ziskanie domeny

Sekcia: Ostatné 23.09.2009 | 22:58
Avatar paolo101 debian  Používateľ
Ahojte,
mam zaujem o jednu domenu (*.sk), kt. platnost konci 2. oktobra. Drzitel domeny o nu uz nema zaujem.
Podla toho co som vyhladal googlom, tak po zaniknuti domeny, ju bude vlastnit registrator (dokonca, ze si zanu moze vypytat podla lubovole).
Viete mi poradit nejake kroky, ako danu domenu ziskat (samozrejme v rozumnej cene:)
Vopred Vdaka.
    • Re: ziskanie domeny 23.09.2009 | 23:34
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Odkiaľ viete že už o ňu nemá záujem? Pokiaľ ho poznáte stačí ísť na https://www.sk-nic.sk/ tam vyplniť formulár na zmenu vlastníka domény, pokiaľ je to firma, tak si už nepamätám ako to prebieha (tuším treba firemnú pečiatku, podpis overiť u notára a výpis z OR nie starší ako rok?), ale pokiaľ ide o súkromnú osobu, stačí keď on pôjde formulár podpísať na matriku, alebo k notárovi, kde overia podpis a do 14 dní odoslať. Pre informácie si môžete zavolať do sk-nicu, mne to tam vždy zdvihla nejaká milá slečna :)
      Pokiaľ doménu vlastní registrátor, môžete si to overiť na https://www.sk-nic.sk/ tak väčšinou prevádzkujú aj hosting, pokiaľ si u nich objednáte aj hosting, tak Vám doménu prepíšu aj zadarmo, alebo hajzlíci do 17€, toť moje skúsenosti.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: ziskanie domeny 23.09.2009 | 23:48
        Avatar paolo101 debian  Používateľ
        Pisali sme im mail, odpovedali,ze danu domenu uz neplanuju pouzivat, resp. predlzovat (dokonca tam uz nemaju ani nahodene stranky).
        Btw, ten registrator nerobi webhosting...to uz som si zistoval.
        • Re: ziskanie domeny 23.09.2009 | 23:54
          Avatar paolo101 debian  Používateľ
          Zabudol som...ide o firmu. A este otazocka, ak expiruje dana domena.
          Dokedy ju bude registrator vlastnit? - teda, ak sa mozem takto spytat.
          Este nikdy som nieco take neriesil...
          • Re: ziskanie domeny 24.09.2009 | 00:58
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Registrator tu domenu nikdy nevlastni. Ak expiruje domena, tak sa praveze rusi registratorsky zaznam (domena nema registratora), vlastnictvo stale zostava a domena nefunguje hoci je stale nemozne si ju zaregistrovat. Tento stav moze trvat lubovolne dlhy cas a zavisi to len a len od roztopase SK-NICu. V tom pripade ma moznost povodny vlastnik tu domenu priradit k novemu registratorovi alebo ju prepisat na ineho pouzivatela, ktory ju da k nejakemu registratorovi. Cize, najlepsie pre teba by bolo, ak by ten povodny vlastnik prepisal na teba tu domenu este predtym, ako expiruje. Samotne prepisanie je zadarmo (stoji to len podpis a notarske overenie povodneho vlastnika) a nasledne poplatok za zmenu registratora, ak to nenechas u aktualneho. Potom sa uz opat platia len bezne rocne poplatky, resp. plati ich registrator domeny.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: ziskanie domeny 24.09.2009 | 10:36
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              "Registrator tu domenu nikdy nevlastni." tak toto je hrubý omyl, lebo polovica ľudí čo má stránky nemá u sk-nic svoj nick, takže registrátor tú doménu zaregistruje na seba a to môže biť aj tento prípad preto si treba na stránke sk-nic overiť nick vlastníka domény a kto to je, to všetko sa tam dá vyčítať.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: ziskanie domeny 24.09.2009 | 12:16
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                No, vlastni ju vlastnik a ak je to zhodou okolnosti registrator, co sa da robit :)
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: ziskanie domeny 24.09.2009 | 16:19
      Avatar paolo101 debian  Používateľ
      Pridam trosku svetla na objasnenie problemu:)

      Drzitelom domeny je firma ABC (kt. je na sk-nic registrovana).
      Registratorom je nejaka XYZ s.r.o..
      Tu XYZ s.r.o. kontaktoval kamarat, vraj nebudu predlzovat platnost domeny.

      Takze ako mam postupovat?

      1. Regnut sa na sk-nic.sk (tlacivo F1, uradne overene...). Btw, ktoreho mam zvolit registratora? Toho co ma firma ABC alebo toho co ma ta XYZ s.r.o. Nechcem este platit za zmenu registratora.

      2. Oslovit firmu ABC a dohodnut sa o zmene drzitela domeny (Tlacivo F6, uradne overene, poslat na sk-nic).

      3. Hmm, co dalej?

      4. Komu a kolko budem platit za domenu? - tipujem registratora
      • Re: ziskanie domeny 24.09.2009 | 18:53
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Popisal si to spravne. Ked nechces platit za zmenu, musi ta domena zostat u XYZ a to tlacivo na zmenu drzitela musi podpisat pred notarom ABC a odoslat do SK-NIC. Nasledne SK-NIC vystavi novu fakturu firme XYZ na dalsie obdobie a XYZ to nasledne bude fakturovat tebe. Musis to ale stihnut skor, ako vyprsi platnost domeny, lebo potom sa zo zaznamu zhadzuje registrator. Neviem, ci hned, alebo az po case, ale naco riskovat.

        Este si u firmy XYZ zisti, ci ti budu prevadzkovat aj DNS (ak ho nemas vlastne) a ci nechcu za to nejake dalsie poplatky.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
    • Re: ziskanie domeny 06.10.2009 | 21:49
      Avatar paolo101 debian  Používateľ
      Nakoniec sme tu domenu neziskali, povodny drzitel si ju ponechal. Ach jo, keby si tam aspon nahodili nejaky web, takto tam nic nie je a zbytocne je nevyuzita (pre nas obsadena).
      Takze v registracii na sk-nic som nepokracoval, ale mam este zopar otazok.

      1. Formular F1 na sk-nic, cast Opravneni registratori. Kolko a akeho registratora mi odporucite?
      - uvazujem nad websupport.sk - registrator, webhosting pravdepodobne, tiez u nich.

      2. Vase skusenosti s websupportom?
      - co som googlil, tak vraj su OK:)
      • Re: ziskanie domeny 07.10.2009 | 06:15
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Websupport je naozaj v pohode.
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity