USB kľúč

Sekcia: Hardware a Drivery 20.10.2005 | 02:28
peter   Návštevník
Mám Debian ale nie som root ale len uzivatel - pracovny notebook. Firma ktora mne a mojim spolupracovnikom dala do uzivania notebooky tvrdi, ze ked chceme pouzivat USB kluce aby sme si mohli prenasat data medzi notebookom a okolitym svetom (Win XP), ze si ich musime zakupit od nich, lebo oni spristupnia podporu len pre urcitu znacku a typ USB kluca. Podla ponuky a obrazku som zistil, ze to budu USB kluce zn LEGEND. Je mozne aby umoznili fungovanie len jednej znacky a typu USB kluca a ostane fungovat nebudu? Ja mam doma WinXPsp2 a jemu je jedno aku znacku a typ pouzijem - funguju vsetky ktore som doteraz vyskusal. WinXP nainstaloval ovladac sam ako mass storage zariadenie. Da sa vobec v Linuxe povolit len urcity typ a znacku USB kluca?
    • Re: USB kľúč 10.08.2005 | 20:35
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      na znacke kluca nezalezi. co sa tyka toho roota na notebooku, mozno to lahko obist, aby ste nemuseli otravovat danu firmu, ktora preferuje len jeden typ kluca.
      • Re: Re: USB kľúč 12.10.2005 | 00:11
        Avatar Pascal32 UBUNTU  Používateľ
        A aklo sa vlastne na usb kluc dostanem?
    • Re: USB kľúč 10.08.2005 | 21:28
      peter golis   Návštevník
      skus sa ich opytat ze kolko krat drahsie predaju tie usb kluce. alebo ci budu mat aspon 32Mb. ale k veci. v linuxe sa da povolit nie len urcita znacka, ale aj urcite vyrobne cislo zariadenia. takze to maju ako urobit. ps.: na podporu sa dobre vyhovara, ale treba skusit ci sa v tom notenooku da pracovat s hociakym usb klucom (mp3 prehravacom, fotoaparatom, usb harddiskom).
      • Re: Re: USB kľúč 12.10.2005 | 09:13
        Avatar KiO Kubuntu 5.10  Používateľ
        Prosim Vas, nemali by ste po ruke nejaky link na navod, aby sa mi urcite USB zariadenia oznacovali vzdy tymi istymi pismenami v sdX. Pre vysvetlenie: napr. moj USB KEY vzdy na sdaX, dig. foto vzdy na sdbX, dalsi USB key na sdcX, a ostatne USB kluce az od sddX dalej. teraz je to tak, ze ked pripojim najprv fotak tak ide na sda1, potom kluc na sdb. Ja by som chcel tak aby sa ten fotak daval vzdy na sdb1, ci mam pripojeny ten usb kluc alebo nie. Skratka rezervovat si urcite sdX pre urcite zariadenia. podla toho co pisete by sa to malo dat nadstavit. Za odpoved dakujem.
        • Re: Re: Re: USB kľúč 12.10.2005 | 11:26
          puco   Návštevník
          Tu http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/devfs-vs.-udev sa da najst strucny navod, inak pohladaj na nete udev.
          • Re: Re: Re: Re: USB kľúč 12.10.2005 | 12:01
            Avatar KiO Kubuntu 5.10  Používateľ
            idem pozriet. dik.
    • Re: USB kľúč 12.10.2005 | 01:01
      puco   Návštevník
      Je mozne aby vam povolili namoutovanie len jednej znacky usb kluca, aj ked dalsie pojdu, vy ich nenamoutujete. Urcite by sa to cele dalo obist, len zalezi na tom, ci vam to vazne stoji zato. Ci napr. prepisanie konfiguracnych suborov by nebolo porusenie nejakych zmluvnych podmienok atd. Zalezi samozrejme na vas. Inak ludia, nezda sa vam to uplne hnusne od tej firmy si takto vynucovat nakup u nich :-(
      • Re: Re: USB kľúč 19.10.2005 | 17:08
        Avatar kmato SUSE Linux OSS 10.1 Developmen  Používateľ
        No u mna mi usb najde sam. mam USB disk a v inych linuxoch by to malo fungovat na USB diskoch mountnut SDA5,(asi mount /dev/sda5 /.../...) neviem ako idu kluce. :)
        • Re: Re: Re: USB kľúč 19.10.2005 | 17:33
          peter golis   Návštevník
          ano, normalne zvykne system najst usb kluc (mp3 prehravac, fotak, prenosny hdd) aj sam. ale toto sa da zakazat. zaujimalo by ma ako skoncil zlovek co zadaval otazku. ps.: nie vzdy su usb kluce na /dev/sdX5, dost casto su na /dev/sdX1 alebo priamo /dev/sdX, zavisi od toho ako su rozdelene.
          • Re: Re: Re: Re: USB kľúč 20.10.2005 | 02:28
            Avatar kmato SUSE Linux OSS 10.1 Developmen  Používateľ
            No to hej :) ale ja mam len USB disk a ten sa mi objavi ako SDA5. PS : aj ja by som to rad vedel :)