particia

Sekcia: Hardware a Drivery 29.10.2009 | 14:45
vama   Návštevník
Mam mensi problem, vytvoril som si novu particou - NTFS pre subory a z linuxu ju nemozem otvorit.
Ked ju idem pripojit tak mi vypise toto. Mam Mandrivu 2008.1 Free.
PS: Prehchadzajuce particie co som vytvoril este pred nainstalovanim linuxu idu otvorit.
    • Re: particia 29.10.2009 | 18:01
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      editacia fstab, pridanie novej particie, zadelenie umask na 000 pre uplny pokoj.

      /etc/fstab
      fdisk -l (zobraz si particie)
      pozri oznacenie a pripojny bod (ak nie je, vytvor ho)

      Všetko by si mal robiť ako root (respektíve sudo, su), pretože zápis do /etc konfiguračných súborov je obmedzený a určený len pre superužívateľa.

      Prechdádzajúce partície ti idú otvoriť pretože inštalátor ich vopred rozpoznal, zapísal, nastavil práva...
      Close the Windows Open The Source
      • Re: particia 29.10.2009 | 20:04
        vama   Návštevník
        Subor - fstab - po otvoreni vypada takto.
        A ten prikaz -- fdisk -l -- na zobrazenie particie sa ma kde a kedy zadat. A -- UUID -- kde sa zisti v tom fdisk-u ?
        • Re: particia 29.10.2009 | 23:50
          l_barbarossa   Návštevník
          skus dat ako root tento prikaz, za tvoj_login dopln tvoje prihlasovacie meno:
          polkit-auth --user tvoj_login --revoke org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed
          potom kliknut na ikonu disku - mal by ti vybehnut dialog, ze zadaj root heslo (v okne by si mal mat zaskrtnute "Remember authentication", odkliknut a snad by to mohlo byt OK.

          U mna tento postup funguje, ale ak si u seba nieco rozhasis, tak mi nedakuj ...


          • Re: particia 30.10.2009 | 12:41
            vama   Návštevník
            no ked zadam tento prikaz nic sa nezobrazi, ani nevypise ziadnu chybovu hlasku. Ked nedam medzeru medzi mojim prihlasovacim menom a user a revoke // --usertvoj_login--revoke //
            Tak sa mi vypise hrozne dlha hlaska do terminalu asi napoveda
            • Re: particia 30.10.2009 | 12:46
              vama   Návštevník
              Ci to bolo myslene, ze zadat prikaz a potom kliknut na disk v okne Media-ch ?
              Ale aj tak my ziadne okno nevyskoci.
              • Re: particia 30.10.2009 | 12:48
                vama   Návštevník
                Po kliknuti na ten disk sa mi akurat zobrazi okno co predtim.
              • Re: particia 30.10.2009 | 13:19
                l_barbarossa   Návštevník
                - takto to bolo myslene (tie medzery tam maju byt, ako som pisal v prikaze).
                - ten prikaz - pokial prebehne v poriadku - nevypisuje nic na terminal. Nic sa nezmeni ani po odhlaseni a znovuprihlaseni? Ked potom kliknes na iny disk, vypyta od teba autentifikaciu?
                - ja to totiz vidim tak, ze nejaky mechanizmus (medzi policykit, gnome-mount, haldaemon a pod.) neupdatol svoju konfiguraciu podla zaznamu v fstab alebo je niecim blokovany.
                • Re: particia 30.10.2009 | 13:22
                  l_barbarossa   Návštevník
                  vlastne napis, ake prostredie pouzivas
                  • Re: particia 30.10.2009 | 13:37
                    vama   Návštevník
                    Vies co nechajme to tak, pretoze aj tak som si chcel nainstalovat novu verziu Mandriva 2009.1 Free.
                    A tymto sa ten problem vyriesi, aj ked v podstate to nieje riesenie.