Odinštalovanie Ubuntu netbook remix

Sekcia: Ostatné 10.01.2010 | 22:17
Avatar koly_22   Používateľ
Hojte v piatok som si nainštalovl UNR na netbook len na skúšku... Inak s linuxom som nemal žiadne skúsenosti.. Strašne sa mi zapáčil.. tak som si Hodil Ubuntu do PC... No lenže na netbooku potrebujem tento UNR odinštalovať lebo tam mám aj XP a dosť mi to tak spomaluje chod nb... Inštaloval som to tak že som bootol USB a hodil tam ISO obraz... a teraz k odinštalovaniu... Nešlo mi to podla žiadneho návodu tak som skúsil ešte znova bootnuť USB a hodil tam Gparted-live ISO no a tam som skúsil vymazať súbory ext3 a linux-swap ale po 3 hodinách čakania sa nič nestalo.. takže nechápem.. Ďakujem za návrhy... :)
    • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 10.01.2010 | 22:52
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      bud rad ze sa nic nestalo. keby toto spravis tak sa mozes pomaly ale iste rozlucit s funkcnym XP. By ma potom zaujimalo ako by si instaloval zavadzac kedze na netbookoch absentuje pritomnost optickej mechaniky.

      tymto ma napada ale jedna moznost. od niekoho si zozen externu cd mechaniku. nabootuj instalacku WinXP , obnov zavadzac prikazom mbrfix z recovery console . cez instalacku WinXP vymaz oddiely UNR a nechaj vytvorit novu nenaformatovanu particiu. Potom uz iba restartuj lahko do windowsu a danu particiu si naformatuj.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 08:17
        Avatar koly_22   Používateľ
        Myslim ze toto by som nezvladol... Fak sa to neda nijak jednoduchsie? A bez tej mechaniky? :o
        • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 10:41
          WlaSaTy   Návštevník
          Otazkou je ako si to instaloval.

          Pouzil si Wubi installer alebo nieco ine?
          • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 16:37
            Avatar koly_22   Používateľ
            Nie... Instaloval som to tak ze som bootol ISO obraz UNR na USB klúč cez program unetbootin-windows-377 podla návodu... a dalej som restartol nb spustila sa instalacia rozdelil som disk a nainstalovalo sa to.. teraz ked zapnem nb spusti sa GRUB a tam mam na vybe bez windowsom a ubuntu...
        • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 16:56
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          mylsim ze aj windows sa da instalovat z USB kluca, zisti ako dostat instalacku XP na USBcko a sprav tak ako ti radia vyssie (fixboot,fixmbr,a vo wine zmazat oddiel kde je UNR)
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 16:59
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      este by ma zaujimalo ako konretne ti to spomaluje windows ?? instalacia na inej particii nemoze mat vplyv na chod windowsu

      jedi na volne miesto na disku - co by v podstate mohlo spomalit aj windows
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 18:20
        Avatar koly_22   Používateľ
        spomaluje mi to NB ako komplet... proste dost casto mrzne.. pomali otvara priecinky subory... atd...
        • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 18:23
          Avatar koly_22   Používateľ
          Počkaj ako to myslíš? Mám si na USB nabootovať windows a potom ho preinštalovať? Alebo znova nainštalovať? Tak viem vymazať to Ubuntu? Tomu zatial rozumiem.. ale kde mám potom vymazať tie súbory? A ako mám obnoviť ten zavádzač?
          • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 18:55
            WlaSaTy   Návštevník
            Ubuntu vymazes velmi jednoducho, otazkou je ci ostal ten windows kedze si rozdeloval disk.

            Skus ten linux nastartovat a napisat : sudo fdisk -l ze ci to vrati aj nejake windows like logicke disky (NTFS alebo FAT).
            • Ak ano, tak staci aktivovat stary boot manager (obvykle je odlozeny niekde v /boot) a prepisat linuxovym diskom typ na nejaky FAT alebo NTFS aby sa toho dokazal potom chytit windowsi spravca diskov.
            • ak nie, tak je dost velka pravdepodobnost ze tie windowsi boli prepisane volbou "automaticky rozdelit disk podla potreby" ktora sa moc nezvykne pouzivat pri dualboote

            Ohladne rychlosti linuxu, tak tam by malo stacit vypnut efekty a nastavit normalny ovladac grafiky. Pravdepodobne je tam vesa alebo nieco podobne. Teda ak sa Ti s tym este chce hrat.
            • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 18:58
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              myslim ze mu normalne funguje dualboot, teda windows funguje

              a mam otazku da sa z linuxu obnovit windows bootloader ??
              ak hej tak ako ??

              mylsim ze ako odpoved na prvu otazku bude ANO tak odpoved na druhu vyriesi problem
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 19:15
                WlaSaTy   Návštevník
                Kazdy linuxovy boot manager si robi zalohu zavadzaca, aj preto aby sa dal odinstalovat. Grub moc nemusim, ale predpokladam ze vystup z prikazu: find /boot -type f -exec file {} \; napovie cim sa da jednoducho prepajcnut zavadzac systemu naspet na ten povodny .
                • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 22:02
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  no mne to spravi toto :
                  >

                  (zadal som to cele do terminalu, netreba tam zadat nejake premmene alebo daco ??)
                  a blika kurzor na zadavani textu

