Win + Lin + Router/Modem

Sekcia: Hardware a Drivery 14.10.2009 | 17:17
Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
Dobrý deň,
chcel by som prepojiť notebook (Windows XP) s netbookom (Ubuntu 9.04) s tým, že na oboch by bol funkčný internet a sieť. Internet mám káblový (satelitný?), s jednou statickou IP.
Jediné riešenie asi bude kúpa (Wifi) Routera, ak sa nemýlim. Ako by sa toto prepojenie dalo zrealizovať, ak by sa dalo, a aký router/modem by som približne potreboval?

Ďakujem za odpoveď.
    • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 21:53
      WlaSaTy   Návštevník
      Káblový satelit, to akože máš internet cez Astru ktorý sa dodáva aj s tým modemom čo má otvor na pichnutie RJ45 (bežného sieťového konektora) na prepojenie cez bežnú sieťovku?
      • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 22:46
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        Cez bežnú sieťovku, žiadny modem. Len LAN kábel. Na streche baráku máme príjmač signálu a z toho to ide k nám, k susedom a pod.
        • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 23:02
          Marek...   Návštevník
          Ahoj, myslim ze mas Wi-Fi + staticka IP. Podla mna by stacilo pridat tento router.
          • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 23:07
            WlaSaTy   Návštevník
            Nemusí mať, on to môže byť skutočne aj satelitný internet ktorý môže prenajímať niekto ďalším v bytovke. Zariadenia sú už relatívne dostupné a sú obojsmerné. to pred 10timi rokmi nebolo. :)
        • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 23:04
          WlaSaTy   Návštevník
          Predpoklad si mal na takmer 100% správny. Požičaj si router a skús, je totižto šanca že to nepôjde i keď minimálna. Či už pre vadný defaultroute alebo preto že to môže poskytovateľovi vadiť a urobí reštriktívne opatrenia.
          • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 23:35
            Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
            Oficiálne sa to volá LANet - Internet pomocou LAN technológie.
            http://www.icss.sk/tarify
            • Re: Win + Lin + Router/Modem 14.10.2009 | 23:56
              WlaSaTy   Návštevník
              Tak oni teda asi ten satelit nepoužívajú :-)

              I keď, technológia by sa splatila už pri pár odberateľoch. Zaujímalo by ma kto začne zdielať internet zo satelitu na lazoch, stačilo by zopár chalúp v dosahu WiFi na začiatok aj s viazanosťou klientov. Ale to bolo len také zamyslenie.
              • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 00:15
                Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                Tak prejdime k veci :-D
                Teoreticky by to malo ísť?

                Inak ešte taká pod-otázka...
                Dalo by sa niečo také, že by som používal netbook s Linuxom ako taký externý HDD pre notebook? Mám v ňom velký HDD a chcel by som v ňom mať umiestnenú hudbu, filmy, atď..., ktoré by som v notebooku (XP) prehrával.
                Chcel by som to mať ako súčasť tej sieťe s routerom.
                • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 00:26
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ísť by to malo, veď si ten router od niekoho požičaj. Najlepšie aj s ním (za drink alebo z možnosťou odkúpenia prednastaveného používaného routera).

                  Inak aj tie disky sa dajú vyzdieľat cez sieť, a obojsmerne (aj z XP do Linuxu)....
                  • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 00:51
                    Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                    To je dobrá správa :)

                    Tak a ak si nemám od koho požićať na vyskúšanie ten router, mohol by si mi nejaký hodiť pred oči, ktorý si myslíš, že by bol chopný? Tip na klasický router a aj wifi... z nejakého e-shopu. Ďakujem.
                    • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 16:12
                      WlaSaTy   Návštevník
                      K tomu by si musel povedat ze jak daleko byvas od Starej Turej, alebo kukni sem a skus sa skontaktovat. Ja byvam v inej casti Slotakistanu.
    • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 04:09
      l_barbarossa   Návštevník
      este existuje uvaha, ze ak nechces/nemozes pouzit router, tak na jednom ntb mozes nastavit zdielanie internetoveho pripojenia pre ten druhy.

