Fedora 12 - moje prvé dojmy

Sekcia: Aplikácie & Desktop 20.11.2009 | 15:40
Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
Zdravím. Včera som sa rozhodol upgradeovať moju Fedoru 11 na 12stkovú verziu. Upgrade pomocou nástroja preupgrade prebehol veľmi pohodlne a nevyskytli sa žiadne problémy, čo ma samozrejme teší. Považujem Fedoru za stabilný systém a som rád, že som svoj názor nemusel meniť. Zdá sa mi, že F12 si optimalizovala rozlíšenie monitora, ikony v domovskom priečinku sú pekne rozlíšené a aj aplikácia easy life je naozaj veľmi easy a pohodlná.Stále mám problém prehrať originál DVD,ale to nie je problém upgradeu. Myslím, že sa mierne zrýchlilo bootovanie systému.
Napriek tomu mi ostáva ešte čosi vyriešiť. Ide o problém s tlačiarňou Hp Deskjet F4280. Po upgrade som ju inštaloval znova (hplip),ale keď dám dokument tlačiť, napíše hneď,že úloha je skončená,ale tlačiareň ani necekne.
Druhý a posledný problém je rozbehanie ICQ účtu na empathy,píše mi network error,hoci som na nete. možno nejaký bug,ak som dobre čítal. Prinajhoršom pidgin stále funguje.
To je všetko,čo mám na srdci. Pekný deň všetkým.
Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
    • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 20.11.2009 | 17:26
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Pre Hp Deskjet F4280 inštalácia prebieha takto:
      http://hplipopensource.com/hplip-web/install/manual/distros/fedora_core.html
      Ad) Dojmy

      Mne sa dosť páči nástroj "abrt" na plne automatické hlásenie bugov, čo umožňuje obyčajným laikom hlásiť do bugzilla chyby - fakt pekná práca vývojárov.
      Žiadne problémy pri upgrade na F12, pomocou DVD,
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 20.11.2009 | 19:45
        jano   Návštevník
        Ahoj,

        Jediný problém ktorý mi zostal je grafická karta - presnejšie nemôžem rozchodiť 3d podporu - nvidia 8500GT
        • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 22.11.2009 | 13:52
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          lebo nouveau...

          je na to postup. ale nie je to tak jednoduche ako dosteraz - stacilo pridat rpmfusion a yum install kmod-nvidia, pripadne starsi ovladac kmod-nvidia-173xx a tak podobne.

          ale nainstalovat sa da, len pohladaj navod (pisal o tom aj niekto na abclinuxu do blogu).
      • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 21.11.2009 | 18:03
        Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
        Škoda,ale problém s tlačiarňou stále pretrváva,aj napriek návodu,ktorý som si mrkol a išiel som do bodky podľa neho. Nejaké nápady? Skúsim sa s tým ešte nejako pohrať.
        Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
        • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 22.11.2009 | 15:20
          jano   Návštevník
          Ahoj,

          Ten nouveau som sa pokusil dat prec /topic - Fedora 12 ovládače Nvidia/ - bohužial neviem ako na zálohu init, dalej chyby v pravach, atd.

          No ked to sumarizujem, tak by to mohlo ist, len to treba skusat. Nemam ale na to cas, takze bud nieco vymyslia tvorcovia, alebo zbohom Fedora - co by ma mrzelo.
          • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 22.11.2009 | 21:02
            jano   Návštevník
            Aj tá grafika už chodí

        • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 23.11.2009 | 20:56
          pekarito   Návštevník
          Mam tlaciaren HP P1005 a mal som s nou nasledujuci problem:

          Bug 538441 - SELinux is preventing /usr/bin/python "write" access on prnt.

          https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=538441
          • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 24.11.2009 | 15:28
            Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
            tak SELinux vypni.
            • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 24.11.2009 | 16:09
              pekarito   Návštevník
              jo to ma uz napadlo.. reportoval som to aby si chlapci updateovali Selinux policy
              • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 27.11.2009 | 01:03
                pekarito   Návštevník
                nakoniec pomohla az kompilacia drivera foo2zjs podla postupu na:

                http://foo2zjs.rkkda.com/INSTALL

                predtym som instaloval foomatic:

                sudo yum install foomatic
        • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 24.11.2009 | 01:06
          Avatar Maroš K Fedora 20,Arch Linux,Linux Mint  Používateľ
          Btw tú tlačiareň som krásne rozbehal a návod som hodil do databázy znalostí,snáď to niekomu pomôže. Pekný večer všetkým.
          Linux Mint (desktop),Fedora 38 Gnome (osobný notebook)
    • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 24.11.2009 | 18:05
      Avatar omdzor #!  Používateľ
      Moje prve dojmy su dost rozpacite, mam lenovo sl500 a v 11-ke mi uz islo skoro vsetko out of the box, potreboval som len skompilovat jeden ovladac naviac. 12-ka po cistom installe zacala mrznut po zobudeni sa zo spanku a niektore kde aplikacie(kile je napriklad v beta verzii) vyzeraju "zvlastne". Tesil som sa na 12-ku, no som trochu sklamany... Uvidime, mozno sa s nou treba trochu pohrat a bude to ok=)
      #! /usr/bin/env python
    • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 27.11.2009 | 11:03
      Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
      Pridam aj ja moje prve dojmy z upgrade FC10 na FC12

      Preupgrade si vopred nezistil volne miesto na boot particii a chcipol takze budem muset pouzit upgrade z DVD a ak aj to chcipne tak cisty install.

      Som trosku sklamany. Zatial stale ostavam na FC10. Mozno buduci vikend sa pokusim o upgrade znovu.
    • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 04.01.2010 | 11:25
      Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
      No po dlhej dobe som sa odhodlal po prvotnom neuspechu s preupgrade dokoncit prechod na FC12.

      Tu je zopar mojich postrehov. (tento post nie je volanie o pomoc s prechodom len podelenie sa o skusenosti)

      Upgrade z DVD zbehlo na prvy sup ako pa pajo :)

      Po restarte som mal problemy s repozitarmi rpmfusion. Proste pokial boli nainstalovane tak yum update vzdy zmrzol.
      Kedze som nemohol spravit yum update balickov s rpmfusion tak mi neslapali urcite veci. (ani som to nevyriesil lebo som nemal volu)

      Dalej som mal tak ako vetsina ludi problem s grafikov od Nvidie kedze proprietarny ovladac neslape. Kedze na rozbehanie boli potrebne repozitare rpmfusion a tie mi z dakeho zahadneho dovodu nesli tak som sa s tym dalej netrapil a obzeram sa po novej distribucii. Fedora je na moj vkus az prilis pokrokova pouzivam ju od verzie 5 ale uz som z neustalich noviniek a zasadnych zmien a stym prichadzajucich problemov unaveny.
      Momentalne testujem Centos a Ubuntu.
      • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 04.01.2010 | 13:28
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        mandriva?
        • Re: Fedora 12 - moje prvé dojmy 04.01.2010 | 13:38
          Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
          Mozno aj na to pride ak nebudu vyhovovat distribucie ktore som spomenul skorej a s ktorimi uz mam dake skusenosti. :)