                  BTW aky bootloader pouzivas, ja poznam okrem grubu len lilo a myslel som ze bolo nahradene grubom a ze uz sa nepouziva
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 22:06
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    pardon nezadal som tu bodkociarku VYSTUP
                    ale mne to teda vobec nepomohlo .-DD
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                    • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 12.01.2010 | 00:28
                      WlaSaTy   Návštevník
                      Aha, v grub2 to uz je na inom mieste alebo to asi vyhodili ako pozeram. Aspon viem preco som ostal pri lilo a jeho bratovi yaboot.
          • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 18:56
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            pri nabootovani instalacneho media XP je moznost zapnut takzvanu recovery konzolu (nieco treba stlacit pri bootovani asi nejaky F-kluc alebo daco)

            tam sa zadaju prikazy :
            fixmbr
            fixboot

            tie obnovia windows zavadzac ktory bol nahradeny grubom takze sa ti bude otvarat iba windows ako povodne

            potom vo vindowse kliknes pravou mysou na tento pocitat a das SPRVOVAT (MANAGE) a tam je spravca diskov a bude tam nealokovany oddiel (UNR - windows nevie rozpoznat ext3) ten das naformatovat

            XP ti zostane nedotknute a budes mat novu particiu (prazdnu)

            DOLEZITE JE aby si najprv obnovil NTLDR (windows zavadzac - ako som pisal na zaciatku topicu) AZ POTOM zmazal UNR lebo GRUB - ktory povie odkial sa ma spustit XP resp UNR je na particii kde UNR ak ho zmazes nedostanes sa do ziadneho systemu, takze kym si si nie isty ze vies ako obnovit windows loader nemaz UNR (po zadani fixboot,fixmbr by sa mal po starte PC rovno pusti XP a nemal by nabehnut GRUB - to je znak ze funguje windows loader)
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 11.01.2010 | 23:16
              Avatar koly_22   Používateľ
              Takze este raz poporiadku
              Este som nic nerobil... Takze najprv
              Dam si Win XP na USb - nabootujem
              potom si ho spustim zapnem ten recovery mod tam zadam tie prikazy
              potom obnovim ten NTLDR zavadzac
              a na koniec v spravca diskov dam naformatovat ten ext3?

              To je vsetko? Alebo som to zle pochopil?
              • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 12.01.2010 | 21:42
                Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
                ano pochopil si to dobre. az na to, ze tie prikazy ti same obnovia NTLDR.
                Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 12.01.2010 | 22:16
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      hmm. ale ako pozeram, este by tu bola jedna moznost.... cisto teoreticky Widle ako aj ine OS si svoj zavadzac instaluju na prvych 512 bytov disku. Cize potrebujes niekoho kto ma funkcny windows, najlepsie cerstvo po nainstalovani na disku C: (pretoze xp je mozne nahodit aj na D:\), NESMIE TAM MAT INE OS. potom potrebujes bootovatelne ubuntu.

      Postup je nasledovny:
      1. Vlozis u kamarata do PC CD s Ubuntu, nechas nabootovat. Ked bude nabootovane, spustis konzolu.
      2. Zadas nasledovny prikaz: sudo dd if=/dev/hda of=/home/ubuntu/BootSectorBackup.bin bs=512 count=1 ( u tohoto bodu ti priatel musi povedat ci ma SATA alebo ATA disk. Ak sata tak /dev/hda zamenis za /dev/sda) SATA=sda
      3. Ak si vsetko dobre zapisal do konzoly, v domovskej zlozke ubuntu ti utvorilo subor BootSectorBackup.bin. (je to malicky subor o velkosti 512 bytov. ) - tento ulozis na usb kluc.
      4. Ukoncis pracu s pc a nechas ho napospas jeho majitelovi. :)
      --------------
      5. Doma nastartujes ubuntu (nie z CD, ale z HDD). Pripojis USB, a urobis si zalohu domaceho zavadzaca - toho co mas teraz v netbooku, pre pripad, ze by nieco zlyhalo. ZALOHA svojho bootu: sudo dd if=/dev/hda (mozno sda) of=/home/<tvoje-meno>/BootSectorBackup-u-mna-doma.bin bs=512 count=1 Aj tento si ulozis na klucik . subor sa tiez nachadza v domovskej zlozke.

      6. Teraz pride okamih pravdy. Z USB si skopirujes (klikom na mysi si pretiahnes na plochu kamaratovu zalohu bootu.) na plochu boot.
      7. cd /home/<tvoje-meno>/Plocha
      8. sudo dd if=BootSectorBackup.bin of=/dev/hda (mozno sda) bs=512 count=1 (prepise sa zavadzac tvojho pocitaca kamaratovym zavadzacom)
      9. Tymto prikazm si obnovil windowsovy zavadzac.

      ak by sa nieco dosralo, tak bez vahania opakuj cislo 8 ale namiesto suboru BootSectorBackup.bin pouzi subor BootSectorBackup-u-mna-doma.bin


      Vypada to dost komplikovane. ak nechces skusat nemusis. Tiez som si parkrat dosral pocitac tymto sposobom, ale nakoniec som sa to naucil.

      Pozor, toto je cisto teoreticky ze by to mohlo fungovat. Dosrat sa to moze z toho dovodu, ze pracujes ako admin a teda system ta neupozornuje ze ho ides upravit a je cely podriadeny tebe. (ako taky otrok - ze zabi ma ak chces.) Skus, dufam, ze som sa nikde nesekol, ak ano niekto ma opravte.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 12.01.2010 | 22:19
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        ak som sa sekol,tak fakt prepac, ale mam dnes za sebou 3 skusky z dost zlozitych predmetov na vyske. (anglicka literatura 19 storocia, Starsia anglicka literatura, Morfologia nemeckeho jazyka.)
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: Odinštalovanie Ubuntu netbook remix 13.01.2010 | 13:52
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        To by fungovalo za predpokladu, že má rovnaký disk a aj rovnako rozdelený. Pretože v tých prvých 512B je aj tabuľka rozdelenia disku.
        Skús si zo svojho disku nahrať takýmto spôsobom ten boot sector na klúč a potom sa v fdisku pozri na rozdelenie toho usb klúča.
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk