Debian a horuca novinka..

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.08.2009 | 23:23
skywaker   Návštevník
Debian Squeeze teda testing prechadza na GRUB2 bootloader

http://www.debian-linux.cz/debian-prechazi-na-grub-2/

zatial som grub2 mal nainstalovany na zenwalkovy kde musim povedat som bol trochu skepticky ale grub2 je pohodlny a podporuje viacero filesystemov. celkovo na mna urobil dobry dojem tato potrebna sucast linuxu .. len dodam ze na rozdiel od LILO zavadzac GRUB (celkovo) dokaze nabotovat aj ine OS nez Linux a boot s root part. preto ho pouzivaju aj alternativne OS ako Syllable ci AROS.
    • Re: Debian a horuca novinka.. 03.08.2009 | 23:40
      skywaker   Návštevník
      Hey a som zabuduol ze squeeze bude oficialne podporovat FreeBSD jadro.
    • Re: Debian a horuca novinka.. 04.08.2009 | 00:07
      WlaSaTy   Návštevník
      >len dodam ze na rozdiel od LILO zavadzac GRUB (celkovo) dokaze nabotovat aj ine OS nez Linux

      Mozes nam povedat v ktorom tisicroci toto zabudlo lilo? Ono to vedelo davno pred tym ako sa to naucil grub.

      • Re: Debian a horuca novinka.. 04.08.2009 | 01:19
        skywaker   Návštevník
        ja som bol v tom ze LILO nedokaze nacitat moduly inych OS
        • Re: Debian a horuca novinka.. 04.08.2009 | 01:24
          WlaSaTy   Návštevník
          Tak to si mal zle informacie, to by sa lilo nemohlo pouzit napriklad na dualboot.

          Inak, uz grub dokaze startovat na inej ako x86/ia64 architekture? Napriklad Sparc, Mips, PPC, ARM ... Inak mi aj zvysok tohoto vlakna unika.
    • Re: Debian a horuca novinka.. 04.08.2009 | 01:52
      matt   Návštevník
      Zaujimave, ze pri Slackware je stale LILO .... Asi funguje, ci nie?

      "Slackware forever"
      • Re: Debian a horuca novinka.. 04.08.2009 | 02:35
        Avatar dash Gentoo  Používateľ
        Lilo je funkcne, ale Grub je rychly luxus ;)
        • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 13:12
          ello   Návštevník
          GRUB už vie bootovať z LVM?
          A GRUB2 je luxus, ktorý len aby rýchlo neprekvapil..zatiaľ..
          • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 13:18
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Okrem LVM je problem aj s tym, ze to chce napchat stage 1.5 na prvy cylinder, ktory uz casto nie je volny.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 13:14
          Lotar   Návštevník
          Ked som si nahodil na staru masinu Damn Small tak Grub vobec nefungoval nevedel som nabootovat . Az Lilo to vyriesil.
          Ten rychly luxus nechapem, akoze je rychlejsi nez Lilo? Podla mna su rovnako rychle.
          • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 13:15
            Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
            podla mna je lilo rychlejsi ale grub stabilnejsi a rozsirenejsi :)
            Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
            • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 13:21
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              podla mna je dolezite, ze obidva v pripade potreby ponukaju moznost pouzit sipky hore a dole a enter. amen :)
              • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 14:03
                Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                presne tak :D... to je hlavne :D
                Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 14:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Toto je dolezitejsie, mal som to na gentoo :-)

