siet vista a ubu

Sekcia: Hardware a Drivery 12.06.2009 | 13:49
Flex   Návštevník
Dobry den. Chcem Zosietovat 2 PC. Prvy - vista a druhy - ubuntu. Chcem to urobit cez sietovky. Ako na to? Dakujem
    • Re: siet vista a ubu 12.06.2009 | 14:13
      tomas   Návštevník
      tak hlavne si ich prepoj utp kablom, ak ich budes prepajat napriamo tak pouyi krizeny kabel, a ak ich bdues prejapat cez nejake zariadenie ( switch, router, .....) tak pouzi priamy kabel. Potom na kazdom stroji si nastav jedinecnu IP adresu z nejakeho rozsahu. potom staci si dat pc do rovnakej pracovnej skupiny a mas to vsetko hotove
      • Re: siet vista a ubu 12.06.2009 | 19:19
        branchman   Návštevník
        Dodam, ze treba nastavit IP adresu z privatneho rozsahu, je dobre, ak maju rozdielnych len poslednych niekolko bitov (podla masky podsiete).
        Privatny rozsah si vyberies podla triedy (masky podsiete musia byt rovnake):

        Class A. 10.0.0.0 - 10.255.255.255
        Class B. 172.16.0.0 - 172.31.255.255
        Class C. 192.168.0.0 - 192.168.255.255

        Podla triedy potom vyberies aj masku, aby nebola vacsia ako rozsah povoleny v danej triede.
        Doma sa casto pouziva 192.168.1.1 na 1 PC a 192.168.1.2 na druhy PC; maska podsiete 255.255.255.0.
        • Re: siet vista a ubu 12.06.2009 | 20:31
          Peter2   Návštevník
          A to je vsetko? Ziadna instalacia samby, nic? Lebo pre mna nastavenie pevnej IP je najmensi problem. Ale najväcsi je nastavenie samby cez ktoru som spojenie Ubuntu - Vista nikdy nerozchodil. Povoloval som spojenie vo Firestarteri, robil vsetko mozne a stale ma nechce Vista pustit a naopak, Ubuntu nechce pustit Vistu. Vidia na seba, pingi medzi PC su dobre ale jednoducho oba systemy vypisu ze spojenie sa nepodarilo a basta.
          • Re: siet vista a ubu 12.06.2009 | 21:11
            WlaSaTy   Návštevník
            Nic v zlom, ale naco mas zapnute firewally medzi dvoma strojmi pocas tejto doby?
            • Re: siet vista a ubu 12.06.2009 | 21:30
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              to je pravda firerwally sa zvacsa pri takomto spojeni vypinaju

              ja by som na nastavenie samby odporucil smb4k, ja som tam nemusel nastavovat nic iba som to zapol a islo (treba mat povolene zdielanie suborov)
              ale ja to robim ubuntu(obcas debian)→XP
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: siet vista a ubu 13.06.2009 | 01:07
                WlaSaTy   Návštevník
                Ked to bolo na rychlo a len na prenesenie zopar suborov, tak som sa ja osobne vzdy z vysoka vykaslal na sambu a radsej som pouzil ssl (presnejsie scp). Napriklad mc (midnight commander) ci fish/fuse a na druhej strane napriklad WinSCP. Niekedy to bolo dokonca aj rychlejsie i ked to vypalovalo CPU.
                • Re: siet vista a ubu 13.06.2009 | 15:48
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  v MC myslis to SHELL pripojenie ??
                  co treba mat na druhej strane ??

                  alebo myslis FTP respektive sFTP ??
                  lebo winscp je myslim FTP aplikacia
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: siet vista a ubu 13.06.2009 | 16:10
                    Peter2   Návštevník
                    Tak skusal som vypnut firewall vo Firestartery. Spojenie zacalo fungovat. Lenze ked som potom to skusal po case znova, oba pocitace aj s vistou aj s ubu boli medzitym vypnute, uz to zase odmietalo spojit. Oba systemy vypisovali znova chybu ze spojenie nevie nadviazat, aj ked bol firewall vypnuty. Ale pritom na seba vidia oba pocitace. Vo Firestartery mam nastavene aby pustal komunikaciu po protokole SMB na urcenych portoch a mam to nastavene na IP toho pocitaca z Vistou ale Firestarter to proste ignoruje. To ta Samba tak divne funguje ze raz ide raz nie alebo co?
                    • Re: siet vista a ubu 13.06.2009 | 18:52
                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                      neviem ako vista ale XP firewall zvykol ignorantsky blokovat sietovu prevadzku
                      mne siet ani medzi dvomi XP nesla bez toho aby som vypol na oboch firewally

                      a mne samba funguje bezproblemovo (pomocou smb4k)
                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: siet vista a ubu 13.06.2009 | 23:57
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ahoj, nechce sa mi to písať tak som skúsil pohľadať. Je to jednoduché a odskúšané.

      Tu je link na eng-verziu, napíšem aj tú v slovenčine ako som to robil. v podstate je to to isté. Ale teraz musím pre manželku :-D ...

      Dúfam že pomôže.
      Close the Windows Open The Source