Ako pripojit dva disky do /home

Sekcia: Konfigurácia 24.10.2009 | 20:58
Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
Zdravim,

ako pridam disku pripojny bod? chcem este jeden disk pridat k /home ?
Pri instalcii systemu viem ako, ale ked ho mam uz nainstalovany tak neviem ako?

screenshot z gparted
    • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 21:32
      Elven   Návštevník
      Ahoj, tebe ide o /home?
      Alebo dalsi disk alebo particiu, ktoru chces pripojit?
      Alebo zvacsit /home pridelenim miesta?

      Prve: dve /home mozu byt druhym sposobom, a to /home/prvyuzivatel/disk1
      /home/prvyuzivatel/disk2

      Dalsi disk pripajas alebo manualne prikazom, alebo editaciou /etc/fstab.

      Prikazom: mount /dev/zariadene /pripojny bod -t typ suboroveho systemu

      /pripojny bod musi byt definovany ako meno, napr: /media/disk2

      Napis presne co potrebujes.
      • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 21:46
        Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
        Chcem zvacsit /home pripojenim dalsieho disku, cize sda3 a sda5 aby spolu predstavovali jeden /home
        • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 22:00
          Elven   Návštevník
          Ok, tak ak sa nemylim, bolo by dobre zalohovat vsetky data z /home. (ak ich nechces stratit), a napriklad cez nejaky gparted ich spojit.

          Kubuntu ma nieco na rozdelovanie disku, len si nespomeniem nazov. Potom uz v tom programe nastavis pripojny bod a nahras si tam tu zalohu tych suborov, ktore si mal.

          Restartnem PC mam tu dakde LiveCD a pozrem to.

          Opravte ma ak sa mylim.
          • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:02
            Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
            presne to som nechcel aby som nemusel zalohovat, som myslel ze v linuxe je nejaky nastroj, ktorym dokazeme propojit viacero partici/diskov, jednej oblasti.

            sa mi zda ze som to aj niekde cital ze viacero diskov mozeme oznacit ako /home atd. ...
            • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:25
              l_barbarossa   Návštevník
              - mam pocit, ze existuje technologia zvana lvm, ktora to umoznuje, len bohuzial, zda sa mi, ze by ju trebalo nasadit uz pri instalacii systemu, resp. kym nemas data na vyclenenych diskovych oblastiach, taktiez treba mat zakompilovanu podporu v jadre (sa mi zda)
              - druha uvaha by u mna isla cez pouzitie zfs suboroveho systemu a pridruzenych nastrojov na danych oddieloch (zfs funguje v linuxe cez fuse), ale to by ti o tom vedeli viac napisat unixari a solaristi, tam by ta vsak zalohovanie/resp. presuvanie dat pravdepodobne tiez neminulo
              - a prva uvaha, ktora uz bola spomenuta vyssie, je vyclenit nejaky adresar z /home pre druhy disk. Cize pre jedneho uzivatela budes mat jeden oddiel, pre druheho/-ych druhy oddiel... Alebo ak mas iba jedneho uzivatela s menom dit, tak na /home namountujes sda3 a do /home/dit/Movies (alebo iny priecinok s primeranou velkostou dat) bude namountovany sda5.
              - alternativny scenar, ktory ma prave napadol moze byt este "akykolvek" vhodny pripojny bod so spravne nastavenymi opravneniami, na ktory budu odkazovat symlinky
              • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:32
                WlaSaTy   Návštevník
                este su aj dalsie moznosti, unionfs a mount -o bind. ale obavam sa ze sa pytal ze ako najjednoduchsie spoji logicke disky.
                • Re: Ako pripojit dva disky do /home 25.10.2009 | 00:26
                  l_barbarossa   Návštevník
                  - myslim si, ze nacrtnut kontext k otazke - aj ked okrajovy - nie je naskodu. napr. unionfs a pouzitie - bind som doteraz registroval tiez v inych suvislostiach, a aj ked to prave teraz mozno nepotrebujem vediet, raz mi v potrebnej situacii trkne "ved WlaSaTy cosi take spominal".
                  Obrazne povedane, aj knihy by bez pred- a doslovu,dodatkov, komentarov, odbociek a vysvetliviek boli menej zazivne, mnohe snad aj necitatelne.
              • Re: Ako pripojit dva disky do /home 25.10.2009 | 00:20
                Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
                tie symlinky vyzeraju fajn
                • Re: Ako pripojit dva disky do /home 25.10.2009 | 00:55
                  l_barbarossa   Návštevník
                  - zavisi od konkretnej situacie a usporiadania dat, ale vo vseobecnosti sa mi zo vsetkych mne znamych sposobov zda najjednoduchsi mount do nejakeho priecinka v /home
                  - samozrejme, k unionfs a mount -o bind sa neviem vyjadrit, to by zas mohol rozviest WlaSaTy, ak sa mu bude chciet, tiez by ma to zaujimalo
                  • Re: Ako pripojit dva disky do /home 25.10.2009 | 01:50
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Unionfs je virtualny suborovy system ktory dokaze spojit viacero diskov do jedneho pripojneho bodu. A parameter bind pri pripajani diskov je na prepojenie casti suborovej struktury aj do inej lokacie.

                    Co sa s tym da urobit uz zavisi len na fantazii spravcu.
          • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:05
            l_barbarossa   Návštevník
            v kubuntu to bude asi qtparted, ale to je jedno - skor by stalo za uvahu, ci je mozne pomocou *parted, resp. fdisk spojit primarny oddiel (sda3) a oddiel v rozsirenej casti (sda5) ...
            • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:13
              WlaSaTy   Návštevník
              Nie, pokial nezrusia tabulku rozdelenia diskov tak toto nebude mozne. Najjednoduchsie by bolo pouzit LVM alebo suborovy system do ktoreho sa da jednoducho pridat dalsia oblast blokoveho zariadenia, ale da sa to aj inak. Zrusit nepotrebne oblasti diskov a popresuvat to tak aby sa dal disk prisluchajuci /home jednoducho zvecsit.

              Takze vlastne ano, len to nebude single click.
      • Re: Ako pripojit dva disky do /home 24.10.2009 | 23:19
        Avatar dit k/u/buntu_64  Používateľ
        Asi bude najlepsie, ked ho preinstalujem, a zrusim rozdelnie, a prerozdelujem to nanovo