Dve siete na jednom kabli

Sekcia: Konfigurácia 21.08.2009 | 21:04
Avatar asi Gentoo  Používateľ
Mam potrebu schovat niekolko IP zariadeni ktore neidu nastavit aby sa neukazovali v sieti. Potrebujem dve siete no kedze siet je dost velka a kable prechadzaju aj cez priestory mimo nasho vlastnictva, novu siet budovat neide. Yamachi sa neda nahodit na niektore zo zariadeny siete ktoru chcem schovat. Preto sa chcem spytat ci je mozne fyzicky prevadzkovat dve siete na jednej fyzickej sieti simultanne, bez pouzitia virtualnych sieti. Nieco na sposob druhej karty bez DHCP ci DNS zo statickou adresou a inou branou ci maskou... (navela je mozne pouzit virtualnu kartu smerujucu na tu istu fyzicku ale to neni dolezite, mam krabicu zo starymi sietovkami.)
    • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 21:15
      ja   Návštevník
      http://www.cyberciti.biz/tips/howto-configure-linux-virtual-local-area-network-vlan.html
    • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 21:16
      Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
      asi som debil lebo nechapem :(
      2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
      • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 21:17
        Avatar zixo Ubuntu, Debian  Používateľ
        aha :D lepsie
        2.6.28-15-generic x86_64 GNU/Linux
    • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 21:25
      anes   Návštevník
      VLAN
      • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 21:56
        Avatar asi Gentoo  Používateľ
        O VLAN viem ale ja potrebujem sparvit opak. Potrebujem mat druhu siet na tom istom fyzickom kabli, pri com na niektore zo zariadeni (IP kamery, Simatic atd. VLAN klienta dat nemozem).
        Opakujem znovu, ak pripojim a napriklad dve karty na jednu siet ( do dvoch slotov switchu, (pre siet sa budem zdat ako dva pocitace) Je mozne aby (eth2) pouzival ine nastavenie siete (nastavne manualne aby sa mi nehadaly DHCP servre) nez eth1 a koexistovali na jednom kabli (samozrejme pripojene k s switchu dvomi kablami).
        • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 23:13
          anes   Návštevník
          na to presne sluzi VLAN, za predpokladu ze mas zariadenia ci uz switche/routre s podporou 802.1Q
          • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 23:15
            Avatar asi Gentoo  Používateľ
            nemam.
        • Re: Dve siete na jednom kabli 21.08.2009 | 23:41
          anes   Návštevník
          tak, ako si to predstavujes nie
    • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 17:05
      Pepo   Návštevník
      A co tak mat to nastavene takto:
      pocitace 192.168.1.xxx
      zariadenia co chces schovat: 192.168.2.xxx
      • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 17:43
        Avatar asi Gentoo  Používateľ
        Presne na to som sa pytal Pepo. Ide o to ze kym, to budem v stredu robi musim uz vediet ako to robit idem a nielen skusat.
        Otazka bola ci by to tak fungovalo kedze teraz nemam pristup k styrom zariadeniam, nemozem to otestovat.
        • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 18:48
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Bude to fungovat bez akychkolvek problemov, ak to nastavis tak, aby sa tie subnety neprekryvali.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 19:53
            Pepo   Návštevník
            Ako by sa mali prekryvat, toto vysvetli prosim mne :-D realne som na dva subnety nedaval este nic.
            • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 22:10
              Avatar asi Gentoo  Používateľ
              V mojom pripade som sa obaval skutocnosti ze na rozdiel od koaxialu pri eternete nemas niekolko kanalov na ktorom si vysielas. Ked si teda uvedomime ze pocitac v sieti ne-rozumie obom za predpokladu ze obe sa naraz spoja cez kabel medzi dvoma switchmi, neni my jastne ako by sa nerusili. NO na druhej strane kedze su cisla len obsahom hlavicky swich by to mal zvladnut. I tak som chcel mat istotu kym to pojdem dat zakaznikovi
              • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 22:45
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                Switch IP adresy vobec nepozna, ten cita akurat tak hlavicku ramcov a tie obsahuju len MAC.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 22:45
                shade   Návštevník
                Pristup k mediu sa riesi na nezavislej vrstve, takze v tom problem nebude.

                Btw, kolko kanalov mas pri koaxiale? teraz myslim pc siet nie kablovku.
                • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 22:48
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Podla toho, podla akeho standardu :) Pri 10BASE-2 a 10BASE-5, ktore asi myslel, je len jeden kanal. Musis sa pytat konkretnejsie :)
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 22:44
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Urobis si proste jeden subnet 192.168.1.0/16 a druhy 192.168.2.0/16 a tieto dva sa spolu prekryvaju, resp. ide o ten isty subnet. Takto som to myslel.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Dve siete na jednom kabli 23.08.2009 | 18:31
                Pepo   Návštevník
                Chapem, dik.
        • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 18:50
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Nemusis ani pouzivat dve karty, z tohto pohladu je jedna karta s dvoma adresami ekvivalentne riesenie.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Dve siete na jednom kabli 22.08.2009 | 19:19
            Avatar asi Gentoo  Používateľ
            vdaka
    • Re: Dve siete na jednom kabli 23.08.2009 | 06:54
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Hodil som na net záznam prednášky z letnej školy sieťovania o prvých dvoch vrstvách OSI modelu. Je to po (vychodo)slovensky a hoci je to cele prebrane z rychlyka, snad ti to pomoze aspon trochu ziskat prehlad v zakladoch sieti. Naozaj odporucam.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Dve siete na jednom kabli 12.10.2009 | 01:57
        l_barbarossa   Návštevník
        prosim ta, mozes to hodit aj napr. na youtube, pre pripad, ze ten odkaz je pre vytazenie servera nedostupny?
        • Re: Dve siete na jednom kabli 12.10.2009 | 02:21
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Akurat skusas v zly cas :) Je to na skolskom servri a nejde elektrina. Zajtra rano to znova pojde.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Dve siete na jednom kabli 12.10.2009 | 13:52
            Absolutne nespokojny...   Návštevník
            Samko !
            dobrá práca, iba mám otázočku, kde by sa nasiel priamy odkaz na toto video, aby som si ho stiahol do PC ?
            dík
            • Re: Dve siete na jednom kabli 12.10.2009 | 14:14
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Niekam to uploadnem a dam vediet.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity