Joomla! chmod

Sekcia: Konfigurácia 23.10.2009 | 21:43
Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
Zdravím,
na servery som si nainštaloval Joomlu. Mám s tým ale malý problém. Vždy keď si chcem nainštalovať plugin,modul jazyk alebo šablónu tak musím ručne vytvárať a kopírovať všetky tie adresáre. Vždy mi hlási že ten a ten súbor/adresár je nezapisovateľný. Musím na všetko nastaviť chmod 777 aby sa tam dalo zapisovať čo ale nie je dobré nastavenie pretože tam si potom bude môcť zapisovať ktokoľvek. Skúšal som chmod 755 ale pri tom hlási tú istú chybu (že nemôže zapisovať). Neviem kde je chyba a ako to správne nastaviť lebo sa mi to nepodarilo vygooglovať a ani kamaráti mi nevedeli pomôcť. Ak by niekto z vás vedel že kde je problém a poradil my tak by som mu bol veľmi vďačný.
..::RootLUG::..
    • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 22:17
      Ľubomír   Návštevník
      ja mám chmod 644 nastavený na Joomle do toho zapisovať nemôže hocikto, ak by ti to nefungovalo tak potom aj 604 vyskúšaj, alebo www.joomla.sk a fórum. :)
      • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:35
        Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
        skúsil som to nastaviť a potom nešlo načítať web v browsery (ani administráciu) musel som to zmeniť na rwx-rx-rx aby to zase fungovalo. A na fóre som nenašiel nič čo by mi pomohlo.
        ..::RootLUG::..
    • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 22:45
      WlaSaTy   Návštevník
      Pod akym uzivatelom bezi webovy server (apache) a kto je vlastnik tych priecinkov kde mas joomlu? Asi by bolo vhodne keby sa to zhodovalo.

      PS.: Uz mas ten server na internete?
      • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:20
        Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
        Ako to myslíš? login (teda používateľské meno) na ftp(ic.cz, port 21) mám bluesystem.e-blog.cz a na administratívne rozhranie sa prihlasujem pod užívateľom admin.
        ..::RootLUG::..
        • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:29
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          WlaSaTy to mysli tak, ze stranky pravdepodobne bezia pod inym pouzivatelom (apache), ako pod ktorym sa prihlasujes (bluesystem.e-blog.cz). Kedze to nie je tvoj hosting a nemozes s tym nic spravit, tak ti nezostava nic ine, ako na niektore adresare 777 a subory 666. O to, aby ti tam nikto iny nemohol zapisovat, sa uz musi postarat tvoja hostingova spolocnost.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:33
            Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
            Apache beží pod tým istým užívateľom.
            ..::RootLUG::..
            • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:38
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Potom nemoze mat problem zapisovat aj do adresarov 700 a suborov 600.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:43
                Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
                Veď to mi práve na tom nesedí. Mám verziu 1.5.14. Taktiež som našiel nejaký bug alebo niečo keď napísal jeden článok DC++ a pridal som do menu odkaz na kategóriu kde sa nachádazal. Potom to úplne zblbo celé menu pokým som nezrušil publikovanie daného článku (taktiež mi to blbo aj iné kategórie).
                ..::RootLUG::..
                • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:53
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Uz Ti to hackuju, tie prava si tam take nemal davat.
                  • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 14:09
                    Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
                    Práva som už zmenil na 604 a pochybujem že by sa im podarilo vytvoriť nejaký ten backdoor keďže moju stránku ešte nestihol ani google zaindexovať.
                    ..::RootLUG::..
          • Re: Joomla! chmod 23.10.2009 | 23:52
            WlaSaTy   Návštevník
            Zrovna tak som to nemyslel, davat pravo aj ostatnym na tom hostingu je ako nezamykat si byt. Ale ak je to na spravovanom hostingu, tak maju informaciu ako riesit prava suborov pre web urcite popisanu vo FAQ. A keby to nemalo v kontexte slovo joomla, tak sa jedna len o subory, podobne ako pre upload cez http.
            • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 14:05
              Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
              Zmenil som to na 604 a tam mi píše že niektoré priečinky sú zapisovateľné ale stále pri nich hádže chybu že napr. nevie vytvoriť priečinok v components (Aj keď píše že daný priečinok je zapisovateľný).
              ..::RootLUG::..
              • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 15:41
                WlaSaTy   Návštevník
                Pokial si myslis ze hackery startuju na google, tak mas moj obdiv. Ja by som nemal nervy na to sa spoliehat.
                • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 15:47
                  Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
                  Veď to si nemyslím, ja to myslím tak že nemali šancu sa o tej stránke dozvedieť lebo som o nej ani nikomu nepovedal, nevedie zatiaľ na ňu ani žiaden odkaz. Takže ako by sa o nej dozvedeli, keď ju ani google nezaindexoval? A je na serveri len pár dní.
                  ..::RootLUG::..
                  • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 16:19
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Zaujimave ako sa moze zmenit vyznam vyrazu pouzitim slovneho spojenia "nemyslim si". Clovek by si myslel ze sa pouziva ako negacia, teraz to pouzivas na umocnenie povodneho vyznamu.

