ako rozchodit internet na ubuntu 8.10?

Sekcia: Konfigurácia 12.08.2009 | 18:17
Avatar bucklee12   Používateľ
ahojte som nevidiaci pouzivatel linuxu, konkretne ubuntu 8.10 mam ho ako dual boot aj s windowsom. mam ho len zopar dni. a chcel by som sa opytat, ako mozem na linuxe rozbehat internet? mam wifi pripojenie k routeru od t-comu a to d-link dsl2641r. dakujem. michal
    • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 18:22
      skywaker   Návštevník
      v prvom rade si stiahni alebo daj niekomu stiahnut novsiu verziu ubuntu,,, 8.10 sa uz neoplati instalovat potom si nahod Ubuntu.. si nevidiaci? tak skus niekoho poprosit z tvojho okolia aby ti net nastavil.. potom mozes pristupit k takym veciam ako je program ktory ti vsetko precita z obrazovky: http://epos.ure.cas.cz/
      inac fakt odporucam ti MANDRIVU distribuciu ta ma super nastavovanie rozneho pripojenia od priameho LAN, cez WIFI, ADSL, a aj GPRS takze skus Mandrivu
      www.mandrivalinux.cz
      • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 21:26
        Avatar bucklee12   Používateľ
        ahoj, pouzivam orca ako odcitac obrazovky, a nedalo by sa to urobit este nejako v 8.10? lebo potom by som ho updatoval, resp. upgradoval. na 9.04? a este nieco ako mozem najst tu dolnu listu, u windowse, je to to, dke su hodiny a kde su vypisovane rozne veci thx
        • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 21:50
          skywaker   Návštevník
          myslis dolny panel kde je aj vpravo dole taka lista kde su supstene aplikacie na pozadi a aj hodinky? sa to nazyva tusim tray.. no ak mas ubuntu teda automaticky pouzivas GNOME desktop a ten ma 2 panely hore jeden a dole druhy. ja pouzivam xfce desktop ale gnome desktop ma tusim hore v pravo to tray. osobne ti radim aspon skusit epos je to fajn a tusim ma aj lokalizaciu cesko slovensku. update je riesenie ale neodporucam skor si stiahni jedno cd a reinstaluj. ale odporucam ti mandrivu ale mozno ze to je len vec vkusu.. bol by som rad keby sa aj ostatny vyjadrili.
        • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 21:50
          skywaker   Návštevník
          myslis dolny panel kde je aj vpravo dole taka lista kde su supstene aplikacie na pozadi a aj hodinky? sa to nazyva tusim tray.. no ak mas ubuntu teda automaticky pouzivas GNOME desktop a ten ma 2 panely hore jeden a dole druhy. ja pouzivam xfce desktop ale gnome desktop ma tusim hore v pravo to tray. osobne ti radim aspon skusit epos je to fajn a tusim ma aj lokalizaciu cesko slovensku. update je riesenie ale neodporucam skor si stiahni jedno cd a reinstaluj. ale odporucam ti mandrivu ale mozno ze to je len vec vkusu.. bol by som rad keby sa aj ostatny vyjadrili.
    • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 21:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      len taka malickost, vies ze existuje aj blindubuntu? je to velmi dobry projekt, vytvara ho nevidiaci ubuntak. Rozhodne vyskusaj
      • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 22:26
        Avatar bucklee12   Používateľ
        ano viem o tom, mam stiahnuty uz aj iso obraz, len nemam momentalne k dispozicii dvd, takze, ten clovek, co to produkuje je kamosov kamos. :) takze tak. zatial sa uspokojim s normalnym ubuntu, mozno iba o to je lepsi "blind" ubuntu ze su tam popridavane a vstavane rozne veci, a preto pouzivam ubuntu 8.10 lebo iba tu mam napalenu na dvd. btw: ja som ho pouzival cez vubi, strasne to spomalovalo, ak chcem ako mam rozvrhnut partition? aky system suborov, velkost? thanks
        • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 12.08.2009 | 22:28
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          system suborov uplne postacuje pre bezneho cloveka ext3 alebo ext4. no a rozvrhnutie, to podla toho ako uz mas vsetko porozdelovane. odfotit tabulku v gparted by mohlo byt fajn :)
          • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 13.08.2009 | 01:44
            jozin   Návštevník
            ext4 nedoporučujem, používal som to a boli s tým nejaké problémy
            • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 13.08.2009 | 02:10
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ja zas nemam najmensi problem.

              inak dobre riesenei je tiez dat predvoleny. niekde je ext3, niekde ext4.

              disk, kde mam ext4, mi ide pomalsie ako ten kde mam ext3. asi to bude tym, ze ten s ext4 je v starom notebooku :)
              • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 13.08.2009 | 11:54
                Avatar bucklee12   Používateľ
                ok, a co tak velkost? staci pre ubuntu velkost 10 gb a pre swap 1 gb?
                • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 13.08.2009 | 13:24
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  ano, pre bezneho cloveka staci
                  • Re: ako rozchodit internet na ubuntu 8.10? 13.08.2009 | 17:53
                    Avatar bucklee12   Používateľ
                    ahojte, tak som uz rozvrhol disk, len mam zopar potiazi. ako to riesit s instalaciou? ako vubi to nechcem vidiaceho momentalne k dispozicii nemam. nie su na to nejake klavesove postupy ako dvakrat to trikrat potom enter a tak? :DDDD dik. a inac, mozno by som mal par dlhsich otazok na dlhsie vysvetlovanie takze ak chcete tak minapiste sukromne dam do placu moje vsetky kontakty:
                    messaging: skype: bucklee12
                    msn: bucklee12@azet.sk
                    icq: 393322921
                    aim(nepouzivam): bucklee12
                    yahoo(nepouzivam): bucklee12

                    emaily:
                    badin@bee.sk
                    bucklee12@yahoo.com
                    bucklee12@gmail.com
                    michalbadin@pobox.sk
                    bucklee12@azet.sk
                    tak piste dakujem. za rady