Distro Pardus

Sekcia: Ostatné 22.07.2009 | 15:01
Avatar Michal RedHat & Debian  Používateľ
nakolko sa tu obavili prispevky k teme Pardus, nedalo mi a vcera som nainstaloval turecke distro na tri kompy. Pardus. Musim povedat, ze som bol milo prekvapeny. Instalaciu z Install CD, na koniguracii 1.5 Mhz, 512 Mb RAM, 100 HDD, som zvladol za cca 1 hodinu. Instalacia bez problemov, az na fakt, ze mi particiu ext4 ( moznost volby ext3, ext4, reiserfs, xfs ) urobil len v tureckej verziii. Ovladanie je prakticke, nastavenie usera je uz v instalacii, aj s moznymi pravami administratora. Predinstalovane je KDE4.2 a nastavenie desktopu, je prijemne, na ovladanie si clovek musi zvyknut, je trochu ine, nez sme zvyknuty. Zvukovka ( mam SB Live ) ide okamzite, bez dalsich zasahov do konfiguracie. Pardus nabieha do cca 35 sekund.

Instalacia potrebuje minimalne 4.5 Gb volneho miesta na disku. Nebola dana moznost volby instalacie balikov.

Voilba particie pri instalacii:
a) z volneho miesta
b) automaticky pardus
c) individualna

Zakladna instalacia, oi obsahuje:
*kde4.2
*dolphin manager namiesto konqueru
*namiesto kpdf je tam okular ( da sa nim vidiet mnoho filesiek bez potreby instalacie dallsich programov
*tasma bola nahradena systemovym managerom pardusu
*kaptan - konfigursacny program pre desktop a natsavenia a obsahuje online tour
*balicky - package manager - po instalacii sa da instalovana aplikacia, hned bez prietahov spustit
*wire a wireless connection - moznost definovania roznych profilov s inymi IP, DNS ( klik klak )
*amarok
*gimp
*firefox 3.5 je standard
*komunikaciny soft: kontakt a kopete
*openoffice
*hry - nespocetne mnozstvo, najma v repositaroch

Podpora hw:
video & zvuk autodetect
tlaciaren - plug & play ( po zapojeni do usb, ju hned nasiel )

Stranka distribucie: PARDUS Podpora: Support
Na bezproblemovy chod je potrebne cca 1 Gb RAM ( 512 sa zda byt malo ) a procesor okolo 2 Mhz. Ide kupodivu velmi dobre aj na notebookoch, ASUS a ACER

Celkovy prvy dejem - moje hodnotenie, dobra distribucia. Doporucujem vyskusat
    • Re: Distro Pardus 22.07.2009 | 21:15
      matt   Návštevník
      pri automatickej volbe, mi automaticky nainstaloval ext4 ( instalacia na cisty disk ), aj ked potom v parted sa daju particie, pouzit vsetky druhy. Je to fakt rychle. Vsimol som si, ze este nema cesku/slovensku podporu, vsak vsetko sa neda na jedenkrat :)