                    Inak, dozvediet sa o tom mohli ludia ktory su tiez na danom hostingu. Mimochodom, oni Ti to mohli priamo zmenit, a bez namahy. Google na to nie je potrebne. Ozaj, ake vysetrovanie si podnikol ked vylucujes moznost len na zaklade "neexistujucich dokazov"? Pripominas mi jedneho znameho ktory tvrdil "Co si nepametam, to sa nestalo".

                    Takze, ak tam mas pristup na shell, tak sa pozri pod kym bezi apache:
                    ps -ef | grep -i -e apache -e http
                    • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 16:37
                      Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
                      Poznám viacej ľudí, ktorý majú web na ic.cz (Tiež Joomlu a tiež rovnakú verziu). S tými dôkazmi pripúšťam že som možno tresol blbosť, zase taký network guru nie som. K tomu apache..... radšej som napísal rovno mail danému adminovi, čakám na jeho odpoveď.A k tomu hacknutiu, hneď po inštalácii som si spravil zálohu celej Joomly, ktorú som obnovil a práva nastavil na 644 a tam to robí to isté.
                      ..::RootLUG::..
    • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 03:21
      Avatar janico Ubuntu x.xx ,  Používateľ
      na ic.cz to je jedina moznost len kopirovat na server a odtial to instalovat... nejde tam poriadne nastavit pre Joomlu ftp... co by si chcel zadarmo? kazdy takyto free hosting s databazou ma nejake obmedzenia, hostujem.sk tam rozbehas akurat joomlu a bez komponentov lebo je tam obmedzeny pocet suborov, ic.cz tam dobre nefunguje ftp s joomlou pritom chmod mozes mat nastavene ako chces, ifastnet.com sice vie si mensie subory nainstalovat aj sam ale tiez to je dobre nakopcit na server a odtial instalovat a je ohormne pomaly.... najlepsie je asi vytvorit si server na vlastnom pocitaci, tam si to porobit a potom to hodit na nejaky hosting
      www.satforum.sk
    • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 10:29
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Zapnut ftp vrstvu, nastavit práva na zápis tam kde treba. Pomoc>systémové informácie>prava adresárov.

      Pokiaľ si joomla vyzaduje 777 a nefunguje 775, treba ho tam dať. Ak aktualizujete nainštalované komponenty včas, to riešiť nemusíte.

      P.S. Ak už budete davat 777, davate na priecinok nie na vsetko v priecinku :) .
      • Re: Joomla! chmod 24.10.2009 | 14:08
        Avatar Martin Čarnogurský Fedora 15  Používateľ
        Skúšal som dávať všetky možné chmod na priečinky i na obsah priečinku. Pri niektorých síce písalo že niektoré priečinky sú zapisovateľné ale keď som naťahoval nejaký plugin alebo komponent do údajne zapisovateľného priečinku tak mi nahodilo chybu že nevie vytvoriť priečinok/súbor.Teraz mám všetky práva na 604.
        ..::RootLUG::..