Ladenie debianu

Sekcia: Konfigurácia 22.01.2010 | 20:06
Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
Zdravim vas. Rozhodol som sa ze ked uz mam debian tak by som si ho chcel trochu zrychlit teda vyladit a prispôsobit mojmu HW. Lenze neviem ako. Chcem sa opytat ci mi niekto nevie poradit alebo dat odkaz napriklad na nejake navody.
    • Re: Ladenie debianu 23.01.2010 | 00:59
      xenol   Návštevník
      ak mat distro priamo pre svoj hw, debian je to prave, odporucam arch alebo gentoo
    • Re: Ladenie debianu 23.01.2010 | 10:29
      myky   Návštevník
      co znamena zrychlit? co znamena vyladit?....existuje vela veci ktore mozu linuxu pomoct ale pytaj sa konkretnejsie....osekat kernel iba pre tvoj komp? alebo zrychlit nabootovanie tym ze zastavis nepotrebne sluzby? alebo obmedzit meisanie kniznic ktore tiez zatazuju pocitaj.... odpovedi je vela....
      • Re: Ladenie debianu 23.01.2010 | 15:45
        Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
        Chcel by som si linux prispôsobit svojmu hw.
        • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 00:12
          myky   Návštevník
          tak skus kompilaciu kernelu ale rychlost podla mna velku nepocitis ...ale skusit to mozes ale potom kazdy novy kus zeleza budes musiet nastavit a nakompilovat do kernelu ka sa nemylim....
          • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 00:55
            Grawp   Návštevník
            Nie nebude.
            Takisto ako ked prida nejaky hardware na generic kerneli ... tak isto prida hw na jeho vlastnom.
            Po pridani zariadenia sa nacita spravny modul (ak neni driver priamo v kerneli).. a kedze jadro sa zvacsa kompiluje spolu s nejakou tou sadou modulov tak to zvacsa bezi.

            A zvacsa ak mate nejaky driver (modul), ktory treba doinstalovat.... tak sa musi kompilovat ako pre generic tak pre vlastny..... dobry priklad je nvidia driver. Nedodava sa predkompilovany, ved kto by ho kompiloval pre aspon desiatky najznamejsich disitier... + rozne verzie jadier.. + rozne variacie jadier (server, RT, atd..)
            • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 10:14
              Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
              Gentoo sa kompiluje pri instalaci vsak? Lebo manualne sa mi to robit nechce. Ze vraj to trva hodinu a pol.
              • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 11:05
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                tak v gentoo sa kompiluje vsetko (aj tam su neiektore predkompilovane baliky) a trva to riadne dlho (v zavislosti na sile stroja samozrejme
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 11:18
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                No gentoo si nainstalujes a nakonfigurujes za par dni ( vcetne noci ) prebdenych pri terminali.. A ked si si isty ze mas vsetko dobre nastavene, das si instalovat Xserver, graf. prostredie, open office, firefox a nejake ficurky.. a pockas si jednu noc a rano zacnes konfigurovat Xorg a nasledne si spustis graficke prostredie..

                Gentoo nie je vhodne na Desktop a ti ktori ho na desktope pouzivaju mu venuju maximum casu ( aspon zo zaciatku )
                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 19:44
                  Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                  Aha tak na to asi ja nemam cas ale za par rokov to asi skusim :D. A inak aka je pravdepodobnost ze sa ten kernel v tom debiane podari skompilovat a ze mi to pomôze?
                  • Re: Ladenie debianu 24.01.2010 | 22:37
                    peter   Návštevník
                    > A inak aka je pravdepodobnost ze sa ten kernel v tom debiane podari skompilovat a ze mi to pomôze?

                    0
                    • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 15:30
                      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                      ..Asi tak.. :)
                      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                      • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 15:39
                        Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                        Takze sa asi do toho s debianom ist neoplati co. A napriklad taky arch?
                        • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 17:48
                          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                          Nemyslim si. Ako, jasne.. Vsade je mozne pouzivat vlastne jadro.. To je vseobecne znamy fakt ( mohol by si tak ucinit aj pri ubuntu, aj pri comkolvek inom .. ). Ide vsak o to ze si nemyslim, ze mas dostatocne znalosti na to, aby si si vlastne jadro skompiloval. Vies, ono to nie je tak, ze vyskrtnes veci ktore nechces, ale tak, ze zaskrtnes veci ktore chces.. A to je o to tazsie, nakolko bez znalosti jadra nevies co budes a co nebudes potrebovat.. Najlepsie sa to naucis tak, ze sa pokusis si podla handbooku nainstalovat si vo virtualboxe gentoo z minimal CD ... Handbook je dostupny aj v cestine, ale treba to studovat
                          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                          • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 17:52
                            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                            Ja len doplním, že treba presne poznať aj svoj hardvér. Po pár neúspešne skompilovaných jadrách sa človek naučí :) Ale zrýchlenie aj tak nebude poznateľné.
                            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                            • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 17:59
                              Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                              Na dnesnych masinach rozhodne nie.. Ale znalost systemu ta nauci spustat pri starte len to co potrebujes a tak napr. urychlit boot a pod.. Rozhodne je reagovanie a start dobre vychytaneho gentoo rychlejsie ako start ubuntu / mandrivy a pod.. A taktiez ked nemas natahanych v jadre 200 hluposti ale mas tam len 30 presne pre svoj hardware, je to znacne plus.
                              There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                              • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 18:11
                                Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                                Aha takze sa to ani moc neoplati skoda.
                              • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 18:15
                                Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                                To áno. Pri boote to pomôže. Ale viac pomôže ako hovoríš vyhodiť nepotrebné služby. Mne napríklad arch štartuje odosť rýchlejšie ako ubuntu, má menšie nároky na ram a to len preto, že tam mám len to, čo potrebujem.
                                Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                                • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 21:23
                                  Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                                  Takze najlepsie je precistit system od nepotrebnych balikov :)
                                  • Re: Ladenie debianu 25.01.2010 | 21:55
                                    Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                    Nie, najlepsie je nainstalovat si velmi minimalisticky zaklad systemu ( to co ponuka arch ) a vsetko ostatne si tam ponahadzovat podla vlastneho uvazenia - s tym ze do jadra nemusis zasahovat , tak ako to robim ja. A mozem povedat ze mam velmi svizny moj Arch .. Aj tak to ale chce poznat system a vediet kt. soft je na co. A ze v Xorgu ti nebude fungovat mys ani klavesnica bez hal a dbus-u a pod.. Ale to sa samozrejme da vygooglit, vyhladat tu na fore a pod.. clanok o archlinuxe ktory nedavno vysiel na linuxon.sk neodporucam.. je to horsia verzia prerobenej resp. poslovencenej instalacnej prirucky
                                    There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                    • Re: Ladenie debianu 26.01.2010 | 12:00
                                      Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                                      Mozno ze ten arch skusim mam doma take starsie pc kde by sa rychlost obzvlast hodila a mozem na nom testovat tak asi tam skusim dat arch.
                                      • Re: Ladenie debianu 26.01.2010 | 12:21
                                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                                        Podla narokov na hw sa aj pokus uprednostnit graf. prostredie ( napr. nie gnome ale lxde alebo xfce4, GDM nahradit za Slim a pod.. )
                                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                                        • Re: Ladenie debianu 26.01.2010 | 22:11
                                          Avatar Oliver Roch Ubuntu, Debian, Elive, XP  Používateľ
                                          Mne tam v pohode ide debian + gnome + e17 takze pri archu snad s e17 alebo gnome tiez nebude problem.