HDD - malo miesta (v skutocnosti neni)

Sekcia: Hardware a Drivery 25.10.2009 | 23:41
Avatar xpeter88   Používateľ
Mam 2 OS - Vista a Ubuntu. Ak spustim Windows, na disku mi ukazujuje asi 20 GB volneho miesta. Ale ak mam spusteny Ubuntu, a chcem skopirovat nieco do /home/menoprofilu/dokumenty (napr.) vypise mi ze mam volne asi len 30 MB. Ale do /host/...mozem kopirovat normalne tolko, kolko v skutocnosti volneho miesta mam.
Neviete, cim to moze byt sposobene?
A este, ak spustim aplikacie - prislusenstvo - analyzator vyuzitia disku, ukazuje mi ze mam celkovu kapacitu asi 450 GB, pricom skutocna kapacita je o polovicu mensia:) mam este 2. cast toho isteho disku s nazvom HP_recovery, kapacita asi 20 GB(od novoty na NB..)
    • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 00:52
      l_barbarossa   Návštevník
      vystupy prikazov ako:
      sudo fdisk -l
      a
      df -h
      napovedia viac
      • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 08:55
        Avatar xpeter88   Používateľ
        xxx@ubuntu:~$ sudo fdisk -l
        [sudo] password for xxx:

        Disk /dev/sda: 250.0 GB, 250059350016 bytes
        255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders
        Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
        Disk identifier: 0x67e85c66

        Device Boot Start End Blocks Id System
        /dev/sda1 * 1 28488 228829828+ 7 HPFS/NTFS
        /dev/sda2 28489 30401 15366172+ 7 HPFS/NTFS
        xxx@ubuntu:~$ df -h
        Súborový systém Veľk Použ Dost Pou% Namontovaný na
        /host/ubuntu/disks/root.disk
        3,6G 3,3G 121M 97% /
        tmpfs 1,5G 0 1,5G 0% /lib/init/rw
        varrun 1,5G 216K 1,5G 1% /var/run
        varlock 1,5G 0 1,5G 0% /var/lock
        udev 1,5G 152K 1,5G 1% /dev
        tmpfs 1,5G 216K 1,5G 1% /dev/shm
        /dev/sda1 219G 216G 3,2G 99% /host
        lrm 1,5G 2,2M 1,5G 1% /lib/modules/2.6.28-16-generic/volatile

        V sucastnosti mam 3,2GB vo win a asi 120 MB v Ubuntu:F Vecer som to miesto trosku zaplnil nakopirovanim do /host/, ale ak som mal kapacitu vacsiu, v Ubuntu bolo snad este menej miesta (vyprazdnoval som kos v ubuntu, tak sa to mohlo skreslit)
        • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 11:56
          Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
        • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:06
          l_barbarossa   Návštevník
          s takym rozdelenim disku moc toho neurobis. podla mna by si sa mal vykaslat na cely wubi instaler - alebo cim si to instaloval a mal by si sa pokusit system nainstalovat normalnou linuxovou cestou.
          to znamena:

          - linux na vlastnych oddieloch a na primernych filesystemoch (ext3,4,reiserfs ...)
          - pre /home vyclenit vlastny oddiel (nenechavat ho na rovnakom oddieli ako /)
          - takisto by som vyclenil jeden - zdielany (medzi win a lin) oddiel ako storage pre "staticke" data ako hudba, filmy, fotky, instalacne programy, zalohy a pod., nie ako teraz, ze to mas vsetko nabachane na c:\
          - to vsetko vyzaduje, aby si si docasne presunul tieto "staticke data" na zalozne medium (externy disk), potom:
          1. vo win spravcovi diskov zrusil ubuntu particiu,
          2. zmensil win systemovy oddiel na nejaku rozumnu hodnotu
          3. a zvysne miesto rozdelil nanovo - tento krok vlastne mozes uskutocnit pri instalacii ubuntu, nevytvaraj vsak automaticky oddiely v rozsirenych oblastiach, ale porozmyslaj nad tym, ze by si oddiely vytvoril ako primarne oddiely (spolu mozu byt max. 4)

          cize nejak takto by to mohlo vyzerat po rozdeleni:
          /dev/sda1 50G (ntfs c:\ - win system)
          /dev/sda2 120G (ntfs d:\ - zdielane data)
          /dev/sda3 20G (ext3 / - linux system )
          /dev/sda4 30G (ext3 /home - pre domovske adresare v linuxe)