                  Kedy take nieco dokaze ten hyper super mega spica grub?
                  • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 14:22
                    Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                    no hej tak toto grub nevie :P... ale myslim si ze je to uplna zbytocnost :D
                    Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                    • Re: Debian a horuca novinka.. 05.08.2009 | 15:51
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Asi ako bootsplash a 3d desktop. Ak sa to ludom paci, tak nech to maju.
                      • Re: Debian a horuca novinka.. 06.08.2009 | 12:33
                        Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                        presne moja rec ale 3d desktop je aj na ine veci dobry nie iba ako compiz :P
                        Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                    • Re: Debian a horuca novinka.. 08.08.2009 | 23:38
                      shade   Návštevník
                      Suse ma na to zevraj pach.
            • Re: Debian a horuca novinka.. 06.08.2009 | 23:03
              l_barbarossa   Návštevník
              Nikdy som nechapal, preco je grub taky popularny, ved lilo s prehladom zvladol vsetky najdivokejsie konfiguracie, ktore som mal.
              Na novej MDV som zo srandy vyskusal oba a teraz zas nechapem, ako to ten grub robi, ze je taky rychly (aj bez speedboot-u).
              • Re: Debian a horuca novinka.. 06.08.2009 | 23:15
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Preboha ludia, o akej rychlosti hovorite? Akoze ako rychlo sa pohybuju polozky v menu? Alebo ako rychlo sa nacita a zobrazi menu od zacatia bootstrapu? Alebo co? Nechapem, kde vidite ten rozdiel v rychlosti.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                • Re: Debian a horuca novinka.. 06.08.2009 | 23:21
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ja to nechapem tiez. pustam alebo restartujem PC a hned sa hodi tabulka. a to je asi tak vsetko... :)
                  • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 02:13
                    Psychiater   Návštevník
                    Bohuzial Stano musim s tebou tentokrat suhlasit ze su to psychopati ale nezvykaj si.
                    • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 14:55
                      Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                      ze psychopati :D... asi by sme mali prist za tebou poradit sa no nie? :D... no tak rychlost v pracovani a v boote aby ste tomu chapali. napr na mojom cisto nainstalovanom archu s lilo sa pc od potvrdenia os v tabulne az po spustenie archu spustal okolo 19 sek. ale ked som mal grub a presne rovnako naintalovany arch tak to trvalo 23. a uz to je uspech :P aj ked maly ale je :P. tak o tomto rozpravame napriklad. aby ste nas chapali.
                      Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                      • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 14:59
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                      • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 15:12
                        ello   Návštevník
                        hmm 4 sekundy, vlastne okolo styroch....pokial 23 je tiez udaj v sekundach..ale zas ak restartujes system tak 150 krat denne, potom mas za rok 2.54 dna usporene z dovodu rychleho startu..
                        • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 15:22
                          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                          :D presne toto :d
                          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                      • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 18:41
                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                        Lilo aj grub sa prestanu do bootstrapu zapajat v momente, ked natiahnut do pamate jadro (zopar MB) a spustia ho. Toto je jedine miesto, kde moze existovat ten casovy rozdiel, ale nechce sa mi uverit, ze by bol az tak markantny (4 sek.). Ale ste mi nasadili chrobaka do hlavy, odmeriam si to v kontrolovanom prostredi sam a potom poslem vysledky.
                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                        • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 21:08
                          Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                          ja som to skusal na novo nainstalovanom archu na notebooku a bol tam rozdiel...
                          Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                          • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 21:12
                            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                            Proof or STFU
                            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                            • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 21:30
                              Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                              co??
                              Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                              • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 21:44
                                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                Dokaz to alebo bud ticho.
                                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                • Re: Debian a horuca novinka.. 07.08.2009 | 22:32
                                  Avatar << Tomino >> Windows 7 & Arch Linux KDE  Používateľ
                                  som ticho :P... ved kto chce tak nech si spravy prieskum ze lilo je o nieco rychlejsi ako grub :P. mne je to akoze jedno ja mam grub a ci o par sekund skor alebo neskor to mi je sumafuk :P
                                  Prečo platiť za Windows keď viac ako 90% sw ide aj na linuxe a k tomu máte extra rýchly, aktuálny systém bez vírusov, bez nutnosti defragmentácie a iných hávedí :)
                                • Re: Debian a horuca novinka.. 08.08.2009 | 23:56
                                  shade   Návštevník
                                  Miznu prispevky? Nuz mohla tu aspon zostat sprava o zmazani a s vysvetlenim preco, ale co uz. Ja som sa len snazil spresnit Samuelov preklad "Dokaz to alebo drz k*rva hubu". Takze preco po slovensky tak (prehnane) slusne?