TV a PC

Sekcia: Hardware a Drivery 27.07.2009 | 13:42
vama   Návštevník
Mam tuto graf. kartu ---- GIGABYTE GV-NX84S512HP -- web http://www.gigabyte.com.tw/Products/VGA/Products_Overview.aspx?ProductID=2915 a tuto zakladovu dosku -- ASROCK K8NF4G-VSTA --- web http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=K8NF4G-VSTA&s=754
Operacny system mam Mandrivu Free 2008.1.

Chcel som si prepojit PC s TV, ale nastal mi problem. Na TV je ciernobiely obraz a neviem co stim ??

Ovladac pre graf. kartu mam aktualizovany (aj naistalovany).
PC a TV mam prepojene kablom SVIDEO 7pin => Composite => Composite (redukcia zo 7pinu S-VIDEA na Composite (A/V) a potom na TV je cez Composite (A/V)). V operacnom systeme WIDOWS XP mi toto prepojenie bez problemov funguje

Ja si myslim ze chyba je niekde tu - zle detekovana norma (PAL/ NTSC)
- zle detekovany sposob pripojania PC s TV (S-VIDEO, Composite)
- stlmena sytost farieb

Ale kde sa to da nastavit?, v --- NVIDIA X Server Settings --- tieto moznosti niesu.
    • Re: TV a PC 27.07.2009 | 13:45
      vama   Návštevník
      PS: Skusal som to aj pod operacnym systemom Ubuntu, vysledok je ten isty (ciernobiely obraz).
      • Re: TV a PC 27.07.2009 | 20:16
        peto   Návštevník
        >Ja si myslim ze chyba je niekde tu - zle detekovana norma (PAL/ NTSC)
        >- zle detekovany sposob pripojania PC s TV (S-VIDEO, Composite)
        >- stlmena sytost farieb

        ak by to bolo cokolvek z tohto, tak to musi byt v NVIDIA settings, ako su nastavene monitory v NVIDIA settings?


        • Re: TV a PC 28.07.2009 | 12:19
          vama   Návštevník
          Tak tu je to moje nastavenie obrazovky: nastavenie TV
          nastavenie PC
          • Re: TV a PC 28.07.2009 | 20:31
            WlaSaTy   Návštevník
            Asi by si mohol v tom klikatku najst nieco kde sa nastavuje toto. Mozno to bude niekde na tlacitku advanced (rozsirene) alebo na tlacitku configure (nastavit).
            • Re: TV a PC 29.07.2009 | 12:38
              vama   Návštevník
              Po kliknuti na -- configure -- sa otvori toto nove okno, ale nastavovanie normi PAL tam nieje.
              Po kliknuti na -- advanced -- sa rozsiria informacie o modely a rozlisenii obrazovky .
              Tu je ktomu obrazok nastavenie

              Ja uz som preklikal vsetky moznosty v -- NVIDIA X Server Settings --, ale naozaj nastavenie PAL normi tam nieje.

              • Re: TV a PC 29.07.2009 | 20:57
                WlaSaTy   Návštevník
                Pokial to nie je v grafickom klikatku, tak budes musiet nastavit tu vec priamo v konfiguraku. Ides do toho a nebojis sa?
                • Re: TV a PC 30.07.2009 | 15:22
                  vama   Návštevník
                  Vsak idem do toho, ked sa to zosipe preinstalujem.
                  Hardware sa nemoze poskodit?
                  • Re: TV a PC 30.07.2009 | 18:36
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Preinstalovat nemusis, staci ked si nehas Instalacne LiveCD a odzalohujes /etc/X11/xorg.conf, najlepsie niekam na USB kluc aby si vedel kde ho mas hladat. A je este vhodne vypnut startovanie do grafiky koli testovaniu, grafiku potom nastartujes prikazom startx.

