Mac OS X, Linux ktory prvy?

Sekcia: Ostatné 26.01.2010 | 22:56
Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
Pred par hodinami sa ma kamarat pytal, ci by som mu nemohol dojst nainstalovat na jeho stroj dva systemy. Yellow dog a MacOS X 10.5
Trosku som sa zamyslel... a napadlo ma: Ktory system by som mal instalovat ako prvy aby sa nahodou neprepisal zavadzac?
Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
    • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 26.01.2010 | 23:31
      WlaSaTy   Návštevník
      Dobre polozena otazka, skus sa zamysliet nad tym ze ci sa da rozumne zodpovedat.

      • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 26.01.2010 | 23:37
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        myslel som si ze dostanem nejaku takuto odpoved. A neviem preco som myslel, ze ju dostanem prave od teba :) Osobne s macom a vlastne ani apple nemam ziadne skusenosti. Prakticky som ich videl iba na obrazkoch a par videach na youtube.
        Preto sa nediv, ze vidis nejaku takuto otazku. Teda to beriem tak, ze sa to neda, alebo ze jeden prepise druhy, ...
        Alebo ze by EFI?
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 27.01.2010 | 00:05
          WlaSaTy   Návštevník
          Vzhladom na to ze doteraz nenahradili zavadzac systemu pri jeho starte a samotny zavadzac musi byt niekde ulozeny, tak akykolvek dalsi nainstalovany OS prepise zavadzac tym svojim.

          Ano, aj nie. Da sa to a ja to mam podobne. Ale nechces vyuzit rovno podporu ktoru ponukaju obidvaja dodavatelia tych komercnych rieseni? Ved ich mas predsa legalne.
          • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 27.01.2010 | 09:56
            Avatar hramat Arch + Openbox  Používateľ
            • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 27.01.2010 | 20:40
              WlaSaTy   Návštevník
              Stare verzie, ano.

              Ale pochybujem ze pouzije starsiu verziu kedze tam chce dat napriklad poslednu verziu OS X 10.5 pre PPC ktora sa nepredavala mimo serveroveho segmentu.

              Inak, nielen Yellow dog, ale aj ostatne distribucie maju pekne popisanu instalaciu vo svojich manualoch. Jedine na co obcas zabudaju, je definicia multibootu. Najme prerozdelenie disku pred instalaciou OS (pre HFS+ moc niesu nastroje na zmenu velkosti mimo enterprise segmentu), vytvorenie bootstrap particie, obcas je potrebne aj rucne zistit HW cestu na startovaciu oblast a zadat ju do konfiguracie zavadzaca. Ten zavadzac musi byt aj aktivovany aby prestavil startovaciu sekvenciu v NVRAM pre Open Firmware.

    • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 27.01.2010 | 10:25
      peto   Návštevník
      MACOSX najsor na MACa potom cez bootcamp Linux
    • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 28.01.2010 | 11:49
      ja a ja   Návštevník
      a to chces instalovat na pc alebo mac ? lebo ak na mac potom ano najprv os x a potom cez bootcamp linux okna cokolvek v podstate... ak to ides davat na ne-mac pc potom musis pohladat po nete nieco ako "rebelefi" to upravi boot aby isiel osx a potom aj ine systemy sa daju priinstalovat .... hladaj na nete
      • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 28.01.2010 | 21:12
        WlaSaTy   Návštevník
        Yellow dog a PC nejako nejdu dohromady, rovnako ako aj PPC Apple pocitac a bootcamp. Vedel by si to objasnit?

        Ale je sranda, ze Apple vydalo update na Tiger (10.4) zdarma pre zostavy ktore boli predane s predchadzajucou verziou 10.3 (teda na masiny schopne utiahnut aj 10.4. Toto uz ale neplatilo pre bezplatny upgrade na 10.5 z 10.4 nakolko 10.5 nebol optimalizovany pre PPC. Len bol na nom schopny bezat.

        Predpokladam ze zadavatel otazky bude mat k dispozicii PPC stroj schopny utiahnut 10.4 kam urcite nepatria masinky typu efika alebo krabicka od cherry pal pre ich nizky vykon. Teda ze si pred zadanim otazky skontroloval minimalne systemove poziadavky (CPU, RAM, HDD). Tie ale urcite niesu splnene pri Leopardovi, takze by ma zaujimalo co tymto sleduje. Mozno sa len chcel pochvalit s niecim a zabudol povedat s cim. Asi nasiel taky warez pre Apple ako nikto pred nim.
        • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 28.01.2010 | 23:41
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          Nechcel som sa s nicim chvalit.
          Dotycny si myslel, ze to pojde, ale zial som zistil, ze na jeho starom Appliku bol este Mac OS 9. cize som ho radsej nechal tak, nakolko sa vobec v tom starom nevyznam.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
        • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 28.01.2010 | 23:43
          Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
          Keby chcem warez, tak poznam iDeneb, alebo Kalyway. Mimochodom som skusal Mac OS X (Kalyway) par tyzdnov dozadu a po desiatich minutach som sa vratil spat k linuxu.
          Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
          • Re: Mac OS X, Linux ktory prvy? 28.01.2010 | 23:59
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano, OS X je pekny a uzivatelsky pritulny. Ale, je to len pozlatena klietka pre slavika.

            Ja ho pouzivam tiez len zriedka.

            K tej instalacii. Mohol si aspon opisat typ ze ci sa s tym oplati zaoberat. Mozno by bol debian lepsou volbou.