          - tie hodnoty su len take odhadovane, zavisi od toho, kolko miesta ti na disku obsadi programove vybavenie vo win a lin, kolko miesta potrebujes v domovskych adresaroch a pod.
          - taktiez toto rozdelenie ignoruje vytvorenie swap-u, ak by si swap predsa len chcel napr. kvoli hibernacii tak - to uz je potom swap ako piaty oddiel - musis jeden oddiel obetovat a zmenit na rozsirenu diskovu oblast a az v nej vytvorit dalsie oddiely.
          nasledne by rozdelenie mohlo vyzerat:

          primarne ooddiely
          /dev/sda1 - win c:\
          /dev/sda2 - win d:\
          (/dev/sda3 - linux swap)

          oddiely v rozsirenej oblasti
          /dev/sda 5 - linux /
          /dev/sda6 - linux /home
          (/dev/sda7 - linux swap)

          vsimni si, ze som uviedol dve swap particie - je zbytocne mat dva swapy, staci jeden minimalne tak velky (odporuca sa 1,5 nasobok) ako velkost RAM.
          ja som dva uviedol aby si videl, ze si mozes vybrat, kde ho budes mat, ci na prim. oddieli alebo na oddieli v rozsirenej cast

          rozdelit disk mozes mnohymi sposobmi, mnohymi sposobmi sa mozes vyrovnat s chybajucim miestom v adresaroch, ale to rozdelenie, co mas - neviem ... povedzme, na hranie s ubuntu ti to vydrzi este tak 3 mesiace, potom prides aj sam na to, ze je to blbost
          odporucam ti popozerat sa aj to vo fore, aj na inych linuxovych forach, v dokumentacii a pod. ako sa riesi rozdelenie disku


          • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:11
            l_barbarossa   Návštevník
            sorry, pri tom prvom deleni som urobil aritmeticky kotrmelec, cize oblasti:

            sda1 - 50
            sda2 - 150
            sda3 - 20
            sda4 - 30
            --------------
            = cca 250
          • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:21
            l_barbarossa   Návštevník
            aj tak neviem, kde mas to ubuntu nainstalovane ... ci ten sda2 oddiel nie je nahodou zalozny oddiel pre win system... to si treba overit
            • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:26
              l_barbarossa   Návštevník
              aha, tak je to zalozny oddiel - nuz nic potom - tak pri rozdelovani disku musis brat v uvahu, ze aj ten si chces ponechat ... zabudni na to rozdelenie, co som ti napisal. prepac ze ta pletiem
              • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:50
                xpeter88   Návštevník
                No, veci sa maju takto. S OS Ubuntu nepracujem dlho, ale snazim sa vsetko riesit v nom a casom nan prejst uplne, zaroven OS Windows by som si rad ponechal nainstalovany, povedzme, pre pripad potreby:) Ano, ten jeden oddiel , disk s nazvom "HP Revocery" , co ma 15 GB by som si rad ponechal, naco nemam k NB DVD s Vistou. Z tej casti HDD mozem preinstalovat Windows, obnovit ho do povodneho stavu, ako ked som moj notebook kupoval, atd..
                To co si mi napisal znamena vaznejsie zasahy, takze to zatial necham tak a uvidim, dokedy ma to bude obmedzovat. Az ma to obmedzi natolko, ze by som sa nemohol pohnut a naberiem nejake skusenosti:), najdem si riesenie s rozdelenim diskov, ako si mi napisal. Zatial mam OS Ubuntu len ako takeho pokusneho kralicka, takze sa v nom vrtam, skusam a vsetko co spravim sa snazim pochopit a v najhorsom pripade mi nerobi problem ho zmazat a nainstalovat znova.

                Inak, instaloval som ho z "*.iso" suboru, cez Windows, teraz je (ak som v systeme windows) na C:\ubuntu ....pricom na disku C:\je aj zlozka windows (ziaden smiech, su to predsa moje prve krocky, mam to ako zaklad pre "oboznamenie sa" s linuxom).

                Dakujem, aspon viem, s cim mam docinenia:))
                • Re: HDD - malo miesta (v skutocnosti neni) 26.10.2009 | 12:57
                  xpeter88   Návštevník
                  Zatial, bohuzial, mojim jedinym riesenim pre ukladanie dat je asi "/host/.." :X