správy vyhovoval štandardom,

      a pokutu


      § 10
      Správne delikty

      (1) Ministerstvo uloží pokutu

      b) od 500 000 Sk do 1 000 000 Sk správcovi informačného systému verejnej správy, ak poruší povinnosti ustanovené v § 3 ods. 3 písm. a) a v § 5 ods. 3 písm. a) a b)


      Oskole neviem ale teoreticky by mohli byt povinnou osobou podla osobitnrho zakona....


      § 3
      Povinné osoby

      (1) Povinnými osobami na účely tohto zákona sú

      a) ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy, 1)
      b) orgány miestnej štátnej správy,
      c) iné orgány štátnej správy ako v písmenách a) a b), 2)
      d) obce a samosprávne kraje,
      e) Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky, Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Kancelária Ústavného súdu Slovenskej republiky, Kancelária súdnej rady Slovenskej republiky, Kancelária verejného ochrancu práv, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky, Sociálna poisťovňa, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, zdravotné poisťovne, Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
      f) subjekty, o ktorých to ustanoví osobitný zákon.
      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:04
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        V práve nie som veľmi zbehlý. Platí to teda aj pre VŠ?

        Môžem doklusať do školy s číslom zákona a paragrafu? :)
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:23
          123   Návštevník
          viktor jeb sa nato ti vravim, ja som takto dopadol, ked sme museli robit diagramy v MS Visio, doniesol som pracu v oodraw a dostal som 0 bodov, lebo 'subor som nevedel otvorit' a ze som nerespektoval podmienky projektu, kamos ked sapytal predtym ci moze v pdfku tak ho poslal do<> ze on nebude mat vo foldri milion roznych formatov...
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:27
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            No to je pekné. Vieš mi povedať kto to bol? Vyučujúci
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:47
              123   Návštevník
              mlady russev alebo blej...neviem ci tam este su..ale boli to riadne spiny..druhy mal MS Project ale tam som uz stastie nepokusal..ale nespominam si ktory mal ktory predmet
              • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:49
                Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                Nepočul som o nich - ale o MS Project som počul, že to bude v 5. ročníku.

                Nech je - je mi to jedno. Ale nech máme cvičenia v škole a budem používať školský PC so školským softom
                • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:53
                  123   Návštevník
                  hej tak pocas cvik si rob pekne aj semestralku z toho :) lebo my sme mali...a nie malu
        • Re: Školstvo, úrady a MS 27.05.2009 | 11:02
          peto   Návštevník
          Musim pozriet ine zakony , predpokladam "Zakon o vysokych skolach" alebo "Zakon o vychove a vzdelavani"
    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:11
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      moj nazor vyznie asi smiesne...

      ale vypracoval by som tu pracu na inom pocitaci, kde sa windows a SQL pouziva. nasledne by som do prace napisal, ze sa to muselo robit na inom PC, pretoze ako priaznivec linuxu si nechcel investovat peniaze do softveru, ktory pouzivat nechces, a tiez si si nechcel tento softver ukradnut

      • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:19
        Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
        nie je to smiešne, ale povedz mi, kde nájdem PC, kde je legal WIN a MS SQL

        A aj keby, ide o princíp. Môžeme to všetci odignorovať, spraviť prácu na kradnutom softe a všetko bude v poho.
        Nie som sám, koho to štve, ale ostatní na to kašlú...
        • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:28
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          tak legal WIN sa najde. tu v LM poznam asi troch ludi, co maju v domacnosti legalne zakupeny (teda ze ho nedostali v notebooku) WIN. a to poznam ludi dost vela...

          ako je to u teba, tak to neviem. prianie MS je jednoduche, radsej vsetci kradnuty windows ako vsetci linux.

          napadlo ma zakupit si MS produkty pod tou podmienkou, ze to skola preplati. A ak sa vyjadria, ze nech si to ukradnes, tak to medializovat

          ohladne SQL neviem nic... su tam nejake alternativy?
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:36
            Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
            To je síce fajn, ale stane sa to isté:

            Použijem produkty Microsoftu aj keby sa mohli nájsť iné alternatívy.
            Naozaj neexistujú iné cesty ako študovať? Treba buď kradnúť, alebo platiť? Ešte môžeme chodiť za kamarátmi, ktorí majú legálny soft a strácať tým čas.

            M$ robí skvelú politiku a VŠ jej podliehajú
          • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:37
            Avatar borg Fedora  Administrátor
            neviem co riesis, ak chces prejst, tak si na ten tyzden ten windows nainstaluj, ms sql express mas zadara. s moralkou dnes nikam daleko nezajdes, a na studijne ucely sa da nelegalny windows prehliadnut (ak ho nebudes mat na studijne ucely na veky vekov)
            my sme napr. na skole mali tzv akademicku licenciu na vacsinu win produktov (od OS, sql server, visual studio pro), mal som heslo a mohol som si stiahnut co som potreboval. neviem ako to fici na inych skolach a ci to este vlastne existuje.
            • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:40
              Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
              Thx za zastavenie, už som začínal byť nahnevaný.

              Budem držať hubu a krok.

              Iba objasním ako to je s tými MS produktami. Som externý študent a nemám na to právo. Denný majú nárok na nejaký soft, neviem presne na čo - ale ext. nie
              • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:43
                Avatar borg Fedora  Administrátor
                neviem, tak si skus na studijnom vydobit rovnake pravo ako denny studenti. student ako student. platis za studijum ako externista? ak hej, ziadaj za svoje prachy rovnaky pristup a podmienky od VS ako maju denny studenti.
                • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 16:46
                  Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                  neplatím - tento rok bola nejaká akcia. Asi potrebovali študentov kvôli dotáciám
                  • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 17:06
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ak neplatis, tak to este neznamena ze nie si student, a teda ze nemas rovnake prava ako ti, co chodia denne. ak maju oni narok na softver, tak ty tiez
                  • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 17:58
                    123   Návštevník
                    http://www.fhi.sk/files/MSDNAA/licenciaMSDNAA.pdf
                    z tohto dokumentu vyplyva, ze mas narok na tie produkty, je tam spominany pojem "student"...zisti si veci ohladom tej karty, lebo na stranke FHI je uvadzane, ze pri registracii treba uviest cislo karty....informuj sa na studijnom alebo priamo u tej pijzdy na katedre
                    • Re: Školstvo, úrady a MS 25.05.2009 | 18:04
                      Avatar Lapajko Arch Linux  Používateľ
                      to som rád, ešte že ma to tom vyučujúca informovala, keď som jej kládol otázku ohľadom Linuxu.
                      Opýtam sa v piatok vedúcej katedry, som teda zvedavý