Klavesnica v dosboxe

Sekcia: Aplikácie & Desktop 27.05.2009 | 22:19
Avatar Pali   Používateľ
Ako viem v dosboxe nastavit slovensku qwerty klavestnicu?
ak pouzijem zabudovany program keyb: keyb sk
tak sa nastavi slovenska ale qwertz klavestnica.
Ak sa to neda v dosboxe nastavit, existuje (oval) najaky ovladac (program) pre dos, ktory umoznoval pouzivat slovensku qwerty klavesnicu, lebo ja som nasiel jedine program keybsl, ktory nastavi iba qwertz.
    • Re: Klavesnica v dosboxe 28.05.2009 | 00:46
      Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
      Malo by sa to dat upravit premapovanim klavesov. V dosboxe ctrl+F1, alebo manualnou upravou mapper.txt. Mne dosbox nebral sipky a specialne znaky, tak som sa s tym trocha pohral a uz to ide dobre. Napomocne boli texty zo stranky dosboxu.
      • Re: Klavesnica v dosboxe 28.05.2009 | 09:38
        Avatar Pali   Používateľ
        No s tym mapovanim klaves to je trochu tahsie. Ja pouzivam KDE4 a CTRL+F1 ma prepne na prvu plochu (v dosboxe sa nic neudeje). S trochou hrania viem sice pouzit pre kazdy klaves 2 modifikatory (ctrl + napr. meta), ale niektore hry pouzivaju anglicku klavesnicu (ignoruju nastavenia keyb) a tym padom v tychto programoch sa prepne klavesnica na qwertz. Preto by ma zaujimalo, ci neexistuje nejaky program, ktory ma priamo v sebe podporu qwerty sk.
        • Re: Klavesnica v dosboxe 28.05.2009 | 12:07
          123   Návštevník
          mnohe dosovske hry maju uvolnene uz zdrojaky, treba trosku poguglit staihnut a skompilovat a je po probleme
    • Dosbox 28.05.2009 | 21:03
      Avatar Pali   Používateľ
      No pomocou toho mappera sa mi to podarilo nastavit. Vymenil som Y a Z a javi sa to uz ako qwerty.

      S dosboxom mam este jeden problem. Spustil som Warcraft II Tides of Darknes (aj s cestinou z www.cestiny.cz) a zvuk dost lagoval.
      Myslel som si ze pomoze zmenit zvuk na Gravis Ultrasound. Neslo. Zistil som, ze dosbox nema v sebe ovladace, tak som ich vygooglil a skopiroval do C:\ULTRASND (v dosboxe). Potom som zvuk uz vedel zmenit. Z klasickeho pipania za zvuk zmenil na ovela lepsi polyfonicky ale stale lagoval.

      Skusil som to potom na inom PC kde je windows xp. Pod win. dosboxom zvuk vobec nelagoval a isiel bez problemov aj gravis aj klasicky sound blaster.

      Vo vystupe dosboxu som si vsimol:
      pali@Pali:~$ dosbox
      DOSBox version 0.72
      Copyright 2002-2007 DOSBox Team, published under GNU GPL.
      ---
      CONFIG:Loading primary settings from config file /home/pali/.dosboxrc
      ALSA:Can't subscribe to MIDI port (65:0) nor (17:0)
      MIDI:Opened device:oss
      Using joystick Multisystem joystick with 2 axes, 1 buttons and 0 hat(s)
      MAPPER: Loading mapper settings from /home/pali/.mapperrc
      pali@Pali:~$
      
      Dosbox akosi alsu nenacital. Tak som v dosboxrc nakonfiguroval port 128:0 a potom uz nevypisovalo tu chybu:
      pali@Pali:~$ dosbox
      DOSBox version 0.72
      Copyright 2002-2007 DOSBox Team, published under GNU GPL.
      ---
      CONFIG:Loading primary settings from config file /home/pali/.dosboxrc
      ALSA:Client initialised [128:0]
      MIDI:Opened device:alsa
      Using joystick Multisystem joystick with 2 axes, 1 buttons and 0 hat(s)
      MAPPER: Loading mapper settings from /home/pali/.mapperrc
      pali@Pali:~$
      

      ale zvuk stale laguje. Co sa s tym da robit? Ako nastavit zvuk aby siel normalen plynule? A kde je problem? Na inom pc s win (s rovnakou verziou dosboxu) to islo bez problemov. Moze byt problem v zvukovke? Alebo linuxom dosboxe alebo v alsa ovladaci?