      navod by sa aj nasiel: http://borgetech.blogspot.com/2008/04/share-internet-connection-using-your.html
      • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 11:57
        Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
        No to by som musel mať switch, ak sa nemýlim :D Myslím klasicky cez kábel.
        To Wifi riešenie sa mi páči... dnes to skúsim zrealizovať, ajkeď pochybujem...
        • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 16:58
          Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
          Nevede som to podľa toho návodu spraviť...
          Vo WinXP som nastavil zdielanie internetu... a v Ubuntu mi nieč nenašlo. Má to takto niekto spravené? Že by poradil... Vopred velmi pekne ďakujem.
          • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 18:02
            l_barbarossa   Návštevník
            - bohuzial, neskusal som, nemam po ruke druhy ntb alebo pc, ale podla mna by to malo fungovat. Kazdopadne uvazoval by som v nasledujucich krokoch:
            - na ethernet rozhrani si musis nastavit zdielanie. to si asi vedel urobit. Ale treba si aj overit, ci mas v XP spustene aj potrebne sietove sluzby, neviem presne nazov, ale v v popise bude mat dana sluzba nieco ako routing and sharing internet connection
            - na oboch wifi zariadeniach nastavit ad-hoc mod, je celkom mozne, ze defaultne mas nastaveny managed mod. V tom clanku mas aj link na navod, ako to urobit vo winoch, v ubu pouzijes iwconfig wlan0 mode ad-hoc (ak sa tvoja wifi vola wlan0). Pred prepnutim do ineho modu vsak treba vypnut wifi rozhranie (ifdown wlan0), prip. vypnut demonov (napr. ifplugd) a sluzby zavesene na tom rozhrani a potom znova spustit.
            - a este si mas nastavit korektnu adresu siete na wifi zariadeniach, aby si nenarobil bordel

            • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 18:30
              Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
              Ďakujem za pekné vysvetlenie. Ale na toto som asi prikrátky... škoda.
              • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 20:54
                WlaSaTy   Návštevník
                Ono je to aj zbytocne, ty chces zainvestovat do routeru aby si nemusel:
                1) mat zapnuty hlavny notebook ked chces pouzit netbook (setrenie elektrikou)
                2) vyhnut sa komplikovanym nastaveniam

                Navyse to zdielanie cez notebook bude fungovat rovnako ako ten router, len to bude nakladnejsie. A tak isto to bude detekovatelne.
                • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 20:56
                  Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                  Akože nákladnejšie?

                  Čiže investíciou do routera sa vyhnem rôznym nastaveniam a bude to celkovo pre mňa lepšie..?
                  • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 22:14
                    l_barbarossa   Návštevník
                    - ano, mnou spominane riesenie je nudzove
                    • Re: Win + Lin + Router/Modem 15.10.2009 | 22:55
                      Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                      Dúfam, že pri routeri by som obišiel takéto rôzne nastavenia (?).
                      • Re: Win + Lin + Router/Modem 16.10.2009 | 16:18
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ano, obisiel by si zlozite nastavovanie. (WiFi) Router ma obvykle sprievodcu nastaveniami cez internetovy prehliadac. Jecnoducho sa pripojis kablom na (interny) LAN port, zadas do prehliadaca IP adresu routera, prihlasis sa standardnym heslom, cez sprievodcu si zmenis heslo, nastavis siet podla poskytovatela (podobne ako na kompe, alebo vyuzijes dhcp ak si na kompe nic nenastavoval), nastavis WPA2 aj s klucom aby Ti tam nelozil kazdy co pojde okolo a este zopar drobnsti ak ich bude ten router poskytovat. Po kliknuti na finish mozes pripojit obidva kompy.

                        PS.: niektore routery maju moznost pichnut tlaciaren alebo externy harddisk do USB portu na routeri, taka drobnost sa obcas hodi. rovnako ako maju aj niektore routery aj moznost download managera na externy harddisk aby si nemusel mat zapnuty pocitac pri stahovani.
                        • Re: Win + Lin + Router/Modem 22.10.2009 | 13:57
                          jano   Návštevník
                          Ad-Hoc ?
                          • Re: Win + Lin + Router/Modem 22.10.2009 | 22:13
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ahoj Jano,
                            to si cital v ktorych novinach. V zavinaci na STV?
                            • Re: Win + Lin + Router/Modem 22.10.2009 | 23:41
                              jano   Návštevník
                              omylom som dal toto sem, až teraz som si prečítal o čom tu je reč..........tak sorry

                              • Re: Win + Lin + Router/Modem 29.10.2009 | 11:46
                                Avatar Hellbooster Mint 8 Helena, Ubuntu 9.10, XP  Používateľ
                                Stačí napr. niečotakéto?
                                http://www.pc-cennik.sk/zbozi/cisco-54mbps-wi-fi-vpn-router-wrv200/detail.aspx?p=z:78088