                    Hardware sa v dnesnej dobe uz takymto zasahom poskodit nemoze. Ine by to bolo keby si startoval Linux s parametrom noacpi alebo acpi=disable (info - prikaz v terminali : grep acpi /proc/cmdline) nakolko tak sa da vypnut napriklad chladenie. A to vies co znamena ak vytuhne komp. Poskodenie monitora mohlo nastat v case ked monitory nekontrolovali drahu luca elektronov, v minulom tisicroci existovala moznost prestat menit signal na vychylovacich cievkach a odpalit tak luminofor. Ale to sa tykalo obvykle stareho CGA CRT. V dobe LCD je to uz o inom.
                    • Re: TV a PC 31.07.2009 | 13:41
                      vama   Návštevník
                      Tak ako mam postupovat?
                      A este kde sa vypina startovanie do grafickeho prostredia?
                      • Re: TV a PC 31.07.2009 | 21:24
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ako prve by si si mal odzalohovat dany subor, napriklad na USB kluc. Uz to mas hotove? Ak ano, tak si pozri ten dokument na ktory som odkazoval a over si aky typ TV normy Ti zobrazi televizor. Potom to mozeme dat do toho konfiguraku.
                        • Re: TV a PC 01.08.2009 | 12:12
                          vama   Návštevník
                          Prepacte ale ja som este v Linuxe zaciatocnik, co je ten konfigurak je to toto?
                          Ak ano, tak uz som skusal dat tam tento prikaz -- Option "TVStandard" "PAL-B" --
                          a vypisalo mi to tuto chybu -- bash: Option: command not found --
                          • Re: TV a PC 01.08.2009 | 12:29
                            vama   Návštevník
                            Ten konfigurak je mysleny tento subor -- xorg.conf --, ze ?
                            Tak dal som tento subor na rapidshare, pozrite sa nan a povedzte mi kde to mam dopisat.
                            • Re: TV a PC 01.08.2009 | 13:53
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ano, ako som pisal predvcerom, je to on.

                              Jednu vec ale nechapem. Ako si to konfiguroval? Ten subor je v rozpore s tvojim tvrdenim o tom ze konfigurator neumozni nastavit televizor.
                              • Re: TV a PC 01.08.2009 | 22:56
                                vama   Návštevník
                                V -- NVIDIA X Server Settings -- su moznosti pre nastavenie TV, ale nikde tam nebolo nastavenie normi PAL, systosti farieb, druhu vystupu.
                                A kde do toho suboru -- xorg.conf -- mam dopisat tu normu PAL ?
                                • Re: TV a PC 01.08.2009 | 23:41
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Tu normu dopis do sekcie pre pouzity monitor. Vzhladom na to ze mas len jeden server layout (layout1) ktoremu prislucha len jeden screen (screen0) ktory sa sklada z grafiky (device0) a monitora (monitor0), tak to dopis do tej screen1. Keby si nevedel presnu syntax, tak je v tom linku co som daval hore. Niekde okolo TVStandard, U nas sa zvykol poizovat PAL B/G.

                                  Inak Monitor1 je nastaveny ako televizor, teda ma take rozlisenie a prislucha screen1 do ktoreho je popchanych vela a vela volieb pre televizor. Ale nepouzivaju sa podla toho konfigu.

                                  PS.: Co si prosim ta predstavujes pod pojmom sytot tfarieb, luma, chrominance, hue, saturation, ...? Slovencina ma totizto velmi malu slovnu zasobu na vyjadrenie sytosti farieb.
                                  • Re: TV a PC 02.08.2009 | 12:35
                                    vama   Návštevník
                                    • Re: TV a PC 02.08.2009 | 13:43
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Ano, ale do inej obrazovky. Skus si pozriet ktora je aktivna.
                                      • Re: TV a PC 03.08.2009 | 11:01
                                        vama   Návštevník
                                        A ako to zistim ktora je aktivna ?
                                        • Re: TV a PC 03.08.2009 | 12:58
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          Hore som to pisal. Screen znamena obrazovka.
    • Re: TV a PC 27.07.2009 | 21:09
      l_barbarossa   Návštevník
      Ten istý problém na inej konfigurácii, gr. intel, vista, xp, mandriva ....skor tipujem, ze problem bude vo fyzickej vrstve - > redukcia. Ale neriesil som, nechce sa mi ...
      • Re: TV a PC 28.07.2009 | 00:10
        WlaSaTy   Návštevník
        Ano, SW redukcia obrazu.

        Niekedy pomoze prestavit vstup na telke z NTSC na PAL alebo opacne, niekedy je treba prestavit generator obrazu na karte pomocou konfiguracie XWindows. Ja som to kedysi riesil cez prestavenie telky, bolo to rychlejsie. Ale vystup na CRT telke bol nic moc, stolny DivX prehravac bol 100x lepsi. Mal kalibrovane spracovanie obrazu. Kto neuvidi, neuveri.